Wawer dba o mamy – pierwszy w Warszawie projekt w trosce o ciężarne

„Dbamy o mamy” to pierwszy w Warszawie projekt, który ma uświadomić mieszkańców, że ustępowanie miejsca ciężarnym czy przepuszczanie ich w kolejkach, to nie są zbędne przywileje i kaprysy, a uprawnienia podyktowane względami medycznymi.

Wszyscy wiemy, że w autobusie należy ustępować miejsca kobietom w ciąży, przyszłe mamy powinny mieć pierwszeństwo np. w kolejkach do sklepowych kas. Tak nas uczą rodzice, tego wymaga kultura. A że z nią bywa różnie, nie zawsze ciężarne mogą liczyć na przysługujące im przywileje. Niestety, wciąż nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przyszłym mamom te „przywileje” należą się przede wszystkim ze względów medycznych. Nie chodzi tylko o wygodę, ale o zdrowie ich i maluchów, które niebawem przyjdą na świat.
Do tej pory niewiele mówiło się na ten temat. Poruszały go jedynie same zainteresowane i lekarze, co tak naprawdę nie przynosiło większego skutku. W końcu uruchomiono akcję jest większa akcja, która ma szansę sporo zmienić w podejściu mieszkańców Warszawy do kobiet w ciąży. Wawer rozpoczął program „Dbamy o mamy”. Pomysł na ten wyjątkowy i pierwszy w skali miasta projekt narodził się podczas rozmowy w urzędzie.

W czasie spotkania z burmistrzami rozmawialiśmy o problemach mieszkańców, a te są różne. Od wielkich, po drobne, codzienne. Zastanawialiśmy się nad ich rozwiązywaniem. A to był czas, kiedy Nicole Sochacki-Wójcicka, znana jako Mamaginekolog lekarka i edukatorka z Anina, została Warszawianką Roku, więc wątki w którymś momencie się połączyły. Tak doszliśmy do tematu kobiet w ciąży i stwierdziliśmy, że powinniśmy je wesprzeć – opowiada Aleksandra Słowińska, koordynatorka programu.

Do działania nikogo nie trzeba było długo namawiać. Nicole Sochacki-Wójcicka z chęcią podchwyciła pomysł i dziś jest jego twarzą. To jej segregatory kobiety w ciąży mogą odebrać w punkcie informacji w budynku Urzędu Dzielnicy. Trzeba przyjść z dokumentem tożsamości i potwierdzeniem rozliczania podatku w Warszawie.

Segregator to prawdziwa skarbnica wiedzy dla każdej przyszłej mamy. Znajdziemy tu adresy i telefony do wszystkich stołecznych szpitali z oddziałami położniczymi, jest miejsce na terminarz wizyt lekarskich, kieszonki na badania i wskazówki kiedy i jakie badania trzeba wykonać. Mało tego, nie trzeba już przeszukiwać internetu, by dowiedzieć się, jak prawidłowo pobrać mocz lub co zabrać ze sobą jadąc do porodu – tutaj jest wszystko. Niezbędnik każdej przyszłej mamy.

W ramach projektu rozdawane są też znaczki „Jestem w ciąży”. Nic specjalnego, ale… Ta plakietka wyraźnie wskazuje, że kobieta powinna być traktowana wyjątkowo, więc warto przypiąć ją do kurtki czy swetra. Nie wszystkie panie mają odwagę poprosić np. o ustąpienie miejsca i Wawer chce to zmienić. Uświadomić przyszłe mamy, że ich przywileje to w świetle prawa uprawnienia, które reguluje ustawa o wsparciu kobiet i rodzin „Za życiem”. Nie chodzi o kaprysy, ale o zdrowie.

Kobieta w ciąży powinna np. unikać stania w miejscu, ponieważ serce już we wczesnej ciąży pompuje nawet o 50% więcej krwi niż przed ciążą. Jest duże ryzyko omdleń i zasłabnięć. Bardzo ważne jest też, aby ciężarna siedziała w komunikacji miejskiej. Zaburzenia błędnika, zwiększony przepływ krwi, zmiany środka ciężkości – to wszystko powoduje zachwianie poczucia równowagi, więc o tragedię naprawdę nietrudno.

Tego wszystkiego powinni dowiedzieć się mieszkańcy, żeby z większą troską patrzyli na przyszłe mamy.

Wiem, że kobietom w ciąży należy ustępować, ponieważ ciężej jest im ustać i czekać w długich kolejkach. Wiem też, że to niestety spory problem w naszym społeczeństwie i popularne jest powiedzenie, że „ciąża to nie choroba”. Nie ukrywam, że dużym zaskoczeniem było dla mnie spotkanie z Panią Nicole Sochacki-Wójcicką, autorką segregatora, która powiedziała nam o wszystkich względach medycznych, z których wynika konieczność ustępowania pierwszeństwa. Do tej pory myślałem, że chodzi jedynie o uprzejmość i kulturę osobistą. Cieszę się, że taką świadomość już mamy i możemy edukować naszych mieszkańców. Chcemy, aby Wawer był dzielnicą przyjazną dla każdego – podkreśla Norbert Szczepański, burmistrz Wawra i dodaje, że w ramach projektu, OSiR Wawer organizuje też zajęcia fitness dla kobiet w ciąży promujące aktywność fizyczną i zdrowy styl życia oraz comiesięczne darmowe warsztaty dla przyszłych mam.

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży? O to zapytaliśmy same mamy. Wszystkie zgodnie twierdzą, że przede wszystkim lepiej się czują, dodatkowe kilogramy pojawiają się tylko na brzuchu (czyli tam gdzie powinny), a poza tym nie siedzą zamknięte w czterech ścianach, wciąż mają kontakt z ludźmi.
Szczegółowe informacje dotyczące zajęć w OSiR Wawer przy ul. V Poprzecznej 22 można uzyskać pod nr tel. 22 443 00 91. Akcja „Dbamy o mamy” planowana jest do końca roku.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content