Warszawa, jaką znamy, ale nie doceniamy

Z najnowszego badania wizerunku miasta wynika, że główne skojarzenia Polaków z Warszawą to hasła „stolica” oraz „Pałac Kultury i Nauki”. A przecież mamy mnóstwo miejsc, które zachwycają zarówno mieszkańców, jak i turystów, i warto je poznać. Ruszyła kampania „Warszawa to nie tylko…”, w ramach której w mediach społecznościowych i na portalu go2warsaw.pl można poznawać atrakcje miasta spoza listy TOP 10 miasta, bo ta nie dla wszystkich może być interesująca. Znajdują się na niej cenne obiekty, m.in. Muzeum Narodowe, Pałac w Wilanowie czy Centrum Nauki Kopernik. Wszystkie na pewno warto zobaczyć, ale nie każdy odwiedzający Warszawę, chce zobaczyć miasto od tej strony, o czym mieliśmy okazję właśnie się przekonać.

Do jednej z naszych redakcyjnych koleżanek zadzwoniła kuzynka z Wielkopolski, która po wielu namowach w końcu zdecydowała się na przyjazd do Warszawy i powiedziała konkretnie: „Warszawa to Stadion Narodowy, Pałac Kultury, ulica Brzeska na Pradze i oczywiście metro – to muszę zobaczyć! Taką Warszawę chcę zawieźć na zdjęciach, bo o tym wszyscy mówią. Mamy dwa dni, pokaż mi wszystkie miejsca, które naprawdę warto tutaj zobaczyć – muzea itp. odpuszczamy, to następnym razem. Najpierw chcę zobaczyć, jak żyje miasto”.

Prawda, że proste? Teoretycznie, bo dwa dni to z jednej strony dużo, z drugiej bardzo mało, by pokazać komuś, kto nigdy nie był w naszym mieście, jego najbardziej charakterystyczne albo urokliwe zakątki.

Po burzliwej dyskusji w redakcji, poza wspomnianymi przez kuzynkę miejscami, wytypowaliśmy m.in. Saską Kępę – ul. Francuską i Agnieszkę Osiecką, plażę przy ZOO, z której rozpościera się cudowny widok na lewobrzeżną Warszawę, Kanał Żerański i plażę Romantyczną w Wawrze. Tyle, bez większych sporów, udało się nam ustalić, planując wycieczkę po prawej stronie Wisły, bo na tym terenie się skupialiśmy. Co jeszcze warto zobaczyć w naszych dzielnicach? Czym możemy się pochwalić? O to zapytaliśmy na naszym fb i teraz przedstawiamy Wasze typy.

10 miejsc według internautów na prawym brzegu Wisły

Wawer

Mazowiecki Park Krajobrazowy – to ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Amatorzy dwóch kółek mają tu prawdziwy raj, bo zależnie od stopnia zaawansowania i chęci mogą wybierać spośród pięciu wariantów tras rowerowych. Każda ma inny stopień trudności, ale wszystkie przebiegają w malowniczym terenie.

Plaża Romantyczna – idealne miejsce relaksu zarówno dla młodzieży, rodzin z dziećmi, jak i seniorów: leżaki, stoisko gastronomiczne, kino plenerowe, skimboard i wiele innych atrakcji. Można wypożyczyć kajak i spłynąć nim do mostu Poniatowskiego. W sezonie letnim z plaży kursuje prom do Wilanowa.

Morskie Oko – jeziorko w Aleksandrowie przy ul. Napoleona Bonaparte i ks. Sylwestra Szulczyka. Po stronie północnej i wschodniej są ścieżki spacerowe, przy nich ławki, miejsca piknikowe, gdzie można grillować, wyposażone w stoły, ławy, stojaki na rowery i kosze na śmieci.

Praga-Południe

Rezerwat Olszynka Grochowska – wyjątkowe miejsce o charakterze krajobrazowo-historycznym. Las rosnący w rejonie ulic: Chłopickiego, Szerokiej i Podhalańskiej znajduje się na obszarze pola bitwy pod Olszynką Grochowską w roku 1831. Tutaj znajdziemy nie tylko leśne ostępy, ale również miejsca poświęcone żołnierzom, którzy zginęli w obronie naszego kraju w tej krwawej bitwie.

Stadion PGE Narodowy – główny stadion reprezentacji Polski w piłce nożnej z dość bogatą historią. Od 1955 r. do 1989 r. funkcjonował jako obiekt olimpijski pod nazwą: Stadion Dziesięciolecia. Później, w latach 1989–2008, był wykorzystywany jako największe targowisko w Europie („Jarmark Europa” oraz Centrum Hurtowo Detaliczne „Stadion”).

Praga-Północ

Park Praski – zabytkowy park miejski. W latach 1865–1916 nazywany był Parkiem Aleksandryjskim. Ulubionym przez mieszkańców i odwiedzających park turystów obiektem jest metalowa żyrafa.

Centrum Praskie Koneser i okolice – kompleks obiektów mieszkalnych, biurowych i kulturalno-rozrywkowych pomiędzy ulicami: Ząbkowska, Nieporęcka, Białostocka i Markowska. „Zagłębie” imprezowe tej części miasta – liczne eventy dla mieszkańców w każdym wieku, klimatyczne miejsce w stylu neogotyckim w siedzibie dawnej fabryki wódki. Tam znajdziemy też Muzeum Polskiej Wódki.

Miejski Ogród Zoologiczny – miejsce, gdzie można odpocząć wśród zieleni, obserwując zwierzęta. A tych jest ok. 12 000 z ponad 550 gatunków.

Białołęka

Kładka Żerańska – kładka pieszo-rowerowa wzdłuż Wisły nad kanałami do śluzy „Żerań”, Kanału Żerańskiego i basenu portowego, zwanego Zimowiskiem. Ma 230 m długości (z rampami dojazdowymi ponad 300 metrów). Kładka łączy ze sobą dotychczas istniejące ścieżki do gminy Jabłonna i do mostu Siekierkowskiego – łącznie 21 km. Uroku temu miejscu dodaje oświetlenie. Po zmroku, dzięki iluminacyjnemu oświetleniu, kładka, zależnie od pory roku, zmienia kolor. Np. wiosną kolory przechodzą od błękitu przez róż do jasnego zielonego, a latem od żółtego przez róż do ciemnozielonego.

Park Magiczna – wyjątkowy teren we wschodniej części Białołęki przy ul. Magicznej, gdzie dorośli odpoczną na ławkach, a dzieciaki w różnym wieku znajdą wiele atrakcji: drewniane postaci zwierząt, liczne sprzęty i urządzenia do ćwiczeń, skate park, plac zabaw.

 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content