Wielkie pozimowe porządki
Wiosenna pogoda pozwala na zintensyfikowanie porządków po zimie. Służby oczyszczania miasta kompleksowo działają na ulicach, chodnikach, przystankach i ścieżkach rowerowych.
W tym roku dodatnie temperatury i słoneczne dni wyprzedziły kalendarzową wiosnę. Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły warszawskiemu Zarządowi Oczyszczania Miasta (ZOM) zwiększyć zasięg sprzątania i ogłosić gruntowne wiosenne porządki.
Zamiatanie na wiosnę
Jako pierwsze wystartowały prace, które nie wymagają użycia wody i nawet w przypadku spadku temperatury poniżej zera, nie zagrażają bezpieczeństwu, czyli zamiatanie terenów dla pieszych. Już w styczniu, kiedy ustąpiły mrozy, ekipy z miotłami zaczęły porządkować przystanki komunikacji miejskiej z piasku, który był tam używany podczas opadów śniegu i zagrożenia gołoledzią. Kompleksowe zamiatanie dotyczy 3,5 mln m kw. chodników i przystanków, a także tras dla rowerów, gdzie usunięcie piasku jest szczególnie ważne ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów.
Czyściej to bezpieczniej
Stabilne dodatnie temperatury w dzień i w nocy to znak, że można w pełni rozpocząć sprzątanie, do którego używana jest woda, czyli oczyszczanie ulic i torowisk tramwajowych. Każdej nocy zamiatarki i zmywarki systematycznie czyszczą kolejne jezdnie, po których jeżdżą autobusy – łącznie to 1500 km.
Gruntowne posprzątanie zanieczyszczeń, które nagromadziły się na ulicach w czasie zimy, ma znaczenie nie tylko dla estetyki. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa użytkowników dróg, ale także i jakości powietrza, która bezpośrednio wpływa na zdrowie mieszkańców stolicy. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, wiosenne porządki zakończymy przed świętami wielkanocnymi – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.
Sprzątanie na mokro
ZOM zleca również mycie terenów dla pieszych i miejskiej infrastruktury, czyli 1,3 tys. wiat na przystankach autobusowych i tramwajowych, wraz z ich otoczeniem – ławkami i słupkami z rozkładami. Do pracy wyrusza także szorowarka, która do Wielkanocy umyje ponad 70 tys. m kw. powierzchni. To chodniki w reprezentacyjnych miejscach stolicy – przy Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Świętokrzyskiej oraz pl. Pięciu Rogów.
Niebawem wystartuje, wpisujące się w miejską akcję #StopBazgrołom, specjalistyczne mycie koszy z pseudograffiti. ZOM planuje wyczyścić ich nawet 1000, a już teraz mieszkańcy mogą zgłaszać lokalizacje pomazanych pojemników do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
W ciągłej gotowości
Mimo, że aktualna pogoda wskazuje na nadejście wiosny, dla służb oczyszczania nadal trwa sezon zimowy. To oznacza całodobowe monitorowanie warunków meteorologicznych, a także gotowość do tego, żeby w razie potrzeby na ulice wyjechały posypywarki, a na tereny dla pieszych wyruszyły ekipy z piaskiem i szuflami.
Autor: Zarząd Oczyszczania Miasta
Foto: Zarząd Oczyszczania Miasta
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje