Twój psi obowiązek!
Posiadanie czworonożnego przyjaciela to nie tylko przyjemność, ale także odpowiedzialność i obowiązki. Istnieją przepisy, które powinien znać każdy właściciel psa. Niestety, życie pokazuje, że część właścicieli psów ignoruje zasady i rozporządzenia.
Pies w miejscu publicznym musi być zawsze pod opieką właściciela, ponieważ zachowań zwierzęcia nie da się do końca przewidzieć. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której pies, nawet będąc na smyczy, wykorzystuje nieuwagę właściciela i chce na kogoś skoczyć lub go ugryźć. Trzeba też pamiętać, że nie wszyscy akceptują psy, często się ich boją, a pies wyczuwa ten lęk i swoim zachowaniem może kogoś wystraszyć lub nawet zaatakować.
Za zachowanie psa odpowiada jego właściciel.
Właściciel psa musi także pamiętać o tym, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego na terenie woj. mazowieckiego od ubiegłego roku ze względu na zagrożenie wścieklizną obowiązuje całkowity zakaz puszczania psów luzem w przestrzeni publicznej. Pies rasy uznawanej za agresywną lub pies zagrażający otoczeniu powinien mieć dodatkowo nałożony kaganiec.
Rasy uznane za agresywne wymagające pozwolenia na posiadanie psa:
- amerykański pit bull terrier
- pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
- buldog amerykański
- dog argentyński
- pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)
- tosa inu
- rottweiler
- akbash dog
- anatolian karabash
- moskiewski stróżujący
- owczarek kaukaski
Każdy pies powinien zostać nauczony dobrego zachowania w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Właściciel psa nie powinien wprowadzać go na plac zabaw dla dzieci, do piaskownic czy kąpielisk ze względu na możliwość zanieczyszczenia tych miejsc, a także nieoczekiwanych zachowań (nie każdy pies lubi dzieci).
W przypadku wyrządzenia szkody przez psa, to właściciel ponosi odpowiedzialność cywilną i karną, a pies (w przypadku pogryzienia, pokąsania lub podrapania człowieka) może zostać wysłany na obserwację weterynaryjną w kierunku wścieklizny.
Art. 431 Kodeksu Cywilnego
§ 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
Jeżeli stajemy się właścicielem psa po raz pierwszy, zastanówmy się nad doborem rasy, upewnijmy się, że sprostamy wychowaniu psa ze schroniska, o którym nic nie wiemy. Zapiszmy się z psem na szkolenie z posłuszeństwa. Warto.
!!!Pamiętaj!!! Nie zostawiaj psa w aucie (ani innych zwierząt)!!!Nie zostawiaj psa w nagrzanym aucie – ustawa o ochronie praw zwierząt, art, 35 ust. 1a. Nie zostawiaj psa pod sklepem bez opieki – wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń. |
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, właściciel powinien:
- Zapewnić psu pomieszczenie chroniące go przed zimnem, upałem, deszczem czy śniegiem.
- Zapewnić psu karmę oraz stały dostęp do wody.
- Psa na uwięzi trzymać nie dłużej niż12 godzin (uwięź nie może być krótsza niż 3 metry).
- Pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych (w terminie 30 dni od ukończenia 3. miesiąca życia).
Niedopełnienie tego obowiązku może być ukarane grzywną. - Sprzątać po swoim psie.
- Pies musi mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę.
Pies w komunikacji
- Musi mieć kaganiec i być na smyczy.
- Nie może utrudniać przejścia pasażerom.
- Nie może zajmować miejsca do siedzenia.
- Małe psy można przewozić w torbie transportowej.
- Właściciel nie ponosi dodatkowej opłaty za bilet dla psa.
Art. 77 kodeksu wykroczeń
§1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§2. Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”.
!!!Nie zakładaj psu kagańća weterynaryjnego, który utrudnia oddychanie.
|
/om/
Źródło: własne
Lokalny portal informacyjny w Warszawie, gazeta Mieszkaniec