Tunel wpuszczony w kanał?
Kanclerz Angela Merkel deklaruje, że gazociąg Nord Strem 2 powstanie szybciej niż tunel przy stacji PKP Rembertów. Przed przejazdem kolejowym w samochodzie siedzi szkielet i pyta, czy już otworzyli szlaban? Biedaczek nie doczekał w korku podniesienia zapór…
To internetowe memy, które albo pasują, albo zostały stworzone, aby w krzywym zwierciadle zobrazować jeden z najpoważniejszych problemów mieszkańców Rembertowa – codzienny koszmar z przejechaniem torowiska przy stacji PKP i wieloletnie oczekiwanie na budowę szybkiej, bezkolizyjnej przeprawy.
Mocno zaangażowany w dzielnicowe życie portal Rembertów24 swego czasu nawet zorganizował konkurs na najlepszy mem. I faktycznie może być tak, że nie wszyscy doczekają budowy obiecanego tunelu…
Blisko rok temu pisaliśmy o porozumieniu, jakie PKP podpisało z Miastem. Chodziło o kilka wspólnych inwestycji, a wśród nich właśnie o budowę bezkolizyjnej przeprawy przez torowisko przy stacji w Rembertowie.
– Zakładamy, że do 2019 roku powstaną projekty tych inwestycji, a ich realizacja zakończy się w 2021 roku – deklarował Karol Jakubowski ze spółki PKP PLK.
Mimo że dopiero udało się wyłonić projektantów inwestycji, to jej realizacja byłaby możliwa w zaplanowanym terminie. Ale jest jedno „ale”… Okazuje się, że decyzja środowiskowa, o którą wystąpiło PKP, wydana dla tej budowy, nie uwzględnia kilku aspektów. Między innymi tego, żeby przy stacji Rembertów były zlokalizowane autobusowe przystanki. Mieszkańcy korzystający z kolei musieliby kilkaset metrów iść na dworzec z najbliższego przystanku autobusowego. Co wydaje się pozbawione logiki.
Przystanki można by ustawić nawet w samym tunelu, ale takie rozwiązanie wymaga ponownego wystąpienia o decyzję środowiskową, na którą średnio oczekuje się około dwóch lat.
– Decyzję środowiskową uzyskało PKP PLK – potwierdza nam Małgorzata Gajewska, rzecznik Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. – Ale po tym, jak ją nam spółka przekazała, to wpłynęło dużo uwag. Od dzielnicy Rembertów, od dzielnicy Wesoła, od ZTM-u, ZDM-u i mieszkańców. Jeżeli byśmy chcieli zrealizować te postulaty, to wówczas trzeba wystąpić o nową decyzję.
Rzecznik tłumaczy, że koncepcję, która stała u podstaw wystąpienia PKP o decyzję, opracowywało PKP i spółka bardziej zadbała o bezkolizyjność przejazdu przez tory niż udogodnienia dla mieszkańców i pasażerów komunikacji autobusowej. – Zakładamy, że budowa mogłaby się zakończyć w 2022 roku – dodaje Małgorzata Gajewska. – Ale jeśli będzie potrzebna nowa decyzja, to na pewno ten termin się przesunie. O ile? Trudno wróżyć z kart…
– Obawiam się, czy taka argumentacja, że środowiska rembertowskie, najbardziej zainteresowane budową tunelu, w tym nasze stowarzyszenie, chcą przystanku przy stacji, nie jest pewnym przerzuceniem na nas przez ZMID odpowiedzialności za ewentualne opóźnienia w budowie – mówi „Mieszkańcowi” Aleksander Lesiński ze Stowarzyszenia Rembertów Bezpośrednio. – Że komunikat ze ZMID-u wychodzi taki: byśmy chcieli ten tunel wybudować jak najszybciej, ale oczekiwania społeczników i dzielnicy powodują, że wybudujemy go później…
Mieszkańcy z niecierpliwością oczekują konsultacji społecznych związanych z inwestycją. A niecierpliwość jest wielka, bo czekają na tę przeprawę od dekad. Dwa lata temu Stowarzyszenie Rembertów Bezpośrednio nawet, w ramach happeningu, rozpoczęło budowę tunelu…
Temat jest w dzielnicy bardzo gorący. – Jako Stowarzyszenie Lepszy Rembertów wnioskowaliśmy już dwa lata temu, i taka uchwała została podjęta przez miejską Komisję Dialogu Społecznego, o zajęcie się lokalizacją przystanków, umieszczeniem wind i całej infrastruktury, która by umożliwiła mieszkańcom sprawne dotarcie na peron – mówi Agnieszka Kądeja, obecna radna, a była burmistrz Rembertowa. – I otrzymaliśmy z Miasta informację, że te nasze wnioski zostaną uwzględnione. A infrastruktura jest bardzo ważna. Na ostatniej sesji Rady Dzielnicy podniosłam temat likwidacji miejsc parkingowych przy stacji PKP Rembertów…
Przy stacji było kilka miejsc postojowych. W tym jedno dla niepełnosprawnych.
– Teraz się je likwiduje, ze względu na budowę ścieżki rowerowej… – dodaje rozżalona liderka Stowarzyszenia Lepszy Rembertów. – Złożyłam zapytanie, jak teraz rozwiążemy ten problem? Na razie nie uzyskałam odpowiedzi. Ale ją otrzymam. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy mieszkańcy Rembertowa doczekają się tunelu. Społecznicy szacują, że może to być nawet bliżej 2030 roku…
Publikacja zobrazowana memami z portalu Rembertów24 i przesłanymi przez czytelników.