Warszawianka Roku 2021

Do 22 października br. można oddać głos na jedną z dziesięciu niezwykłych kobiet w plebiscycie Warszawianka Roku 2021. Spośród 77 kandydatek kapituła konkursu wyłoniła 10 kobiet, które będą ubiegać się o ten tytuł.

Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Nominowane do tytułu Warszawianki Roku 2021 zostały: Katarzyna Augustynek, Sylwia Chutnik, Kamila Górniak, Marina Hulia, Agnieszka Kępka, Olga Kozierowska, Marta Lempart, Agnieszka Sikora, Wanda Traczyk-Stawska oraz Magdalena „Lusia” Żagałkowicz.

Tytuł Warszawianki Roku 2021 zostanie przyznany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości, takich jak: tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Warszawianki Roku jest nadzieja. To pretekst do rozmowy, kto i co daje dziś nadzieję warszawiakom.  W tym roku kapituła doceniła 10 kobiet, których działania pokazują, jak konsekwencją można zmienić otaczający nas świat. Podczas ogłoszenia nominacji każda z nich otrzymała grafikę wykonaną przez Martę Frej.

Kandydatki:

Sylwia Chutnik – pisarka, aktywistka feministyczna i varsavianistka. Aktywna popularyzatorka czytelnictwa. W swoich książkach i pracy naukowej często opisuje życie stolicy. Jej praca doktorska w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego nosi tytuł „Codzienność Warszawy w latach 1954-1955”.

Wanda Traczyk-Stawska – psycholożka, przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w Szkole Specjalnej na warszawskiej Pradze. Od wczesnych lat należała do harcerstwa najpierw do 42 Drużyny im. Żwirki i Wigury przy szkole nr 33, a w czasie wojny do Szarych Szeregów, dziś podkreśla jak ważną edukacyjną rolę mogą pełnić organizacje harcerskie wobec wyzwań kryzysu klimatycznego.

Marta Lempart – feministka, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Stała na czele największych demonstracji przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Prawniczka, przez wiele lat zaangażowana w walkę o prawa osób z niepełnosprawnościami.

Marina Hulia – nauczycielka, działaczka społeczna. Córka Rosjanina i Białorusinki urodzona na Ukrainie. Od 28 lat mieszka i pracuje w Polsce. Opiekuje się uchodźcami, seniorami oraz osobami w kryzysie bezdomności. Dawniej konsultantka MEN do spraw integracji i pracy z dziećmi z obcych krajów.

Agnieszka Sikora – dziennikarka i pedagożka resocjalizacyjna. Autorka ponad trzystu reportaży radiowych i telewizyjnych o tematyce społecznej. Założycielka Fundacji PO DRUGIE, która pracuje z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym i doświadczającą bezdomności.

Magdalena „Lusia” Żagałkowicz – resocjalizatorka i aktywistka bezkompromisowo walcząca o polepszenie losu osób w kryzysie bezdomności. W jednej z kamienic w samym sercu warszawskiej Pragi, prowadzi Fundację „Serce Miasta”, gdzie wydawana jest żywność, odzież i środki higieniczne.

Agnieszka Kępka  – aktywistka miejska. Współzałożycielka i koordynatorka działań organizacji pomocowej dla osób w kryzysie bezdomności – Gy Dziung Norbu. To zainicjowana przez warszawskich buddystów grupa wolontariuszy, przygotowująca ciepłe, wegańskie posiłki dla osób w potrzebie, która obecna jest na ulicach Warszawy od 10 lat.

Katarzyna Augustynek – znana jako Babcia Kasia. Ikona protestów ulicznych w Warszawie. Absolwentka prawa i emerytowana lektorka angielskiego i hiszpańskiego. Działa w oddolnych ruchach przeciwstawiających się łamaniu praw obywatelskich w Polsce.

Kamila Górniak – pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji SMA, która wspiera osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni oraz ich opiekunów. Współautorka projektu „TAK dla terapii na SMA w Polsce” i wielu innych akcji społecznych, które znacząco wpłynęły na dostęp do leczenia dla małych i dorosłych pacjentów zmagających się z tą chorobą.

Olga Kozierowska – dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna i mentorka. Prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Od 12 lat wspiera rozwój zawodowy i osobisty kobiet w Polsce. Ekspertka ds. różnorodności i polityk włączania.

Więcej o kandydatkach: https://warszawiankaroku.um.warszawa.pl/

Kiedy i jak głosować?

Głosy można oddawać: elektronicznie, za pomocą formularza znajdującego się na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl, podczas wydarzeń miejskich, których lista zostanie opublikowana na profilu wydarzenia na Facebooku lub papierowo, za pomocą formularza dostępnego na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl. Wypełniony formularz można wysłać elektronicznie na adres: warszawiankaroku@um.warszawa.pl lub dostarczyć pocztą lub osobiście do Biura Marketingu Miasta na ul. Senatorskiej 36, 00-095 Warszawa, p. 203, z dopiskiem „Warszawianka Roku” na kopercie.

Głosowanie trwa do 22 października (w przypadku głosowania internetowego do godz. 23:59, a w przypadku głosowania papierowego do godz. 16:00).

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 9 listopada podczas uroczystej gali, a także opublikowane na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl i na miejskich profilach w mediach społecznościowych. /um/ 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content