Uwaga! Film kręcą… a mieszkańcy mają kłopot

Filmowcy Saska Kępa

„To był maj, pachniała Saska Kępa, szalonym, zielonym bzem” … prawda że miło zanucić tę piosenkę? Mieszkańcom Saskiej Kępy końcówka maja nie będzie się jednak dobrze kojarzyć. Uroki zazielenionej ul. Poselskiej popsuli filmowcy.

Według relacji na Facebook’u, na grupie Saska Kępa lokalnie, ¾ ulicy zostało zajęte przez ekipę filmową. 27 maja pojawił się znak B-36 z tabliczką o treści: W dn. od 29 V 2022 do 03 VI 2022. Nie dotyczy pojazdów GARLAND oraz miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Uwaga! Film kręcą

Filmowcy na Saskiej KępieZgodnie z przepisami znak powinien pojawić się co najmniej pięć dni przed zamknięciem pasa drogowego. Na Saskiej Kępie pojawił się dwa dni wcześniej. Teoretycznie więc filmowcy nie powinni zablokować ulicy z powodu zbyt późnego postawienia znaku. Czy komuś z mieszkańców przyszło jednak do głowy, by codziennie fotografować ulicę w kwestii pojawiających się (lub nie) znaków drogowych? Brzmi ciut absurdalnie, a jednak takie zdjęcia byłyby dowodem na to, kiedy znak się pojawił. A tak mieszkańcy mieli tylko mniej czasu na znalezienie miejsca zastępczego do zaparkowania. A co z osobami, które zostawiły samochód na ulicy i wyjechały, nie mając pojęcia o planach zamknięcia ulicy?

Mieszkańcy w przypadku wątpliwości mogą wezwać Straż Miejską. Tak też się stało w przypadku ul. Poselskiej. Jak czytamy na grupie FB: Straż Miejska nie będzie odholowywać samochodów, jednak mandaty wystawić może, a od nich mieszkańcy muszą się odwoływać indywidualnie, podając zapewne konkretny powód, dla którego auto nie zostało przeparkowane.

– Firma Garland otrzymała zgodę na zajęcie pasa ul. Poselskiej od 30.05.2022 do 3.06.2022 r. – mówi „Mieszkańcowi” Andrzej Opala, Rzecznik prasowy UD Praga-Południe. Z tej informacji wynika, że ekipa filmowa nie powinna była zajmować pasa drogowego od 29 maja.

Sprawa blokowania ulic przez ekipy filmowe nie dotyczy tylko Saskiej Kępy. Tak się dzieje w wielu dzielnicach Warszawy. Zdarza się, że pojazdy filmowców blokują wjazd na prywatną posesję, a właściciele domów muszą wzywać policję, by móc wjechać na własne podwórko.

Czy można się bronić przed blokadą pasa drogowego przez filmową ekipę?

Jeżeli filmowcy dopilnowali formalności i uzyskali pozwolenie na zajęcie pasa drogowego, to mieszkańcy muszą tę decyzję uszanować, mimo że jest to uciążliwe. Ekipa filmowa nie zajmuje drogi za darmo. Płaci konkretne stawki zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy bip.warszawa.pl

Urząd nie ma obowiązku informowania o wydaniu decyzji lub terminach zamknięcia drogi, choć wydaje się, że dobrym zwyczajem byłoby przekazanie wiadomości mieszkańcom o takiej sytuacji z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wielu mieszkańcom na pewno blokowanie drogi się nie podoba. Część będzie do sprawy przekonana pozytywnie, choć sytuacja może się zmienić z chwilą wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Jak wiemy, mieszkańcy mogą parkować w konkretnym obrębie ulic zgodnie z wykupionym abonamentem. I co wtedy? Kto zapłaci za postój w strefie w innym miejscu?

– Jeśli zapadnie decyzja o rozszerzeniu SPPN, zweryfikujemy, jakie procedury obowiązują w tych dzielnicach, w których SPPN już obowiązuje. Myślę, że podobne problemy mogą pojawić się w przypadku awarii etc. – dodaje Andrzej Opala.

Gdy ekipa filmowa zamyka jakąś drogę warto spytać, czy posiada zezwolenie na zajęcie pasa drogowego. Jeżeli filmowcy odmówią okazania takiego zezwolenia, należy zadzwonić do Straży Miejskiej lub na policję. Ekipa, która ma wszystkie papiery w przysłowiowym porządku, nie powinna robić kłopotów z ich okazaniem, gdyż problemy nie leżą w jej interesie.

Zdarza się jednak, że pojawiają się filmowcy, którzy nie mają zezwoleń i bazują na ludzkiej niewiedzy. Do takiej sytuacji doszło na jesieni 2021 r. na jednym z podwórek ul. Grójeckiej. Filmowcy zapomnieli o procedurach i po interwencji policji musieli opuścić teren osiedla.

Podpowiadamy, co ekipa filmowa musi posiadać, by móc zająć:

  • dzielnicową drogę – zgodę/pozwolenie na zajęcie pasa drogowego od Urzędu Dzielnicy
  • uliczkę lub podwórka osiedlowe – zgodę ZGN
  • budynek – zgodę właściciela budynku.

Gdy ekipa filmowa nie posiada niezbędnego zezwolenia, może otrzymać mandat za: zakłócenie spokoju lub porządku publicznego, utrudnianie, tamowanie ruchu na drodze publicznej czy niszczenie zieleni.

Przepisy mówiące o tym, jak uzyskać pozwolenie na zajęcie pasa drogowego można znaleźć tu: Jak uzyskać pozwolenie na zajęcie pasa drogowego

/om/
Źródło: FB/Saska Kępa lokalnie, własne
Foto: www.freepik.com, Artur Nowak (znak na ul. Poselskiej)error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content