Triathlon i nocny bieg w Warszawie
Wskoczą do wody w Nieporęcie, do Warszawy dojadą na rowerach i będą finiszować biegiem w Multimedialnym Parku Fontann. W niedzielę w stolicy odbywa się City Handlowy Ironman 70.3 Warsaw.
Sportowy weekend w Warszawie zacznie się już w piątek 9 czerwca wieczorem – od nocnego biegu na dystansie 5 km. W sobotę 10 czerwca odbędą się biegi dla dzieci, a w niedzielę 11 czerwca na trasę wyruszą triathloniści. Trasa ma dwa warianty – krótszy to Triathlon 5110 czyli 1,5 km pływania, 40 km na rowerze i 10 km biegiem. A dłuższy, tzw. „długi dystans” to Ironman 70.3, w którym trzeba przepłynąć 1,9 km, przejechać na rowerze 90 km i przebiec 21-kilometrowy półmaraton.
Miejska sztafeta wiceprezydencka
Jednym z faworytów jest Robert Wilkowiecki, ubiegłoroczny zwycięzca, jeden z najlepszych zawodników świata. Wśród kobiet wystartuje m.in. polska olimpijka Agnieszka Jerzyk wracająca do formy po urodzeniu córki. W triathlonie zadebiutuje Marek Plawgo, niegdyś reprezentacyjny płotkarz. Oraz… miejska sztafeta złożona z gospodarzy trzech miast, w których odbywa się City Handlowy Ironman. W pływaniu występuje wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz, na odcinku biegowym – wiceprezydent Poznania Bartosz Guss, a w części rowerowej wystąpi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.
Na wszystkie dystanse wraz z biegiem towarzyszącym zgłosiło się w tym roku 2,7 tys. osób. Dokładnie o połowę więcej niż w ubiegłym roku – mówi szef imprezy Michał Drelich. – To bardzo komfortowe zawody. Współpracujemy np. z warszawską SKM i nasi zawodnicy dojadą na start w Nieporęcie bezpłatnymi pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej – w niespełna 30 minut.
Miasto Warszawa jest patronem strategicznym imprezy.
Utrudnienia drogowe w trakcie warszawskiego sportowego weekendu
Triathloniści wystartują w niedzielę o 8.00 w Porcie Nieporęt. Do Warszawy dotrą na rowerach i zakończą rywalizację biegiem w Parku Fontann. Finisz czołówki krótszego dystansu jest spodziewany około godziny 10.00, a dłuższego o godzinie 13.00. Ostatni triathlonista powinien zakończyć zmagań około godziny 18.15.
W czasie wyścigu rowerowego wyłączone z ruchu częściowo lub całkowicie będą ulice:
- Płochocińska, w ramowych godzinach 7.45-14.30;
- Modlińska, w ramowych godzinach 8.00-15.00, połowa jezdni (w kierunku Legionowa);
- aleja Kuklińskiego oraz jezdnia mostu Skłodowskiej-Curie w kierunku Bielan, w ramowych godzinach 8.00-15.00;
- Wisłostrada w kierunku Mokotowa (wschodnia jezdnia ulic Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie), w ramowych godzinach 8.00-15.30.
Na ulicy Sanguszki zawodnicy odstawią rowery i rozpoczną bieg ulicami: Sanguszki, Konwiktorską, Bonifraterską, Miodową, plac Krasińskich, Miodową, Krakowskim Przedmieściem i po zwrotce na wysokości pomnika Mikołaja Kopernika wrócą tą samą drogą w rejon ulicy Zakroczymskiej, gdzie znów zawrócą. Triathloniści w formule 5150 będą mieli do pokonania dwie, a na dystansie 70.3 aż cztery takie pętlę. Na ostaniem okrążeniu zawodnicy zbiegną ulicą Sanguszki do mety w Multimedialnym Parku Fontann.
Wszystkie ulice na trasie zmagań zostaną zamknięte dla ruchu – w ramowych godzinach 8.30-18.00. Dla mieszkańców pozostawione zostaną miejsca umożliwiające wjazd i wyjazd z rejonu Starego i Nowego Miasta. Będą ulokowane u zbiegu ulic: Konwiktorskiej i Zakroczymskiej, Bonifraterskiej i Franciszkańskiej, Bonifraterskiej i Świętojerskiej oraz Miodowej i Długiej.
Cała trasa imprezy zostanie ściśle wygrodzona, a ruch pieszy, na ulicach, gdzie toczyć się będą zawody, będzie możliwy wyłącznie pod nadzorem organizatora lub osób uprawnionych do kierowania ruchem.
Na wszystkich ulicach, na których prowadzona będzie triathlonowa rywalizacja, ustawione zostaną zakazy zatrzymywania się i postoju, wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Ograniczenia te będą obowiązywać także na wyznaczonych miejscach parkingowych.
Autobusy w niedzielę od godz. 7.30 będą kierowane na trasy objazdowe. Podstawowa organizacja ruchu będzie przywracana sukcesywnie, po opuszczeniu danego fragmentu trasy przez ostatniego zawodnika.
Więcej informacji o funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego w czasie zawodów można znaleźć na stronie wtp.waw.pl/zmiany.
Nocny bieg w Warszawie
Nowością tegorocznych zawodów będzie piątkowy bieg nocny w Warszawie. Uczestnicy Night Run Warsaw rywalizować będą na pięciokilometrowej trasie na Starym i Nowy Mieście.
Zawodnicy o godzinie 23.00 wystartują z okolic Multimedialnego Parku Fontann. Pobiegną ulicami: Sanguszki, Konwiktorską, Bonifraterską, Miodową, plac Krasińskich, Miodową, Krakowskie Przedmieście – wokół skweru Hoovera – i powrót tą samą trasą. Na pokonanie dystansu będą mieli jedynie 45 minut. W czasie rywalizacji ulice na trasie biegu zostaną całkowicie zamknięte.
Podobnie, jak w przypadku zawodów triathlonowych dla mieszkańców Nowego i Starego Miasta uruchomione zostaną cztery śluzy, umożliwiające wyjazd z tego rejonu.
Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.
/UM Warszawa/