W warszawskim ZOO zmarł szympans Zarno

W warszawskim ZOO zmarł szympans Zarno

Życie w ZOO toczy się nie tylko wokół radosnych wydarzeń, takich jak chociażby narodziny zwierząt. Czasem bywa smutno. Tak było 13 września 2022 roku, gdy zmarł szympans Zarno. Samiec ten był najstarszym członkiem warszawskiej szympansiej rodzinki. Miał 25 lat.

Szympans Zarno

Zarno przyszedł na świat 20 grudnia 1997 roku w Royal Burgers’ ZOO w Arnhem w Holandii. Gdy skończył dziewięć lat został sprowadzony do naszego kraju, a dokładniej mówiąc do ogrodu zoologicznego w Gdańsku. Spędził tam trzy lata, po czym przeniesiono go do Warszawy. Do stołecznego ogrodu zoologicznego przyjechał w towarzystwie samicy swojego gatunku, imieniem Lizy.

Spośród innych członków szympansiego stadka Zarno wyróżniał się wyjątkowo gęstym owłosieniem ciała oraz swoim bardzo łagodnym charakterem. Według opiekunów był bardzo pogodny i miał zdystansowane podejście do otaczającego go świata. Unikał awantur i był czułym wujkiem dla Froda – najmłodszego członka warszawskiego stadka szympansów, który urodził się w 2014 roku. Zarno był również znany ze swojego łakomstwa.

Szympansy zwyczajne

Zarno był przedstawicielem gatunku szympans zwyczajny (Pan troglodytes). Jego ojczyzną jest Afryka Zachodnia, Środkowa i Wschodnia. Niektóre źródła podają, że istnieją aż cztery podgatunki szympansa:

  • Pan troglodytes troglodytes żyjący w południowo-wschodnim Kamerunie (na południe od rzeki Sanaga), południowo-zachodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej, w Demokratycznej Republice Konga (na zachód od rzek Kongo/Ubangi), Gwinei Równikowej, Gabonie, północnym Kongo i północnej Angoli (prowincja Kabinda),
  • Pan troglodytes ellioti, zwany szympansem krzepkim, którego ojczyzną jest południowo-wschodnia Nigeria oraz zachodni i środkowy Kamerun,
  • Pan troglodytes schweinfurthii, inaczej szympans wschodni, zamieszkujący wschodnie tereny Republiki Środkowoafrykańskiej, południowo-zachodni Sudan Południowy, północną i wschodnią część Republiki Demokratycznej Konga, zachodnią Ugandę, Rwandę, Burundi i zachodnią Tanzanię,
  • Pan troglodytes verus, czyli szympans długowłosy, którego ojczyzną jest południowy Senegal, południowo-zachodnie Mali, Gwinea Bissau, Gwinea, Sierra Leone, Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana i południowo-zachodnia Nigeria.

Podobnie jak ludzie, szympansy są gatunkiem społecznym. Żyją w dużych grupach, którym przywodzi najsilniejszy samiec i w których panuje ścisła hierarchia. Nie tworzą jednak monogamicznych związków – jeden samiec łączy się z kilkoma samicami. Potomstwem opiekują się przede wszystkim matki.

W powszechnym przekonaniu szympansy są zwierzętami roślinożernymi, zjadającymi banany i inne owoce. Prawda jest jednak taka, że są to stworzenia wszystkożerne. Co więcej potrafią aktywnie polować na inne zwierzęta, w tym również na inne małpy.

Zarno miał łagodny charakter, jednak ogólnie mówiąc szympansy cechują się dość wybuchowym usposobieniem. Potrafią zachowywać się bardzo agresywnie, nawet w stosunku do swoich opiekunów. A ponieważ są zwierzętami bardzo silnymi, mogą poważnie zranić ludzi, których zaatakują.

Szympansy karłowate

Poza szympansem zwyczajnym istnieje jeszcze jeden gatunek: szympans karłowaty, czyli bonobo (Pan paniscus).

Zwierzęta te są smuklejsze i nieco mniejsze od szympansów zwyczajnych. Mają dłuższe kończyny, czarną twarz, wargi czerwonawe, podbródek i powieki jasne, gęste i długie bokobrody, a sierść czarną.

Bonobo są ponadto łagodniejsze od swoich krewniaków. Ich dieta składa się przede wszystkim z pokarmów roślinnych. Urozmaicają ją bezkręgowcami, a od czasu do czasu małymi kręgowcami.

Gatunek ten występuje w środkowej Demokratycznej Republice Konga w dorzeczu utworzonym przez rzekę Kongo.

/JPN, Warszawski Serwis Informacyjny gazety Mieszkaniec/

Źródło: Warszawski ogród zoologiczny, Wikipedia

Zdjęcie: Warszawski ogród zoologiczny Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content