Warto przeczytać: „Wesoła przyroda – dziedzictwo – współczesność”
Wesoła to najmłodsza dzielnica Warszawy, została przyłączona do stolicy w 2002 roku. Wcześniej funkcjonowała samodzielnie i właśnie mija 50 lat, od kiedy nadano jej prawa miejskie prawa miejskie. Ta okrągła rocznica stała się okazją do wydania książki o jej przyrodzie, historii i współczesności.
Książka Adama Ciećwierza, Doroty Wrońskiej i Pawła Ajdackiego „Wesoła przyroda – dziedzictwo – współczesność” to pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy o Wesołej. Znajdziemy w niej zarówno opisy malowniczych zakątków dzielnicy, lokalnej fauny i flory jak i historię, a ta jest naprawdę bogata.
W publikacji znajdziemy wiele ciekawostek dotyczących dzielnicy. Przeczytamy o tym m.in., że w skład Wesołej wchodzą osiedla: Stara Miłosna, Wola Grzybowska, Wesoła-Centrum, Zielona i Plac Wojska Polskiego. O Starej Miłośnie wspomina się już w przekazach historycznych z 1416 roku. Cennym zabytkiem Wesołej są polichromie Jerzego Nowosielskiego w kościele parafii pw. Opatrzności Bożej, które 15 lat temu zostały wpisane do rejestru zabytków.
Książka została wydana ze środków Urzędu Dzielnicy przez Bibliotekę Publiczną w Dz. Wesoła m.st. Warszawy.
Z okazji premiery książki mamy dla naszych czytelników niespodziankę – konkurs, w którym do wygrania będzie książka „Wesoła przyroda-dziedzictwo-współczesność”. Szczegóły na naszym FB/gazetamieszkaniec.