Uruchomienie ZUSOK coraz bliżej
Największa instalacja przetwarzania odpadów w Polsce, Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) przy ul. Zabranieckiej 2, jest już prawie gotowa. Na grudzień zaplanowano tzw. rozruch na zimno, a w marcu zakład powinien zacząć palić pierwsze odpady.
ZUSOK będzie spalać śmieci, w zamian wyprodukuje energię cieplną i elektryczną dla Warszawy, która ma być wykorzystana do utrzymania obiektów miejskich takich jak szkoły, metro czy tramwaje.
Obecnie prowadzone są prace budowlane, wykończeniowe, mechaniczne i elektryczne. Na ukończeniu są prace elewacyjne przy bunkrze odpadów, hali wyładunku i kotłowni. Ukończono prace dachowe na hali wyładunku i hali bunkra. Zewnętrzny, widoczny komin będzie charakterystycznym punktem tej części miasta. Cały proces rozbudowy zakończy się w 2024 roku.
Rozbudowa ZUSOK odbywa się zgodnie ze standardami BAT, czyli przy wykorzystaniu dostępnych najlepszych technik – rozwiązań inżynieryjnych i oddziaływających na otoczenie. Co to oznacza? Ekologiczny obiekt będzie przetwarzać odpady w sposób bezpieczny dla klimatu i środowiska. Zakład nie będzie źródłem nieprzyjemnych zapachów, ani hałasów, które mogłyby niepokoić mieszkańców.
Na terenie ZUSOK ma w niedalekiej przyszłości funkcjonować ścieżka edukacyjna, której elementem będzie punkt widokowy zlokalizowany na kominie instalacji.
Do instalacji termicznego przetwarzania będą trafiać zmieszane odpady komunalne, które trafią bezpośrednio ze śmieciarek do bunkra, gdzie będą mieszane, a następnie spalane. Śmieciarki będą dostarczać odpady poruszając się po 120-metrowej podgrzewanej estakadzie. Obecnie trwa jeszcze montaż oświetlenia, będzie także położona ostatnia warstwa asfaltu.
A co z drogami dojazdowymi do ZUSOK?
Na ten moment nic się nie zmieniło. Praskiego odcinka obwodnicy Śródmieścia (pomiędzy rondem Żaba a Wiatraczną) nie ma. Podobnie ul. Nowotrockiej oraz Trasy Tysiąclecia. Do spalarni prowadzi jednopasmowa ulica Gwarków, a większe obawy budzą planowane prywatne inwestycje, hale magazynowe oraz terminale logistyczne, które mogą spowodować większe korki, niż śmieciarki MPO.
Więcej o tej kwestii pisaliśmy tu:
Co o ZUSOK mówią mieszkańcy?
Jak to bywa w przypadku tego typu inwestycji zdania są podzielone. Część osób wypowiada się w mediach społecznościowych pozytywnie, mówiąc, że jest to bardzo przydatna inwestycja. Są także mieszkańcy, którzy zwracają uwagę na zły stan okolicznych dróg. Pojawiają się obawy o tranzytowy ruch ciężarówek przez środek Osiedla przy ul. Chełmżyńskiej.
ZUSOK w liczbach
3 linie termicznego przekształcania mają zapewnić ciągłość pracy
24 godziny na dobę wytwarzania prądu i ciepła z odpadów
100 tys. MWh energii elektrycznej powstanie z odpadów w ciągu roku
100 tys. żużla rocznie powstanie w procesie spalania, który docelowo, po odpowiedniej obróbce, może być wykorzystany w budownictwie drogowym
305 200 ton odpadów rocznych będzie przekształcanych w energię
850 stopni Celsjusza to temperatura spalania odpadów
/om/
Źródło: UM, MPO
Foto: otwierające i pierwsze w galerii – grudzień 2023 zdjęcie z drona – UM/Cezary Warś; 2 i 3 zdjęcie w galerii – listopad 2023 – UM/Rafał Motyl
gazeta Mieszkaniec
Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec
warszawskie informacje