Warszawa stawia na energię słoneczną
Technologia wykorzystywania energii słonecznej, czyli fotowoltaika, będzie zastosowana w kilkunastu budynkach użyteczności publicznej. Rada miasta stołecznego Warszawy przeznaczyła 60 mln zł na realizację tego celu w latach 2022-2024.
– Rada Warszawy zdecydowała o przyznaniu 60 mln zł na realizację programu fotowoltaicznego w latach 2022-2024. Utworzenie takiego programu rekomendowali uczestnicy Warszawskiego Panelu Klimatycznego jako narzędzie, które ma przybliżyć miasto do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zgodnie z założeniami programu, do końca 2030 roku wszystkie miejskie budynki w stolicy, w przypadku których istnieje taka możliwość, zostaną wyposażone w panele słoneczne – mówi Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy. – Mamy świadomość, że jest coraz mniej czasu, by skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Chcemy oszczędzać energię i ograniczać emisję gazów cieplarnianych – do 2030 roku emisja CO2 w stolicy spadnie łącznie o niemal 87 tys. ton, czyli tyle ile pochłania niemal 20 tys. ha lasu. Dodatkową korzyścią będą oszczędności finansowe – w latach 2022-2030 dzięki panelom wyniosą one łącznie ponad 70 milionów złotych. Program pozwoli też zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Warszawy – dodaje.
Na Białołęce instalacja fotowoltaiczna pojawi się na budynku Urzędu Dzielnicy. Obecnie przygotowywane jest postępowanie o wykonanie dokumentacji projektowej ze szczególnym uwzględnieniem audytu budynku pozwalającego właściwie dobrać typ instalacji, urządzeń oraz miejsca montażu.
– Po wykonaniu dokumentacji, zostanie przeprowadzone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku Urzędu Dzielnicy Białołęka – mówi Anna Majchrzak, zastępca burmistrza Dzielnicy Białołęka.
Radni popierają to przedsięwzięcie.
– Zalety można mnożyć i mnożyć. Największą z nich i najbardziej oczywistą jest dostęp do odnawialnego źródła energii. Nie musimy się martwić o znaczne wzrosty cen za energię elektryczną, bo zamontowana instalacja będzie produkować ją samodzielnie. Co ważne w pierwszej kolejności użytkowany jest prąd, który wytworzą panele, a dopiero potem prąd z sieci elektrycznej. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z ekologicznych i odnawialnych źródeł energii – powiedział Piotr Jaworski, Przewodniczący Rady Dzielnicy Białołęka.
Na Pradze Południe fotowoltaika pojawi się na dachach placówek oświatowych.
– Rachunki za prąd rosną jak szalone, dlatego na dachach kolejnych pięciu szkół na terenie Pragi Południe zamontujemy instalacje fotowoltaiczne. Będą to przedszkole przy ul. Rechniewskiego, zespoły szkół przy ulicach Szczawnickiej oraz Majdańskiej, liceum przy Zbaraskiej, a także szkoła podstawowa przy ulicy Międzyborskiej. Montaż fotowoltaiki pozwoli na duże oszczędności, a zaoszczędzone środki będziemy mogli przeznaczyć na istotne potrzeby placówek oświatowych. Takie działanie to także promocja proekologicznych zachowań wśród najmłodszych mieszkańców dzielnicy – mówi Karol Kowalczyk, wiceburmistrz Pragi Południe.
Wawer postawił na technologię wykorzystywania energii słonecznej już w ubiegłym roku.
– W 2021 roku w Wawrze powołano Wawerski Klaster Energii jako platformę współpracy podmiotów samorządowych, naukowych i biznesowych na rzecz rozwoju zielonej energii w Wawrze i całej Warszawie. W ramach jego działalności zainstalowano panele fotowoltaiczne na 11 placówkach oświatowych, na Urzędzie Dzielnicy, Wawerskim Centrum Kultury, Bibliotekach Publicznych i obiekcie OSiR-u. Panele słoneczne wraz z pompami ciepła zostały zainstalowane również na kilku budynkach komunalnych znacząco obniżając koszt ich ogrzewania – zaznacza wawerska radna Joanna Buczyńska.
Instalacje fotowoltaiczne w najbliższych miesiącach pojawią się również na Woli, Ursynowie i we Włochach.
/MK/
Fot. pexels.com