Warszawa uruchomiła telefon zaufania dla mężczyzn!
Od dziś (środa 3 sierpnia 2022) w stolicy działa telefon zaufania dla mężczyzn. Jego celem jest zapewnienie panom możliwości zwierzenia się ze swoich problemów, porozmawiania o swoim życiu i uzyskania porady od psychologa. Przy słuchawce dyżuruje również mężczyzna, dzięki czemu dzwoniący mogą czuć się swobodniej.
Warszawski telefon zaufania dla mężczyzn uruchomiony został przez Urząd Dzielnicy Śródmieście we współpracy z Instytutem Przeciwdziałania Wykluczeniom.
Chłopaki też płaczą!
Według danych przekazanych przez Urząd Dzielnicy Śródmieście, w naszym kraju w wyniku samobójstw ginie rocznie ponad dwukrotnie więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych. Dodatkowo większość osób targających się na swoje życie to mężczyźni! Dane te są przytłaczające i – niestety – wynikają z głęboko zakorzenionego w naszej kulturze stereotypu prawdziwego mężczyzny.
Młodych chłopców nie uczy się rozmawiania o swoich problemach oraz wyrażania emocji, bo od dawna zwykło się uważać, że jest to „niemęskie” – powiedziała Magdalena Wojciechowska, zastępca burmistrza Śródmieścia. – Nawet w dzisiejszych czasach nierzadko można usłyszeć powiedzenie „chłopaki nie płaczą”. Mam ogromną nadzieję, że działania fundacji, z którą nawiązaliśmy współpracę oraz pomoc telefoniczna, która została uruchomiona w jej ramach, odczarują ten mit. Jestem przekonana, że nasze wspólne działania z Instytutem Przeciwdziałania Wykluczeniom stworzą przyjazną przestrzeń na męskie rozmowy a hasło #ProszenieoPomocJestMęskie będzie rosnąć w siłę.
Dorastający w przekonaniu, że „chłopaki nie płaczą” polscy mężczyźni duszą w sobie emocje, które uważane są za „mało męskie” i nie rozmawiają o swoich uczuciach i problemach, z którymi nie dają sobie rady. Niestety prowadzić to może do załamania psychicznego, które – aż nazbyt często – kończy się próbą samobójczą.
Warszawski telefon zaufania dla mężczyzn dostępny jest pod numerem 608 271 402 w środy w godzinach 17.00 – 19.00. Konsultacji udziela psycholog Oleksandr Puzhnik./jn/
Źródło: Urząd m.st. Warszawy, Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom