„Trasa Tysiąclecia” w nowej odsłonie
Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące zmian, jakie mogą się pojawić w prawobrzeżnej części Warszawy. Urzędnicy chcą przedstawić pomysł na zagospodarowanie terenów, na których planowano „Trasę Tysiąclecia” i dostosować je do potrzeb mieszkańców.
„Trasa Tysiąclecia”
Mająca niegdyś powstać „Trasa Tysiąclecia” to odcinek drogi szybkiego ruchu dla samochodów łączący Pragę Północ i Pragę Południe.
– Miała ona przebiegać w dość gęsto zabudowanej tkance prawobrzeżnej Warszawy. Szybki ruch tuż pod oknami kamienic. Koncepcja ta po latach okazuje się być przestarzała i nieprzystająca do potrzeb współczesnego miasta. Widzimy potrzeby dzisiejszych metropolii i chcemy na nie odpowiedzieć – informują przedstawiciele praskiego Ratusza.
Urzędnicy chcą przede wszystkim:
- podnieść jakość przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu pieszych,
- w związku ze zmianami klimatycznymi zwiększyć ilość terenów zielonych,
- wprowadzić ułatwienia w komunikacji.
Nowa koncepcja
Proponowany przebieg „Trasy Tysiąclecia” to odcinek biegnący od al. Solidarności prostopadle przez ul. Radzymińską i Kawęczyńską, a następnie wpadający w tunel pod trasą kolejową i dworcem Warszawa Wschodnia i dalej ul. Żupniczą oraz Mińską do ul. Grochowskiej.
– Zależy nam, by ten obszar mieszkańcy mogli wykorzystać zarówno jako codzienny skrót w drodze do pracy lub szkoły, a także jako przyjemną trasę spacerową i miejsce spędzania czasu. Projekt przewiduje utworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej, tras dla pieszych i rowerzystów oraz nowe nasadzenia – przekonują urzędnicy.
Podczas konsultacji przedstawiciele miasta chcą dowiedzieć się, czy zaproponowana zieleń spełni oczekiwania mieszkańców, czego prażanie oczekują od miejsc, które powstaną na tym terenie oraz czy zaproponowane zmiany odpowiadają na potrzeby lokalnej społeczności.
Co dalej?
– Koncepcję, którą konsultujemy chcemy wpisać w dalsze plany przestrzenne, które będą obowiązywać w mieście. Dawna koncepcja „Trasy Tysiąclecia” znajduje się jeszcze w aktualnym Studium. Chcielibyśmy, aby nowa koncepcja znalazła się w projekcie nowego Studium, nad którym pracujemy – zapowiadają urzędnicy.
Kiedy konsultacje?
Pierwsze spotkanie zaplanowane jest w formule online na wtorek, 12 kwietnia na godz. 17:00. Udział w dyskusji można wziąć w dwojaki sposób: oglądając spotkanie i zadając pytania na czacie na kanale YouTube oraz na platformie Zoom zgłaszając wcześniej chęć skorzystania z tej opcji na adres mailowy: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Na ten sam adres można zgłaszać wszelkie uwagi przez całą długość trwania konsultacji, czyli do 30 kwietnia.
Zorganizowano również dwa punkty konsultacyjne, czynne w dwa kolejne czwartki w godz. 16:00-19:00. Osoby chcące w ten sposób zaproponować zmiany powinny udać się 21 kwietnia do Szkoły Podstawowej nr 30 przy ul. Kawęczyńskiej 2 lub 28 kwietnia do Urzędu Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274 (sala 305).
/MK/
Źródło/Fot.: UD Praga-Północ