Urodziny Bwany, goryla z warszawskiego ZOO

Goryl Bwana z warszawskiego ZOO skończył 15 lat

W niedzielę, 13 marca 2022 roku, samiec goryla imieniem Bwana obchodził 15. urodziny (goryle żyją średnio 30-40 lat). Przystojny solenizant przyjechał do warszawskiego ZOO ponad 7 lat temu z ogrodu zoologicznego w Amsterdamie.

Bwana – warszawski goryl

Bwana jest jednym z 3 samców, które w stołecznym ZOO tworzą grupę gorylich kawalerów. Jak na swoim Facebooku napisał warszawski ogród, Bwana nie ma łatwego życia. Jest młodszy od przywódcy grupy, goryla Aziziego, ale starszy od najmłodszego Vikinga. Zatem z jednej strony odpowiada na zaczepki najmłodszego Vikinga, z drugiej – próbuje pokazywać Aziziemu, że on też ma już mocną pozycję w grupie– czytamy.

Goryl – łagodny olbrzym

Goryle to naprawdę ciekawe zwierzęta, kojarzące się nam zwykle z Afryką, Tarzanem i King Kongiem. Często pojawiają się w powieściach i filmach przygodowo-podróżniczych, w których przedstawiane są najczęściej jako zwierzęta bardzo agresywne. Wynika to zapewne z ich groźnego wyglądu, który pobudza wyobraźnię scenarzystów i powieściopisarzy.

Tak naprawdę goryle są względnie łagodnymi roślinożercami, o wiele spokojniejszym charakterze niż szympansy, które wydają się nam bardzo miłe i sympatyczne. Oczywiście goryl może zaatakować człowieka (zwłaszcza samiec, broniący swoją rodzinę), a że jest bardzo silny, może zrobić krzywdę człowiekowi. Lepiej więc go nie prowokować.

W 2014 roku media obiegła informacja o 4-letnim chłopcu, który wpadł do wybiegu goryli w ZOO w Cincinnati w Teksasie. Zdecydowano się wówczas zastrzelić wielkiego samca, imieniem Harambe, który chwycił leżące w fosie dziecko. Decyzja wywołała powszechne oburzenie internautów, którzy twierdzili, że zwierzę chciało jedynie ratować chłopca i próbowało odciągnąć go od krzyczących zwiedzających. Na co, jak dowodzili, wskazywałyby nagrania całej sytuacji.

Podobny przypadek miał miejsce w 1986 roku na wyspie Jersey, gdzie na wybieg goryli wpadł 5-letni chłopiec. Dzieckiem, które straciło przytomność zajął się samiec imieniem Jumbo. Pilnował go, osłaniając przed innymi gorylami i delikatnie gładząc po plecach. Gdy pojawiła się ekipa ratunkowa, goryl spokojnie się oddalił.

Goryle nizinne zachodnie

Warszawski Bwana jest gorylem nizinnym zachodnim (to jeden z dwóch gatunków i czterech podgatunków goryli). Zwierzęta te są największymi przedstawicielami naczelnych, choć akurat goryle nizinne zachodnie nie są największymi przedstawicielami tego gatunku. Większe od nich są goryle nizinne wschodnie (średnia waga samców tego podgatunku to ok. 160 kg, ale największy odkryty na wolności osobnik ważył aż 267 kg!).

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie goryle są roślinożerne. W naturze ich pokarmem są owoce, liście, pędy, kiełki, korzenie, a nawet kora. Jako ciekawostkę możemy podać, że takie pożywienie jest dłużej trawione niż mięso, dlatego układ pokarmowy roślinożercy jest proporcjonalnie dłuższy niż ten, jaki ma typowy mięsożerca. Właśnie dlatego goryle mają tak duże brzuchy.

Goryl jest gatunkiem zagrożonym! Przyczyną jest degradacja ich naturalnego środowiska oraz działalność kłusowników.

Goryle żyją średnio 30-40 lat.

/jn/

Źródło: Warszawskie ZOO, national-geographic.pl,tvp.info, wikipedia.org

Foto: Warszawskie ZOO



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content