W warszawskim ZOO zmarł jaguar Kali

W warszawskim ZOO zmarł jaguar Kali

21 czerwca 2022 roku pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie pożegnali jaguara Kalego. Kot odszedł w wieku 21 lat. To naprawdę sędziwy wiek jak na te zwierzęta, ponieważ w naturze żyją one tylko około 12-15 lat. Warszawski jaguar przeżył więc swoich dzikich pobratymców niemal dwukrotnie. Był też jednym z najstarszych zwierząt w stołecznym ZOO.

Jaguar Kali

Gdy jaguar Kali przyjechał do Warszawy z ogrodu zoologicznego w belgijskim mieście Antwerpia był miał już 4 lata, więc był młodym, ale już dorosłym zwierzęciem. Na świat przyszedł jednak w Wielkiej Brytanii. Po przybyciu do Polski zamieszkał w nowo powstałym obiekcie, gdzie żył razem ze swoją partnerką Beatą. Obydwoje trzykrotnie zostali rodzicami oraz sześciokrotnie dziadkami – ostatnie ich wnuki urodziły się w Kobe w Japonii w 2021 roku.

Według opiekunów Kali był pięknym, silnym i dumnym kotem. Niestety w ostatnim czasie jego sędziwe lata coraz bardziej odbijały się na jego wyglądzie i zachowaniu. Po prostu zaczęły doskwierać mu problemy zdrowotne związane z podeszłym wiekiem. Jaguar większość dnia przesypiał, z trudnością się poruszał i stracił apetyt. Pracownikom warszawskiego ZOO przyszło już tylko wspomagać go odpowiednimi lekami i specjalną dietą. Kocur zmarł w nocy we śnie.

Kali był ostatnim jaguarem w Miejskim Ogrodzie Zoologiczny w Warszawie. Jakieś czas temu odeszła jego partnerka Beata. Trudno powiedzieć, kiedy znów będziemy mogli podziwiać w stolicy te piękne zwierzęta. Mamy nadzieję, że jak najszybciej.

Jaguary – wielkie koty z Ameryki Południowej

Jaguary (Panthera onca) są odległymi krewniakami naszych kotów domowych, podobnie jak one bowiem, zaliczane są do rodziny kotowatych (Felidae). Można więc dostrzec wiele podobieństw między tymi dwoma gatunkami. Oczywiście wiele ich też różni, a najbardziej rzucającą się różnicą jest oczywiście wielkość. Jaguary są trzecimi do wielkości kotowatymi, zaraz po tygrysach i lwach. Cechują się też niezwykle pięknym bardzo charakterystycznym cętkowanym umaszczeniem (u kotów domowych podobnym umaszczeniem pochwalić się mogą tylko koty bengalskie, ale jest to rasa powstała poprzez skrzyżowanie kota domowego z dzikim kotem bengalskim).

Ojczyzną jaguarów jest przede wszystkim Ameryka Południowa, choć zasięg jego występowania rozciąga się od południowego zachodu Stanów Zjednoczonych i Meksyku przez Amerykę Środkową na południe do Paragwaju i północnej Argentyny. Zwierzęta te preferują gęsty las deszczowy, zajmują jednak różnorodne siedliska, otwarte, jak i porosłe drzewami. Chętnie przebywają w pobliżu wody, ponieważ lubią się kąpać i doskonale pływają. Koty te prowadzą zwykle samotniczy tryb życia, a pary tworzą tylko w okresie godowym. Są typowymi mięsożercami. Ich zdobyczą bywają nawet sporej wielkości zwierzęta, np. tapiry. Potrafią również atakować ludzi.

Warto wiedzieć, że w prekolumbijskiej Ameryce Środkowej czy Południowej jaguar zawsze był symbolem męskości i siły, i stanowił przedmiot kultu. Majowie uważali, że koty te potrafią komunikować się ze światem umarłych. Elity azteckich wojowników natomiast tworzyli klasę zwaną rycerzami-jaguarami. W mitologii azteckiej zwierzę to było totemem silnego bóstwa o imieniu Tezcatlipoca.

Obecnie te piękne zwierzęta – podobnie jak wiele innych kotowatych – zagrożone są wyginięciem. Niestety przyczyną tego jest człowiek i jego działalność, której skutkiem jest degradacja naturalnego środowiska życia jaguarów. Ze względu na piękne futro, koty są również obiektem polowań kłusowników. /jn/

źródło: Warszawskie ZOO, Wikipedia Foto: Warszawskie ZOO



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content