Uczestnicy Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 uhonorowani przez m.st. Warszawa

36 polskich sportowców spotkało się z przedstawicielami stolicy na uroczystej Gali Warszawskich Olimpijczyków. Celem spotkania było uczczenie sukcesów polskiej reprezentacji na ostatniej letniej olimpiadzie i paraolimpiadzie w Tokio w Japonii.

Uczestnikami spotkania na warszawskiej gali, prócz olimpijczyków, byli: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprezydentka Renata Kaznowska, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. W imprezie wzięli też udział trenerzy oraz przedstawiciele warszawskich klubów sportowych.

Nagrody dla warszawskich olimpijczyków, uczestników Olimpiady w Tokio 2020

Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski, serdecznie pogratulował polskim sportowcom sukcesów odniesionych na tak ważnych imprezach, jakimi są olimpiada i paraolimpiada. Podziękował im za ich wkład w rozwój polskiego sportu, za ich walkę, emocje i wspaniałą, sportową postawę.

Wszystkim zawodnikom, zrzeszonym w warszawskich klubach sportowych, którzy zakwalifikowali się do udziału w Letnich Igrzyskach Sportowych w Tokio prezydent wręczył pamiątkowe upominki. Medaliści otrzymali nagrody pieniężne: Agnieszka Kobus-Zawojska za zdobycie olimpijskiego srebra w rywalizacji czwórek podwójnych – 51 tys. zł, Dariusz Kowaluk za zdobycie złotego medalu w sztafecie mieszanej 4×400 – 63 tys. zł, Adam Castro za srebrny krążek w szermierce – 68 tys. zł.

W Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 uczestniczyło 28 sportowców zrzeszonych w warszawskich klubach sportowych. Aż 16 członków polskiej reprezentacji wspieranych jest przez program stypendialny, ufundowany przez miasto st. Warszawa. W Igrzyskach Paraolimpijskich natomiast wystartowało 9 przedstawicieli stolicy, wśród których pięcioro regularnie otrzymuje stypendia sportowe od m.st. Warszawy.

Miasto Stołeczne Warszawa wspiera finansowo warszawskich sportowców.

W roku 2018 uruchomiony został całkowicie nowy, bezpośredni system stypendialny, dzięki któremu możliwe jest przyznawanie sportowcom stypendiów olimpijskich, młodzieżowych i trenerskich. W każdy kolejnym roku przeznacza się na ten cel coraz większe środki. Rekordowa kwota, w wysokości blisko 5 milionów złotych, została przyznana w roku 2020. Łącznie w okresie między rokiem 2018 a 2021 kwota wypłaconych stypendiów sportowych przekroczy sumę 16 milionów złotych. Nabór wniosków o stypendia, które zostaną przyznane w 2022 roku, zostanie uruchomiony już 1 października tego roku.

Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Tokio 2020 w 2021 roku?

To nie błąd! Olimpiada i paraolimpiada miały odbyć się w roku 2020, jednakże z powody pandemii zostały przesunięte na lato 2021 roku. Stąd ta rzekoma pomyłka. W Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wzięło udział 205 państw z całego świata, natomiast w Igrzyskach Paraolimpijskich, które odbyły się tego lata w stolicy Japonii, uczestniczyło 165 krajów.

Fot. um 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content