Urodziny hipopotamicy Pelagii z warszawskiego ZOO
W poniedziałek, 19 września 2022 roku, mieszkanka stołecznego ogrodu zoologicznego, hipopotamica Pelagia kończy 37 lat! Nasza solenizantka jest najstarszym hipopotamem nilowym żyjącym w Polsce.
Z tej okazji opiekunowie Pelagii przygotowali dla niej urodzinowe przyjęcie, na którym – oczywiście – nie zabraknie urodzinowego tortu (rzecz jasna będzie zrobiony z roślin, a nie z ciasta, które zwierzakom nie służy!). Urodzinowe niespodzianki czekają również na gości ogrodu zoologicznego, m.in. konkurs z nagrodami.
Hipopotamica Pelagia
Hipopotamica Pelagia przyszła na świat w 1985 roku we Wrocławiu. Otrzymała wówczas imię… Isaura. Starsi czytelnicy z pewnością domyślają się, dlaczego… Młodszym podpowiemy, że w tamtych czasach hitem był telewizyjny, brazylijski serial „Niewolnica Isaura”.
Dlaczego więc nasza Isaura została Pelagią? Otóż dlatego, że rok po swoim urodzeniu hipopotamica została wysłana do ZOO w Paryżu. Francuzi nie byli tak zakochani w bohaterce wspomnianego serialu, jak Polacy, więc przechrzcili samicę, nadając jej imię „Pelagie”. Po długim pobycie w Paryżu, „Pelagie” trafiła w 2010 roku do Hannoveru, a rok później do Warszawy. Tu jej francuskie imię zostało spolszczone. I w ten oto sposób Isaura stała się Pelagią!
W warszawskim ZOO Pelagia przebywa w towarzystwie 10-letniego samca imieniem Hugo. Niestety póki co zwierzaki nie doczekały się potomstwa. Pracownicy ZOO nie tracą jednak nadziei. Bądź co bądź, według starych wierzeń kobiety o imieniu Pelagia są stałe w uczuciach, doskonale sprawdzają się w roli matek i żon, a ich żywiołem jest życie rodzinne.
Pelagia (z lewej strony) i Hugo
Hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius)
Ojczyzną hipopotamów nilowych jest Afryka. Nazwa tego gatunku pochodzi z języka starogreckiego i dosłownie oznacza „koń rzeczny”. Inną ciekawostką może być to, że hipopotamy zaliczane są do rzędu parzystokopytnych, podobnie jak nasze krowy czy owce. A ponadto, najnowsze badania nad pochodzeniem hipopotamowatych sugerują, że hipopotamy i wieloryby miały w przeszłości wspólnego ziemno-wodnego przodka!
Nie ma wątpliwości, że hipopotamy nilowe należą do ulubieńców osób odwiedzających ogrody zoologiczne na całym świecie. Jednak mimo swojego pociesznego wyglądu to jedne z najgroźniejszych zwierząt Afryki! Są bardzo agresywne wobec każdego, kto wkracza na ich terytorium. Unikają ich nawet krokodyle.
Co ciekawe jednak, w starożytnym Egipcie czczono boginię Toeris, przedstawianą jako kobieta z głową hipopotama, która opiekowała się kobietami w ciąży i połogu. /jpn/
Źródło: Warszawski Ogród Zoologiczny, Wikipedia
Foto: Warszawski Ogród Zoologiczny