Pierwsze wiosenne kwiaty

W każdym ogrodzie, dużym czy małym, powinno znaleźć się trochę miejsca dla pierwszych wiosennych kwiatów, takich jak: przylaszczki, zawilce, sasanki, krokusy czy śnieżyce.

Przylaszczka to bylina cieniolubna. Rośnie na glebach próchniczych, zawierających wapń i wilgotnych. Kwitnie wcześnie, bo już w marcu – kwietniu. Delikatne kwiatki mają barwę fioletowoniebieską, niekiedy różowiejącą.

Zawilec gajowy rośnie w miejscach półcienistych, na glebach próchniczych. Wyrasta do wysokości 10-20 cm. Kwitnie od marca do maja. Ma ładne białe kwiaty o sześciu płatkach. Wieczorem i w pochmurną pogodę kwiaty zawilca zamykają się.

Sasanka to bylina krajowa rosnąca na lekkich suchych glebach, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Kwitnie od kwietnia do maja. Początkowo cała roślina jest jedwabiście owłosiona, później mniej lub bardziej naga. Dzwonkowate kwiaty mają piękną fioletowopurpurową barwę. Sasanki sadzone są przede wszystkim w ogródkach skalnych i wrzosowiskowych.

Krokusy należą do najwcześniej kwitnących kwiatów wiosennych. Są łatwe w uprawie. Lubią gleby lekkie, próchnicze; miejsca nasłonecznione lub półcieniste. Kwitną zaraz po stopnieniu śniegów na żółto, niebiesko, fioletowo i biało. Są ozdobą każdego ogrodu.

Śnieżyca wiosenna to bylina wymagająca stanowiska półcienistego, wilgotnego. Kwitnie od marca do kwietnia. Kwiatki są w kształcie białych dzwoneczków z żółtawą plamką blisko szczytu po obu stronach. Bardzo pięknie komponuje się z przylaszczkami i sasankami.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content