Trwa rozbudowa Szpitala Narodowego. Potrzebne są kolejne łóżka i dodatkowy personel (ZDJĘCIA)

Trzecia fala epidemii stała się faktem. Zakażeń przybywa w szybkim tempie i coraz więcej osób wymaga hospitalizacji. Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym, który przez długi czas świecił pustkami, za chwilę nie będzie mógł pomieścić pacjentów. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, odpowiedzialny za tę placówkę Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, podjął decyzję o zwiększeniu liczby łóżek i zatrudnieniu dodatkowego personelu. 

Liczby mówią same za siebie. W ciągu 7 dni do Szpitala Narodowego przyjęto 113 pacjentów z COVID-19. W tym samym czasie wypisano z niego tylko 37 osób. Liczba zakażeń wciąż wzrasta i według przewidywań rozwój epidemii w najbliższym czasie będzie dynamiczny. Dlatego rozpoczęło się uruchamianie kolejnych unitów (moduły na które podzielony jest szpital na Narodowym). Dotychczas były cztery, w których mogło być leczonych 166 osób, a od 2 marca działa też piąty. Na tym nie koniec, bo w razie potrzeby otwierane będą kolejne. 

Dalszy wzrost liczby pacjentów wymaga uruchamiania kolejnych unitów, a do ich obsługi niezbędne jest zwiększenie liczby personelu medycznego. Dlatego zespół CSK MSWiA już dziś apeluje do wszystkich osób zainteresowanych pracą w szpitalu tymczasowym o zgłaszanie gotowości do pełnienia dyżurów. Co ważne, wszystkie zgłaszające się osoby są weryfikowane. Szpital sprawdza czy dana osoba nie odchodzi ze swojej dotychczasowej placówki, a jeżeli traktuje szpital tymczasowy jako dodatkowe zajęcie, to czy ma zgodę szefa przełożonego z macierzystej placówki na dyżurowanie w Szpitalu Narodowym (i czy zatrudnienie tej osoby w szpitalu tymczasowym nie osłabi ich potencjału) – informuje Szpital i podkreśla, że bardzo ważne, aby była wystarczająca liczba personelu gotowego do stawiania się na dyżurze. To pozwoli na szybkie reagowanie w przypadku dynamicznego wzrostu zakażeń – na uruchamianie następnych modułów.

Personel Szpitala Narodowego w liczbach:

Szpital podzielony jest na moduły – czyli tzw. “unity”. Każdy unit składa się z 28 łóżek i jednorazowo może w nim przebywać 28 pacjentów. Pracownicy Szpitala Narodowego pracują na 12-godzinnych zmianach w „systemie 3/3” – po 3 godzinach pracy w kombinezonie w strefie brudnej pracownik udaje się na 3-godzinny odpoczynek. Wtedy zastępuje go inny pracownik, a po kolejnych 3 godzinach znowu dochodzi do zamiany.

Jednym unitem (28 pacjentami) w każdym momencie opiekują się: 1 lekarz, 3-4 pielęgniarki, 1 opiekun medyczny, czyli do zapewnienia pełnej opieki przez 12 godzin potrzebnych jest: 2 lekarzy, 6-8 pielęgniarek oraz 2 opiekunów medycznych. Szpital zawarł ramowe umowy cywilnoprawne, które umożliwiają tworzenie zespołów niezbędnych do pracy, według zasady opisanej powyżej. Liczba personelu pracującego w danym momencie w szpitalu jest uzależniona od liczby uruchomionych unitów – uruchamianie kolejnych modułów wymagać będzie zwiększenia liczby personelu medycznego.

W szpitalu jest też punkt szczepień, w którym wykonywanych jest do 1000 szczepień dziennie. Aby było to możliwe, w ciągu jednego dnia potrzebnych jest: 7-8 lekarzy, 5-7 osób personelu pielęgniarskiego/ratowników, 6 osób personelu administracyjnego (rejestracja).

Foto: Szpital Narodowy 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content