W Wawrze powstanie schronisko dla kotów
Miasto stołeczne Warszawa planuje budowę nowej kociarni z przestrzenią dla kotów bezdomnych i wolno żyjących. Będzie to filia Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Paluch 2. Inwestycja realizowana będzie na działce stanowiącej własność miasta przy ul. Wał Miedzeszyński 76.
– Miasto od wielu lat podejmowało starania w kierunku znalezienia odpowiedniego terenu do budowy drugiego schroniska dla bezdomnych zwierząt lub jego filii. Lokalizacja musi spełniać jednak warunki wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Określone tam wymogi ograniczały pole działania. Jednak dzięki zaangażowaniu p. Magdaleny Młochowskiej, dyrektora koordynatora ds. zielonej Warszawy oraz przy wsparciu władz dzielnicy Wawer, udało się znaleźć taką działkę właśnie na terenie Wawra. Zachowana jest odległość od terenów zabudowanych, wynikająca z zapisów rozporządzenia. Wokół działki znajdują się tereny leśne, co przekłada się na odpowiedni komfort zwierząt, które trafią do schroniska – mówi Aleksandra Grzelak, z Wydziału Prasowego m. st. Warszawy.
Schronisko „Na Paluchu” mierzy się z dużym problemem związanym z zagęszczeniem kotów w dotychczasowej kociarni, a także z zapewnieniem im odpowiednich warunków. Ze względów technicznych, ale i organizacyjnych, rozbudowa obecnego obiektu byłaby bardzo trudna do realizacji. Problemem jest przede wszystkim ścisła zabudowa schroniska.
– Budowa nowej kociarni w miejscu obecnej nie dałaby możliwości rozbudowania obiektu w pełni satysfakcjonującym zakresie, tj. w taki sposób, aby koty miały np. większe wybiegi, czy też zaprojektowania go w taki sposób, aby leczenie kotów mogło się odbywać z udziałem większej liczy lekarzy jednocześnie – zaznacza Aleksandra Grzelak.
To będzie miejsce, jakiego jeszcze w Warszawie nie było.
– W nowym, dużo większym budynku, koty będą miały zapewnioną opiekę, leczenie w spokojnych warunkach, z dala od hałasu i szczekania psów. W dotychczasowym schronisku nie ma możliwości odseparowania dźwięków, zapachów oraz kontaktów psów i kotów. Powoduje to frustrację oraz bójki kotów znajdujących się na wybiegach Azylu 1. Całodobowy hałas związany ze szczekaniem psów oraz przelotami samolotów może także utrudniać socjalizację osobników. Nowy budynek kociarni będzie można zaprojektować tak, aby wszystkie pomieszczenia były dostosowane do potrzeb kotów oraz do najnowszych wytycznych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnośnie przetrzymywania zwierząt – dodaje przedstawicielka stołecznego Ratusza.
Nowa kociarnia ma zostać otwarta za niespełna dwa lata.
/MK/
Fot. pixabay.com