Tradycja i nowoczesność
Warszawskie Zakłady Ortopedyczne im. Wacława Omiotka
Jak to wszystko się zaczęło?
Rok 1935, przedwojenna Warszawa – Grochów. Szewc Wacław Omiotek zakłada firmę produkującą obuwie sportowe. W tamtych czasach był to pomysł równie szalony, co nowatorski. Nowoczesne materiały sprowadzane z Europy Zachodniej sprawiały, że buty opuszczające zakład mistrza Omiotka były wyjątkowo elastyczne i wygodne, doskonale spełniały swoją funkcję jako obuwie sportowe. Następnie firma zaczęła produkować obuwie ortopedyczne, które dla wielu klientów było zbawieniem, gdyż umożliwiało im ono normalne funkcjonowanie i codzienne aktywności stały się dużo łatwiejsze. Firma rozwijała się, zatrudniała kolejnych pracowników, kształciła czeladników w zawodach takich, jak szewc, cholewkarz czy obuwnik. Niestety, wybuch wojny znacznie spowolnił działalność firmy, a wraz z jej trwaniem Praga była coraz bardziej odseparowana od lewobrzeżnej Warszawy. W pewnym momencie, działalność firmy trzeba było zawiesić.
W 1942 roku na świat przychodzi aktualny prezes firmy p. Jerzy Wacław Omiotek. Prawdopodobnie najbardziej doświadczony technik ortopedyczny w Polsce, Starszy Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego, kilkunastokrotnie uhonorowany najwyższymi państwowymi odznaczeniami za działalność na rzecz rzemiosła polskiego i pomoc osobom z niepełnosprawnością. Do dziś kontynuuje dzieło zapoczątkowane przez swojego ojca i wie, że ta działalność będzie kontynuowana, bo ma swojego następcę – wnuka Krzysztofa.
Protezy elektryczne, komputerowe badanie stóp, drewniane kopyta i gwoździe…
Dzisiaj Zakłady Ortopedyczne im. Wacława Omiotka to prężnie funkcjonująca firma. Produkuje indywidualny sprzęt ortopedyczny najwyższej jakości. Czerpie pełnymi garściami z najnowszych nowinek, współpracuje z zachodnimi ośrodkami i szpitalami. Cały wykonywany sprzęt, począwszy od wkładek ortopedycznych przez gorsety, a skończywszy na protezach kończyn dolnych, to produkty indywidualne, wykonane z należytym im pietyzmem, dokładnością i szczególną uwagą zwróconą na potrzeby pacjenta. Firma ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), współpracuje z fundacjami, ciągle edukuje pracowników na Zachodzie, wykorzystuje najnowsze światowe technologie i używa najwyższej jakości materiałów krajowych i zagranicznych. Technologie, o których nawet nie śniło się założycielowi – to codzienność.
Jednak nikt w firmie nie zapomina o tradycji, która niewątpliwie zobowiązuje. Doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie najlepiej widoczne jest przy produkcji indywidualnego obuwia ortopedycznego. Tutaj niewiele się zmieniło – dalej centymetr, drewniane kopyta, nóż czy zwykły młotek to podstawowe narzędzia, a wprawne oko, fachowa ręka i kilka tysięcy wykonanych butów na koncie to gwarancja jakości i wygody.
Wkładki ortopedyczne mogą być doskonałe?
Statystyki mówią, że 70% – 80% Polaków boryka się z jakąś dysfunkcją stóp. Problem jest na tyle poważny, że dotyka czasem nawet dzieci w wieku przedszkolnym czy też wczesnoszkolnym. Biorąc pod uwagę fakt, iż stopy składają się z 26 kości, są fundamentem naszego ciała, wykonują kilka tysięcy ruchów dziennie, podpierają ciężar ciała i muszą wystarczyć na całe życie – warto o nie zadbać. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości!
Dlatego też, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, jeden z najnowocześniejszych systemów do produkcji indywidualnych wkładek ortopedycznych znajduje się w zakładzie przy Kajki 28 i jest dostępny dla wszystkich pacjentów.
Technologia CAD/CAM to doskonała metoda produkcji i pomiaru. Cały proces oparty jest o komputerowe badanie stóp i diagnozę dyplomowanego fizjoterapeuty. Wykonywane są trzy różne pomiary, na podstawie których komputerowo projektowane są wkładki w systemie CAD (Computer Assisted Designing – projektowanie wspomagane komputerowo) – w pełni trójwymiarowe, dopasowane do potrzeb i funkcji pacjenta.
Taki projekt trafia do maszyny, która z wysoką precyzją i dokładnością odwzoruje go w jednym z kilkudziesięciu dostępnych materiałów. Możemy wybierać spośród materiałów miękkich, twardych, wielowarstwowych i jednolitych. Taki półprodukt trzeba już tylko wykończyć, czyli pokryć specjalnym materiałem i dopasować wkładki do obuwia. Efekt powinien być natychmiastowy – pojawia się uczucie lekkości i odciążenia, wyższa stabilność, a przede wszystkim zapobiega się pogłębianiu wad stóp i postawy. Dzięki wkładkom wiele osób zaczęło normalnie funkcjonować, a ich uczestnictwo w aktywnościach życia codziennego znacznie się poprawiło.
Aby umówić wizytę, niezbędny jest o kontakt pod jeden z numerów telefonu:
22-812-09-24, 22-812-15-15
http://www.zow-warszawa.com.pl/
ul. Michała Kajki 28, Warszawa-Anin