Warszawa złoży hołd Ofiarom Holokaustu
Pomnik Bohaterów Getta, fot. Janusz Paliwoda
27 stycznia o godzinie 12.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. W ramach obchodów mieszkańcy Warszawy zapalą świeczki w swoich oknach, na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida, a Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej zaprosi na „Rejwach” – spektakl zrealizowany na podstawie głośnej książki Mikołaja Grynberga.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Za datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holocaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.
Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych, którzy złożą kwiaty w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta (27 stycznia, godz. 12.00, ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej). Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za pomordowanych.
„Rejwach” w Teatrze Żydowskim
W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w dniu 26 stycznia o godz. 19.00 i 27 stycznia o godz. 18.00 zaprasza na spektakl „Rejwach” w reżyserii Andrzeja Krakowskiego (Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a).
„Rejwach” jest sceniczną interpretacją jednej z najgłośniejszych książek 2018 roku. To poruszające historie opowiedziane przez Żydów i Polaków różnych pokoleń. Ich relacje, osobiste wyznania, a czasem frywolny dowcip, tworzą wielogłosową narrację. To niejednoznaczne diagnozy stanu relacji polsko-żydowskich.
Wśród twórców spektaklu, obok Andrzeja Krakowskiego, nowojorskiego reżysera, producenta i pisarza, autora książki „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”, znalazł się ceniony na całym świecie zespół KROKE, a za wideo i reżyserię świateł odpowiada znany polski operator filmowy, Andrzej Wolf – autor filmu „Historia Ireny Sendlerowej”.
Światło Pamięci
– Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło – apeluje Gołda Tencer.
Z inicjatywy Fundacji Shalom, 27 stycznia o godz. 18.00, już po raz kolejny, mieszkańcy całej Polski zapalą świece w oknach swoich domach, symbolem płonącej świecy wyrażając solidarność z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz nadzieję na poszanowanie życia ludzkiego. Ta ogólnopolska akcja zyskała poparcie przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz innych wyznań w Polsce. Światło Pamięci będzie można także zapalić w Internecie na portalu Facebook https://www.facebook.com/events/2307481089533403/.
Tramwaj – symbol
27 stycznia 2019 roku w godz. 12.00 – 18.00 na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: Plac Narutowicza – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Stawki – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Metro Marymont – Popiełuszki – al. Jana Pawła II – Okopowa – Towarowa – Plac Zawiszy – Plac Narutowicza.
Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom. Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.