„Trochę ciepła dla bezdomnego” po raz dziewiąty

Trochę ciepła dla bezdomnego Foto Straż Miejska

Wystartowała akcja Caritas Polska i Straży Miejskiej m.st. Warszawy „Trochę ciepła dla bezdomnego”. To już 9-ty sezon, kiedy strażnicy miejscy będą rozwozić gorącą, esencjonalną zupę, chleb oraz ciepłe ubrania do miejsc, gdzie przebywają osoby w kryzysie bezdomności.

„Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się po prostu staje”. Kryzys może przyjść w każdej chwili i dotknąć każdego. Wystarczy niefortunny splot zdarzeń, choroba, likwidacja zakładu pracy, redukcje. Zaczynają się problemy finansowe, niewypłacalność, dochodzi do eksmisji. Człowiek traci dach nad głową, lecz nadal pozostaje człowiekiem…

Historia dowodzi, że cywilizacja przetrwała tylko dlatego, że ludzie sobie wzajemnie pomagali. Dlatego właśnie powstała akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” i z tego powodu od początku biorą w niej udział strażnicy miejscy.

Najtrudniej przetrwać zimę

W kryzysie bezdomności najtrudniej jest przetrwać zimę. W opuszczonych domach i garażach, szałasach, ziemiankach, a nawet namiotach – nie ma ogrzewania. Przygotowanie ciepłego posiłku zazwyczaj nie jest możliwe. W ramach prowadzonej już 9-ty rok akcji, w kuchni Centrum Okopowa prowadzonej przez Caritas Polska przygotowywane są ciepłe posiłki. Strażnicy miejscy odbierają je w dużych termosach, aby dostarczyć najbardziej potrzebującym. Funkcjonariusze doskonale wiedzą, gdzie przebywają osoby w kryzysie bezdomności. W miejscach tych odwiedzają ich przecież przez cały rok. Podczas rozmów z przebywającymi tam ludźmi, strażnicy poznają nie tylko ich potrzeby, aktualne bolączki czy dolegliwości, ale często również historię ich życia. Niektórym udaje się pomóc w wyjściu z kryzysu bezdomności, z wieloma zaprzyjaźniają się na lata.

Rozpoczynamy sezon jesienno-zimowy, który jest trudny dla osób pozbawionych ciepłego schronienia. Współczesne społeczeństwo funkcjonuje bardzo szybko, pozostawiając niewiele czasu na zauważenie drugiego człowieka. Jednakże, ważne jest, aby spojrzeć i dostrzec tych, którzy potrzebują pomocy” – powiedziała komendant Straży Miejskiej, Magdalena Ejsmont.

Co roku, podczas prowadzonej akcji do potrzebujących dociera kilka tysięcy posiłków. Zależy to od liczby potrzebujących i tego, jak długa będzie zima. Ciepłej strawy nie może zabraknąć dla nikogo.

Nie odwracajmy twarzy od żadnego ubogiego. Jesteśmy wezwani do wychodzenia naprzeciw każdemu ubogiemu i każdemu rodzajowi ubóstwa, porzucając obojętność i iluzoryczne poczucie dobrobytu – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Uliczny Patrol Medyczne Foto Straż MiejskaPoza gorącą, sycącą zupą potrzebujący mogą liczyć na pieczywo, konserwy, a także koce, ciepłą odzież, buty i skarpety. Mamy nadzieję, że pomożemy im w ten sposób przetrwać ten najtrudniejszy okres.

Akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” prowadzona jest od 2015 r. Dwa lata później powstał Uliczny Patrol Medyczny. We współpracy z Caritas Polska, ratownicy Straży Miejskiej docierają do osób w kryzysie bezdomności (a także ubogich czy niesprawnych) z podstawową opieką medyczną, kierując poważniejsze przypadki pod opiekę lekarzy-wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Jesteśmy Nadzieją”.

Trochę ciepła dla bezdomnego Foto Straż Miejska

Źródło i foto: Straż Miejska

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniecerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content