Uchwała krajobrazowa dla Warszawy – będą konsultacje społeczne
Do trzech razy sztuka? Projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy był już konsultowany dwa razy. Po raz pierwszy w 2017 r. Kolejny w 2018 r. Rada Miasta st. Warszawy przyjęła dokument 16 stycznia 2020 r. Uchwała została uchylona przez Wojewodę Mazowieckiego. Sprawa trafiła do sądu, proces trwał dwa lata, m. st. Warszawa zostało zobowiązane do ponownego uzgodnienia i wyłożenia publicznego dokumentu.
Czym jest uchwała krajobrazowa?
Jest to projekt zasad i warunków umiejscawiania w stolicy obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych, a także ogrodzeń.
Wygląd miasta, do którego przyjeżdżają turyści oraz otoczenie, w którym przebywają mieszkańcy ma znaczenie. Usystematyzowanie wielkości szyldów i reklam, możliwość umiejscawiania ich w określonych miejscach, o określonym wyglądzie, ograniczenie sytuowania wyświetlaczy i ekranów reklamowych, powinno uspokoić wizualną przestrzeń publiczną w mieście.
Uchwała 2020 r.
Przyjęta uchwała krajobrazowa z roku 2020, odrzucona przez wojewodę, zakładała, że budynki nie będą pełnić funkcji wieszaków na reklamy. Z otoczenia miały też zniknąć duże i migające wyświetlacze. Firmy, które nie stosowałyby przepisów uchwały, musiałyby się liczyć z karami nakładanymi w trybie dziennym. Wielkość kar miała być zależna od wielkości reklamy. Uchwała zakładała wprowadzenie uporządkowanego wystroju przestrzeni publicznych w postaci ujednoliconych ławek czy koszy na śmieci.
O odrzuceniu uchwały pisaliśmy tu:
Wojewoda uchylił uchwałę krajobrazową. Będzie odwołanie do sądu
Miasto st. Warszawa stworzyło (do odrzuconej przez wojewodę uchwały krajobrazowej) przewodnik, w którym zdefiniowano formy szyldów, określono ich wymiary, a także zasady ich stosowania. Ustalono wygląd warszawskiej małej architektury. Powiedziano, jakich ogrodzeń nie będzie można wznosić w Warszawie.
Jak będzie tym razem? Czy uda się opanować reklamowy chaos w Warszawie?
Prace nad projektem uchwały krajobrazowej dla Warszawy trwają, a konsultacje społeczne odbędą się w dniach 24.02.-31.03.2023 r.
W ich ramach odbędą się:
- jedno spotkanie online (7.03., o godz. 17.30) na YouTube oraz na platformie ZOOM. Żeby wziąć udział w tym spotkaniu należy zgłosić chęć uczestnictwa: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl
- dwa spotkania w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury – 9 i 13.03 w godz. 16-19.
- dyżury telefoniczne pod numerem 22 325 81 08 – w środy 1, 8 lub 15.03 w godz. 13-16
Szczegóły dotyczące konsultacji społecznych w roku 2023 r. znajdują się tu: konsultacje.um.warszawa.pl/uchwala_krajobrazowa_2023
Z projektem uchwały będzie się można zapoznać:
– online od 24 lutego 2023 r., czyli od dnia, w którym rozpoczynają się konsultacje,
– w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od Wydziału Obsługi Mieszkańców, od poniedziałku do piątku, od 8 do 16
Z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym można zapoznać się tu: isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20030800717
/om/
Źródło i foto: UM