Veturilo w kolejnym sezonie – więcej rowerów, więcej możliwości

Trwa dziewiąty sezon Warszawskiego Roweru Publicznego. Obecnie Veturilo to blisko 400 stacji i prawie 5800 rowerów. To największy system rowerowy w Polsce i piąty w Europie. W szczytowym okresie Veturilo notuje dziesiątki tysięcy wypożyczeń dziennie, do tej pory zarejestrowało się ponad 900 tysięcy użytkowników. Na obecnych zasadach będzie działać do końca tegorocznego sezonu. Wówczas kończy się podpisana w 2017 r. czteroletnia umowa z dotychczasowym operatorem – firmą Nextbike Polska. Trwają przygotowania do przetargu, podpisana zostanie nowa umowa. Czego możemy spodziewać się w kolejnych latach?

Więcej rowerów, więcej możliwości
Nowa umowa przewiduje powiększenie systemu. Przybędzie rowerów – ich liczba wzrośnie do 6,4 tys. Wszystkie fabrycznie nowe jednoślady mają być wyposażone m.in. w czytnik kart zbliżeniowych, odbiornik GPS, zapięcie na tylne koło oraz diodę informującą użytkownika o stanie roweru.
W specjalnie wyznaczonych strefach będzie można (za dodatkową opłatą) zwrócić rower poza stacją. Posłuży do tego obejma umieszczona przy tylnym kole. Czytnik kart zbliżeniowych umożliwi szybkie wypożyczenie rowerów np. za pomocą karty miejskiej. Rower, który planujemy niedługo wypożyczyć, będzie można też wstępnie zarezerwować na kwadrans za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej.

Więcej stacji, mniej terminali
Zmiany czekają również stacje wypożyczeń. Ich liczbę planujemy zwiększyć do 505, jednak tylko niektóre będą wyglądały tak jak dotychczas. Większość stacji nie będzie miała terminala i elektrozamków do wpinania rowerów – zamiast nich stanie totem informacyjny i stojaki rowerowe. Na takiej stacji rower wypożyczymy za pomocą aplikacji mobilnej lub karty miejskiej.
Już dziś 90 proc. wypożyczeń odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Rezygnacja z kosztownych terminali da oszczędności, które pozwolą na powiększenie systemu.

Kalendarz bez zmian
Tak jak dotychczas rowery będą dostępne od początku marca do końca listopada. Dopuszczamy jednak wydłużenie okresu działania systemu jeśli pogoda będzie sprzyjająca. Decyzja ta jest podyktowana względami ekonomicznymi i znajduje oparcie w statystykach wypożyczeń. Veturilo charakteryzuje się silną sezonowością: w listopadzie i marcu wypożyczeń jest znacznie mniej niż w cieplejszych miesiącach.

Nowa umowa, nowa jakość
Operator nowego Veturilo zostanie wybrany na okres 8 lat – 2021-2028. Duży nacisk chcemy położyć na kontrolę jakości. Operator będzie miał obowiązek wymiany zużytych rowerów w trakcie kontraktu. Zasady relokacji oraz naprawy rowerów zostaną szczegółowo określone. W nadzorze nad odpowiednią liczbą sprawnych jednośladów pomoże też automatyczny system do kontroli usterek oraz umieszczony w rowerach lokalizator GPS.

Warszawska Wypożyczalnia Rowerów
Nowością będzie system długoterminowych wypożyczeń – Warszawska Wypożyczalnia Rowerów. Do dyspozycji warszawiaków i warszawianek będzie 100 zwykłych rowerów miejskich, kolejne 100 ze wspomaganiem elektrycznym, 12 różnych rowerów towarowych (w tym część elektryczna), 5 rowerów napędzanych siłą rąk (tzw. handbike, dla osób o ograniczonej mobilności), 5 rowerów trójkołowych (z myślą o osobach starszych) oraz 5 tandemów. Rowery będzie można wypożyczyć na okres do kilku miesięcy.

 

Źródło: UM

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content