Urodziny Pragi

Jeszcze przez najbliższy tydzień Praga-Północ będzie świętowała swoje urodziny. Dzielnica jest „spadkobierczynią” założonego 370 lat temu miasta Praga.

Szacowny Jubileusz obchodzony jest na Pradze na wiele sposobów. Uroczystości oficjalne przeplatają się z mniej oficjalnymi. Kulminacyjnym dniem była sobota, 10 lutego, ale obchody trwają do czwartku 22 lutego (program – https://urodzinypragi.pl/program/ )

W sobotę była celebrowana przez Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej, ks. bp. Romualda Kamińskiego, msza święta w Katedrze pw. Św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika, Jarmark Praski i uroczysta sesja rady Pragi Północ. Pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w praskiej katedrze koncertowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina.

Sporo też się działo na praskich uliczkach – spacery, zwiedzanie, pokazy, warsztaty, prelekcje. W lokalu Pyzy Flaki Gorące bito rekord w jedzeniu pyz! Na to charakterystyczne dla dzielnicy danie skusiło tego dnia aż 375 mieszkańców. Stara Praga Kawiarnia gościła Kapelę Praską, a w samo południe, Kazimierz Nitkiewicz z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej zagrał na trąbce nieoficjalny hymn dzielnicy – „Chodź na Pragę”.

370 lat temu, król Władysław IV zezwolił na założenie miasta Praga. Fakt ten potwierdza pochodzący z 1648 akt lokacyjny, który w czasie tegorocznego świętowania urodzin był wystawiony w Muzeum Warszawskiej Pragi. Z okazji Jubileuszu sporządzono trzy kopie aktu, które wręczał przewodniczący dzielnicowej Rady Ryszard Kędzierski. Jedną, dla prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał jego pełnomocnik Wojciech Nastula.

Drugą, dla parlamentu, przekazano posłance Ewie Tomaszewskiej, która brała udział w święcie razem z posłem Jarosławem Krajewskim. Trzecią kopię, dla zarządu dzielnicy, otrzymał burmistrz Wojciech Zabłocki.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content