V zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Tarchomińskim

Od 31 października do 2 listopada przy bramach Cmentarza Tarchomińskiego będzie można spotkać wolontariuszy zbierających datki na renowację zabytkowych nagrobków.

To już piąta edycja akcji, organizowanej przez Parafię św. Jakuba, Stowarzyszenie Razem dla Białołęki oraz Fundację AVE. Dołożyć swój grosz będzie można także w niedzielę 27 października przed kościołami przy ul. Mehoffera i Klasyków.

Stajemy ramię w ramię razem z wolontariuszami ze szkół, żeby ratować to, co na naszej nekropolii najcenniejsze – mówi Jan Mackiewicz ze Stowarzyszenie Razem dla Białołęki. – W ubiegłym roku zebraliśmy rekordową kwotę ponad 22 tys. złotych, a dotychczasowe kwesty pozwoliły na renowację aż 7 obiektów.

Krycha wróciła
W tym roku powróciła z pracowni konserwatorskiej długo oczekiwana rzeźba Krychy, a także opracowano profesjonalny program renowacji kwatery Olędrów i rozpoczęto restaurację pierwszych nagrobków. Ta inwestycja jest bardzo kosztowna i wymaga nakładów finansowych – ponad 40 tys. złotych! A w kolejce czeka i „walczy z czasem” najstarszy nagrobek cmentarza przy ul. Mehoffera – mogiła Ludwiki Jabłonowskiej Unruh z 1853 roku.

Cieszę się, że doroczne zbiórki i nie tylko przyczyniają się do zachowania materialnych śladów przeszłości, ale również pozwalają na popularyzację historii – dodaje Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Zaproponowane przez nas wieczorne spacery po cmentarzu cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. W ubiegłym roku było nas ponad 350 osób!!! Dlatego w tym roku tę propozycję kontynuujemy. I poszerzamy liczbę wydarzeń towarzyszących zbiórce.

Nie tylko po „Białołęckich Powązkach”
W tym roku spacery historyczne po Cmentarzu Tarchomińskim śladem najważniejszych grobów odbędą się 1 i 2 listopada o g. 19.30. Zbiórka przy bramie na rogu ulic Mehoffera i Majolikowej. Na zakończenie uczestnicy przejadą zabytkowym ikarusem przegubowym do kościoła św. Jakuba i nawiedzą odrestaurowaną kryptę Ignacego Ossolińskiego.
Z kolei 3 listopada g. 14.30 rozpocznie się wycieczka zabytkowym ogórkiem z gawędą historyczną po olęderskich cmentarzach Białołęki (Kępa Tarchomińska, Szamocin, Ruskowy Bród, Kamykowa). Udział bezpłatny, zapisy na fundacjaave.pl oraz pod nr tel. 608 178 447.

Monografia
Cmentarz Tarchomiński jest ważnym źródłem wiedzy o białołęckiej przeszłości, a za sprawą tropów, które tutaj odnajdujemy, możemy opowiedzieć o co najmniej 300 ostatnich latach na tutejszych ziemiach. Włodkowski: – Od dwóch lat pracujemy nad monografią cmentarza, która pozwoliłaby na przybliżenie historii życia osób, które tutaj spoczywają. Jeśli chcieliby Państwo przekazać informacje o swoich bliskich lub znajomych, prosimy o kontakt: 608 178 447.

Jako proboszcz, na którym spoczywa dbałość o nasz cmentarz, pragnę podziękować za każdy wysiłek organizatorów i wolontariuszy – mówi ks. Andrzej Kowalski, proboszcz parafii św. Jakuba, która zarządza cmentarzem przy ul. Mehoffera. – Jestem przekonany, że nasza obecność przy zmarłych w te listopadowe dni na pewno zaowocuje ich obecnością i pomocą nam w kolejnych latach…