W Wawrze startuje Muzeum z Klasą

Już w najbliższy weekend na miłośników historii czeka niezwykłe wydarzenie. W sobotę i niedzielę w „Murowance”, czyli historycznym budynku najstarszej szkoły w Wawrze, zainauguruje swoją działalność Muzeum z Klasą. Co to za projekt?  Co można zobaczyć przy ul. Płowieckiej 77?

W 1903 roku kilkanaście rodzin z podwarszawskiej wówczas wsi Wawer ufundowało pierwszą szkołę w okolicy. W budynku z czerwonej cegły, zwanym Murowanką, rozpoczęło kształcenie ponad sześćdziesięcioro dzieci. Po 120 latach w tym samym miejscu – przy ul. Płowieckiej 77 – powstało Muzeum z Klasą. Powołana do życia przez Fundację na rzecz Wielkich Historii placówka będzie pokazywać przemiany polskiego społeczeństwa w czasie burzliwego XX wieku z perspektywy szkoły, uczniów, nauczycieli oraz rodziców. To pierwsza tego typu instytucja na terenie dzielnicy i unikatowa w skali całego kraju.

Nasza dzielnica oferuje wiele atrakcji, jednak muzeum to dla nas nowa i bardzo prestiżowa instytucja. Bardzo się cieszymy, że Muzeum z Klasą wreszcie rozpocznie swoją działalność – to jeszcze umocni naszą pozycję na kulturalnej mapie Warszawy. Liczymy na to, że nie tylko będzie służyć tutejszym mieszkańcom, ale także ciekawą ofertą przyciągnie osoby z innych części miasta – mówi Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer.

To kolejne przedsięwzięcie Fundacji na rzecz Wielkich Historii, która ma swoją siedzibę w Wawrze i prężnie działa na rzecz lokalnej społeczności.

To będzie żywe muzeum, stworzone na wzór najlepszych brytyjskich i skandynawskich ośrodków, gdzie gość staje się uczestnikiem wydarzeń, a nie tylko zwiedzającym. Dzięki temu osobiście doświadcza efektów społecznych i cywilizacyjnych przemian – tłumaczy Maciej Piwowarczuk, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii. – Uczniowie i uczennice będą mogli niemal zanurzyć się w przeszłości, biorąc udział w niezwykłych zajęciach, np. lekcji chemii sprzed 120 lat, tajnych kompletach czy lekcji demokratycznego oporu lat 80. XX wieku. W ten sposób nasze muzeum będzie łączyło najmłodsze pokolenia z światem swoich rodziców czy dziadków – dodał.

Wyjątkowa placówka w Wawrze ma w planach m.in.: lekcje muzealne, warsztaty i konkursy dla szkół, zajęcia popołudniowe i weekendowe dla wszystkich grup wiekowych, wystawy czasowe czy konferencje edukacyjne. Przez pierwsze trzy tygodnie wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Na najbliższy weekend Muzeum z Klasą przygotowało wiele atrakcji: turnieje, warsztaty kolażowe, lekcje kaligrafii i oprowadzanie po wystawie. Na wydarzenia obowiązują zapisy, bowiem liczba uczestników jest ograniczona. Chęć udziału można zgłosić pod adresem: https://forms.office.com/e/4SgGEUy3F0

Uroczyste otwarcie placówki nastąpi w sobotę, 2 grudnia o godz. 11:00.

/MK/

Źródło/Fot. UD Wawererror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content