Twój kręgosłup: choroby, zmiany, stres

Kręgosłup przez całe nasze życie podlega zmianom, nie zawsze korzystnym. Warto wiedzieć, że może mieć wpływ na zmianę wzrostu nawet dorosłego człowieka!

Jak to możliwe?

To proste. Gdy kręgosłup jest mocno obciążony, na przykład podczas kilkudniowej wędrówki po górach z ciężkim plecakiem, albo kiedy jest poddany innym obciążeniom (przenoszenie ciężkich przedmiotów), krążki kręgowe spłaszczają się, na skutek czego kręgosłup ulega skróceniu, a tym samym – stajemy się niżsi.

Solidny wypoczynek, relaks – zwłaszcza w pozycji leżącej lub wizyta u dobrego rehabilitanta i stosowanie zaleconych ćwiczeń – przywracają kręgosłup do właściwych wymiarów.

Ale to nie wszystko. Wpływ na prawidłowe działanie kręgosłupa może mieć szereg zmian chorobowych. Jeśli lekarz odkryje mechanizm ich powstawania, leczenie jest szybsze i skuteczniejsze, zwłaszcza jeżeli uda się usunąć przyczynę cierpienia. Gdy okaże się, że to zmiany zwyrodnieniowe, sprawa może być trudna, ale BORAMED słynie ze skuteczności także i w tym obszarze. Nie wolno łykać tylko tabletek, bo to nie usunie problemu, za to obciąży i kieszeń, i układ pokarmowy.

Specjaliści z BORAMEDu wskazują, że jest jeszcze jedna, istotna i nierzadka przyczyna chorób kręgosłupa: jest nią stres.

Jak to się dzieje? Stres powoduje między innymi niesymetryczne napięcia mięśniowe, nie tylko w obrębie karku, ale nawet całego kręgosłupa. Im dłużej ono trwa, tym staje się mocniejsze; postawa staje się nieprawidłowa i ten stan pogłębia się coraz bardziej: pochylone plecy, opuszczona głowa, zapadnięta klatka piersiowa i barki wysunięte do przodu, jakby skulone – to tylko niektóre możliwości.

Stres to nie tylko problemy w pracy czy życiu osobistym. Jego źródłem mogą być wszelkie tłumione, skrywane uczucia i emocje, zwłaszcza negatywne. Blokowanie ich i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, może doprowadzić do bardzo poważnych zmian kręgosłupa, połączonych z bólem, a nawet groźnymi konsekwencjami, jak wypadnięcie dysku. Nie warto doprowadzać się do takiego stanu.

Dobre rady, typu „unikaj stresu” albo „zmień pracę” często nie są możliwe do zrealizowania mimo wysokiej ceny, jaką za to płacimy. Szukając możliwości i sposobów zmniejszenia napięcia psychofizycznego, a w konsekwencji – mięśniowego, kontaktujemy się z psychoterapeutą, który podczas wielu sesji usuwa objawy, a nie przyczyny. Niektórym to przynosi ulgę. Inni znów sięgają po szybki, sprawdzony sposób: fizjoterapię.

Nawet doskonały fizjoterapeuta nie rozwiąże naszych problemów z szefem czy kłopotów domowych. Jednak doświadczony osteopata czy rehabilitant potrafi, dobierając odpowiednią terapię, niemal natychmiast usunąć ból. Zmniejszając m.in. napięcie i przykurcze mięśni przykręgosłupowych oraz przywracając właściwe ułożenie krzywizn kręgosłupa, korzystnie wpływa na naszą postawę, a nawet ukrwienie mózgu.

Jeśli jednak nie usuniemy prawdziwej przyczyny stresu, dolegliwości mogą powracać. Możemy odsunąć to działanie, stosując wybrane techniki relaksacyjne i ćwiczenia, zalecone przez rehabilitanta, a także medytacje czy trening autogenny.

Maciej Misiewicz uważa, że nie zawsze bóle kręgosłupa mają swoje źródło właśnie w kręgosłupie: przyczyny dolegliwości można podzielić na bóle stricte kręgosłupowe i na zaburzenia narządów wewnętrznych. Pacjentów z tego typu zaburzeniami wisceralnymi w ostatni czasie znacząco przybywa. Sprzyja temu stres, niewłaściwe odżywianie, brak odpowiedniego nawadniania organizmu, siedzący tryb życia i związany z tym brak ruchu itp.

Osteopata podkreśla przy tym, że jeśli pacjent nie skorzysta z pogłębionej diagnozy, lokalizującej rzeczywiste przyczyny dolegliwości, a zamiast tego pozostaje tylko pod opieką fizjoterapeuty, skupiającego się wyłącznie na kręgosłupie, czyli na objawach, skutkuje to ledwie chwilowym uśmierzaniem bólu. Ponieważ przyczyna pierwotna nie została odnaleziona i wyleczona, będzie dochodzić do nawrotów bólowych.

Osteopatia jest nauką, która podchodzi do człowieka holistycznie, całościowo i właśnie ona stara się odszukać pierwotną przyczynę bólu, który po wyleczeniu przywraca pacjentowi radość sprawnego funkcjonowania. Dotyczy to w pewnym stopniu także zwyrodnień. Osteopatia daje nam narzędzia w postaci wiedzy i ogromnego wachlarza specjalistycznych technik osteopatycznych, które umożliwiają nam wpływ na poprawę ukrwienia i odżywienia stawu, drenażu, rozluźnienia tkanki, znacznie skuteczniejszej regeneracji – dodaje Maciej Misiewicz.

Dlatego właśnie BORAMED zaprasza, by skorzystać z możliwości i skuteczności działań niezwykłego, starannie dobranego zespołu rehabilitantów, w tym – osteopatów.


PROMOCJA!!!

Na hasło „Mieszkaniec” od 9.11. do 19.11.2017 bezpłatna konsultacja u wskazanego przez BORAMED fizjoterapeuty!!! Zgłoszenia: tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona. O ilości promocyjnych przyjęć do fizjoterapeutów decyduje świadczeniodawca.


Boramed Centrum Medyczne

ul. Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)

tel. 22 250 15 77

Boramed REHABILTACJA

ul. Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)

tel. 22 250 15 77

http://www.boramed.pl/

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content