Warszawa chce odzyskiwać ciepło ze ścieków
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. poszukuje kolejnych zielonych źródeł energii. Miejska spółka podpisała umowy na pilotaż odzysku ciepła ze ścieków nieoczyszczonych z Veolia Energia Warszawa S.A. Współpraca ta wpisuje się także w gospodarkę obiegu zamkniętego.
Umowy podpisane przez obie spółki pozwolą pozyskiwać ciepło z sieci kanalizacyjnej i wykorzystać je do zasilania miejskiej sieci. Dla realizacji zadania Wodociągi Warszawskie umożliwią Veolii dostęp do Stacji Pomp Kanałowych „Nowodwory” oraz nośnika ciepła odpadowego w postaci ścieków.
Porozumienie z Veolią jest kolejnym krokiem Wodociągów Warszawskich w kierunku poszukiwania zielonych źródeł energii. Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych, pozyskiwaniu energii ze spalania biogazu i wykorzystaniu turbiny parowej w spalarni w zakładzie „Czajka” miejska spółka już teraz jest w 1/3 samowystarczalna energetycznie. W ubiegłym roku wyprodukowała 60 tys. MWh energii. Nowa inwestycja będzie korzystna dla środowiska – zmniejszy emisję CO2 i będzie miała pozytywny wpływ na jakość powietrza.
Dla środowiska, dla mieszkańców
Jednym z naszych priorytetów jest poszukiwanie rozwiązań, które służą środowisku, a jednocześnie są przydatne dla mieszkańców, dlatego ogromną wagę przykładamy do kwestii neutralności energetycznej. Nasz dobry wynik w tym zakresie to przede wszystkim efekt konsekwentnych działań i pracy ekspertów – podkreśla Renata Tomusiak, prezes zarządu Wodociągów Warszawskich. – Nie chcemy tracić żadnego zasobu, który daje nam natura, zaś odzysk ciepła ze ścieków jest następnym krokiem na ścieżce innowacyjnych działań, którym przyświeca m.in. troska o środowisko – dodaje.
Z entuzjazmem mówi o współpracy także Paweł Orlof, prezes zarządu Veolia Energia Warszawa S.A.
Wierzymy, że przyszłość Warszawy to miasto tętniące energią odnawialną. Projekt odzysku ciepła ze ścieków to symbol naszych ambicji do ekologicznych rozwiązań, które pozwalają nam zostawić mniejszy ślad węglowy i lepszą jakość życia dla mieszkańców. Dążymy do stworzenia miasta, które ogrzewa się dzięki innowacjom i naturze, a nie kosztem jej zasobów. Ten projekt to dopiero początek transformacji, która zmieni oblicze warszawskiej sieci ciepłowniczej i, mamy nadzieję, zainspiruje kolejne miasta do podjęcia podobnych działań – podkreśla.
Autor: UM
Foto: Pixabay
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje