Walka o „Ogrody Mehoffera”

To sprawa o której w ostatnim czasie mówi się bardzo dużo – park „Ogrody Mehoffera” –oaza zieleni u zbiegu ulic Mehoffera i Strumykowej.

Tak miało być i pozornie jest, bo działka na której rośnie ok. 200 dużych drzew wymaga właściwie tylko kosmetycznych poprawek i zgody dzielnicy na to, by formalnie stała się parkiem. Zabiegali o to mieszkańcy. Szybko jednak sprowadzono ich na ziemię, gdyż teren przeznaczony jest pod zabudowę wielorodzinną i zostanie sprzedany.

Każdy skrawek wolnego terenu na Białołęce planowany jest pod zabudowę mieszkaniową. Dzielnica niby dba o zieleń, ale chce sprzedać miejską działkę, na której rośnie niemal 200 drzew pod zabudowę mieszkaniową – mówi Michał Salamon z inicjatywy Zielony Tarchomin, który zgłosił do Budżetu Partycypacyjnego projekt o nazwie „Ogrody Mehoffera”.

Projekt przeszedł pozytywnie weryfikację, ale na sąsiedniej, dużo mniejszej i pozbawionej drzew działce. Wygrał w głosowaniu. Radość okazała się przedwczesna. Kiedy doszło do realizacji projektu okazało się, że wybrana przez urzędników działka w zasadzie jest bezużyteczna, ponieważ są pod nią (na niewielkiej głębokości) kolektory MPWiK. To oznacza, że nie może być zabudowana, ani nawet zalesiona, bo korzenie mogłyby uszkodzić rury.

– Nie jest to pierwsza „wtopa” urzędników – zwycięski projekt jednych z pierwszych edycji BP do dziś nie jest zrealizowany. Wyniesienie ścieżki rowerowej na zjeździe z trasy mostu Skłodowskiej-Curie, które miało zapewnić bezpieczeństwo rowerzystom od kilku lat pozostaje jedynie pomysłem. Wygląda więc na to, że całe zaangażowanie zarówno pomysłodawcy, jak i głosujących mieszkańców poszło na marne – przypomina Patryk Król ze Stowarzyszenia Razem dla Białołęki.

 „Zielony Tarchomin” nie poddał się i wysyłał kolejne prośby do zarządu dzielnicy o zmiany planów wobec zadrzewionej działki. Wygląda na to, że finał tej sprawy jednak będzie pozytywny.

Potrzebowaliśmy trochę czasu, by poczynić pewne ustalenia, ale mamy bardzo dobre wiadomości. Zadrzewione działki na terenie umownie nazywanym „Ogrodami Mehoffera” zostały wycofane z planów sprzedaży. Planujemy wspólnie z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy przeprowadzić warsztaty dotyczące zagospodarowania tego terenu. Wkrótce więcej szczegółów – poinformował w ostatnich dniach białołęcki ratusz.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content