Wakacje w bibliotece
Konkursy, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania i rozmowy o ulubionych książkach – warszawskie biblioteki prześcigają się w propozycjach na lato. Można spróbować swoich sił w fotografii, obejrzeć ciekawe filmy, a nawet upiec ciasto.
Warszawskie biblioteki zachęcają do wykorzystania wakacyjnego czasu na ciekawą lekturę, proponują też sporo innych aktywności. Skorzystać z nich mogą czytelniczki i czytelnicy w każdym wieku i – co ważne – w każdym miejscu.
Biblioteka Publiczna na Białołęce proponuje samodzielne wypełnienie regału online. Można pobrać ze strony internetowej grafikę i wybrać do niej tytuły przeczytanych książek albo wymarzonych lektur. Z kolei Biblioteka na Targówku zaprasza w podróż online „Z krainy książek w daleki świat”. O wydarzeniach organizowanych w czasie wakacji stołeczne biblioteki informują na swoich stronach internetowych, w mediach społecznościowych, informacje są też zamieszczane na portalu www.bibliotekiwarszawy.pl.
Biblioteki mogą już zgłaszać się do ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, która odbędzie się 9 października. – W tym roku działamy pod hasłem „Czytanie wzmacnia”, bo literatura to przecież najlepsza, dostępna wszędzie i zawsze forma regeneracji, to remedium na wszystko. Jak co roku Nocy Bibliotek będzie także towarzyszyła akcja „Podziel się książkami”, zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur czy poszukiwanych książek – mówi Aldona Machnowska- Góra zastępczyni prezydenta Warszawy..
Wydarzenia mają się odbywać zarówno w przestrzeni realnej jak i wirtualnej (w zależności od tego, jaka będzie jesienią sytuacja epidemiologiczna w kraju i obowiązujące wytyczne).
Noc Bibliotek organizowana jest od 2015 roku. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
– Miastu bardzo zależy także na tym, by w bibliotekach dostępne były nowości wydawnicze i w tym zakresie wspierane są stołeczne biblioteki. Przykładowo w roku 2020 w stolicy zakupiono ponad 230 tysięcy nowości wydawniczych – dodaje wiceprezydentka Machnowska-Góra.
/um/