Urodziny Tiny

Mieszkanka Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego Tina – samica pampasowca grzywiastego – obchodzi dziś 11 urodziny. Szacowna jubilatka przyjechała do Warszawy z Lipska, gdy miała niespełna rok.

Panna z Lipska

Panna z Lipska od lat żyje w udanym związku z młodszym o 2 lata Chappim, który jest rodowitym chorzowianinem. Para kilka już razy doczekała się potomstwa, które po usamodzielnieniu wyjechało do innych ogrodów zoologicznych w Europie.

Pampasowce grzywiaste

Pampasowce grzywiaste żyją w Brazylii, Paragwaju, Boliwii i Argentynie, gdzie brodzą wśród wysokich traw i zarośli w poszukiwaniu pożywienia, którym są ptaki, gryzonie i inne niewielkie ssaki oraz owoce. Prowadzą głównie nocny tryb życia – w ciągu dnia odpoczywają ukryte w zaroślach lub trawie. W przeciwieństwie do innych psowatych pampasowce nie żyją w sforach, tylko parami.

Pampasowce zwane były niegdyś wilkami grzywiastymi. Jednak z wilkami mają niewiele wspólnego. Z wyglądu bardziej przypominają lisy o bardzo długich nogach, choć lisami również nie są. Tak naprawdę nie są blisko spokrewnione z żadnym innym gatunkiem z rodziny psowatych, do której należą.

Nie można zaprzeczyć, że pampasowce grzywiaste są bardzo niezwykłym gatunkiem, nie tylko z wyglądu, ale i zachowania. Na przykład ich sposób chodzenia. Zwierzęta te poruszają się tzw. inochodem, czyli unoszą jednocześnie obydwie nogi po jednej stronie ciała. W ten sposób chodzą między innymi wielbłądy – dlatego kołyszą się podczas chodzenia. Inną charakterystyczną cechą pampasowców jest intensywna i niezbyt przyjemna woń wydzieliny gruczołów okołoodbytowych, którą znaczą rewir. Niektórzy twierdzą, że zapach ten przypomina woń marihuany. /js/

Źródło: Warszawski Ogród Zoologiczny, Wikipedia

Foto: Warszawski Ogród Zoologiczny 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content