Ulubiona zielona przestrzeń warszawiaków – kto wygrał plebiscyt?

Zakończył się plebiscyt Gazety Wyborczej „Supermiasta i Superregiony 2022. Moja ulubiona zielona przestrzeń”, który rozpoczął się 29 kwietnia br. Tematem tegorocznej, trzeciej edycji, była zieleń w regionach i miastach. Akcja była podzielona na etapy. W pierwszym, lokalne redakcje Gazety Wyborczej zachęcały czytelników do przysyłania propozycji miejsc, w których lubią spacerować. Następnie, spośród nadesłanych propozycji wybrano 9 lub 12 propozycji dla miasta lub regionu, które przeszły do głosowania. Głosowanie odbyło się w dniach 13-29 maja 2022 r.

Kto znalazł się w finałowej dwunastce z Warszawy ? Las Kabacki, Pola Mokotowskie, Łazienki Królewskie, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, Ogród Botaniczny UW, Las Bielański, Łosiowe Błota, Park Skaryszewski, praski brzeg Wisły, Jeziorko Czerniakowskie, Ogród Saski i Zakole Wawerskie.

Zwycięzcą został Park Skaryszewski! Tuż za nim uplasował się praski brzeg Wisły, trzecie miejsce zajęły Pola Mokotowskie. Park Skaryszewski pokonał Ogród Botaniczny w Powsinie czy Łazienki Królewskie. Dlaczego? Powodów może być kilka. To jedyny park w Warszawie, który pachnie czekoladą. Tuż obok swoją siedzibę ma fabryka czekolady E. Wedel. Park Skaryszewski ma niesamowitą przyrodę, jest ostoją bioróżnorodności miejskiego ekosystemu. W Skaryszaku znajdziemy przeróżne rośliny lądowe, wodne oraz zwierzęta. Więcej o przyrodzie parku przeczytacie w naszym artykule: 

Przyroda Parku Skaryszewskiego

To w Parku Skaryszewskim, w marcu tego roku, odbyło się szkolenie z przycinania róż, w którym udział mogli wziąć mieszkańcy Warszawy. Szkolenie odbyło się pod okiem doświadczonych, miejskich ogrodników. To w Parku Skaryszewskim odbyła się tegoroczna akcja Adoptuj Warszawiaka. To tutaj od 11 maja 2013 r., w każdą sobotę odbywa się Parkrun Warszawa-Praga. 14 maja odbył się bieg jubileuszowy z okazji 9. urodzin biegu i 400. Edycji Parkruna w Parku Skaryszewskim, o czym pisaliśmy tu:

Biegaj w Parku Skaryszewskim

Park Skaryszewski założono na terenie osady Kamion, na zalewowym tarasie Wisły. Miejsce w stylu angielskim zaprojektował ogrodnik Franciszek Szanior, założyciel parku Ujazdowskiego. Skaryszak powstawał w latach 1906-1922 i miał być miejscem rekreacji z siecią dróg komunikacyjnych dostosowaną wówczas do pojazdów konnych. Nazwa parku pochodzi od miasta Skaryszew, które znajdowało się w pobliżu. W 1926 w parku otworzono ogród różany i daliowy, który został zaprojektowany przez ogrodnika Leona Danielewicza. W okresie międzywojennym park otrzymał imię Ignacego Jana Paderewskiego. Park Skaryszewski był świadkiem szeregu wydarzeń podczas II wojny światowej. W parku, 14 sierpnia 1944 r. rozbił się brytyjski samolot Liberator EV 961 z 178 Dywizjonu Bombowego Brytyjskich Sił Lotniczych. W 1988 r. premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher razem z sierżantem H.L. Lyne (uratowanym członkiem załogi) odsłoniła w parku pomnik pamięci poległych lotników brytyjskich. Na uroczystości obecni byli także dwaj żołnierze Armii Krajowej: Eugeniusz Drzewiecki oraz Stefan Jabłoński, którzy jako pierwsi dotarli do szczątków samolotu. W 2015 r. w Jeziorku Kamionkowskim odnaleziono szczątki Liberatora. /om/

Źródło: warszawa.wyborcza.pl, www.polska-zbrojna.pl
Foto: wikimedia.org (Alina Zienowicz), archiwum gazety MieszkaniecBieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content