Wiosna będzie jutro – dawka pozytywnej energii w muralach w szpitalu MSWiA

W obliczu koronawirusa wiele osób stara się pomagać najbardziej potrzebującym, m.in. lekarzom stojącym na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Każdy robi to, co może. Jedni szyją maseczki, inni, tak jak prywatni przedsiębiorcy udostępniają surowce do produkcji przyłbic. W internecie powstają grupy wsparcia, na których organizują się właściciele drukarek 3D. Swoje przestrzenie i zasoby udostępniają uczelnie wyższe. Artyści licytują swoje prace na aukcjach, a dochód przeznaczają na wsparcie placówek medycznych. Krótko mówiąc – społeczeństwo zdaje egzamin z solidarności w czasach pandemii.

Wyrazy wsparcia i podziękowania pracownikom służby zdrowia mogą przyjmować różne formy. Czasem są to wpisy lub memy na Facebooku, a czasem bardziej rozbudowane formy plastyczne. Dobrym przykładem jest mural zrealizowany w ubiegłym tygodniu na elewacji kamienicy przy ul. Tamka 37 w Warszawie przez artystów z Good Looking Studio. Twórcy malowali go pro bono, przy użyciu własnych zasobów. Także wspólnota mieszkaniowa, do której należy budynek, zrzekła się wynagrodzenia z tytułu wynajmu ściany.

Dziś warszawscy artyści robią to ponownie, tym razem w szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej 137 w Warszawie. Obecnie trwają tam prace remontowe i drobne przebudowy, mające na celu dostosowanie obiektu do nowych funkcji, w tym możliwości przyjęcia większej ilości chorych.

Trzeba stworzyć infrastrukturę, której dotąd nie posiadaliśmy, m.in. śluzy, czyli specjalne przejścia, odgradzające zakażonych pacjentów od strefy wolnej od wirusa – mówi kierownik działu obsługi pacjenta, Iwona Sołtys.

To właśnie na jednej z takich śluz powstają nowe murale.

Przykład szpitali pediatrycznych pokazuje, że stworzenie dla chorych sprzyjającego otoczenia może mieć pozytywny wpływ na przeżywanie choroby, a także na sam proces leczenia – mówi inicjator akcji, doktor Dominik Drobiński, ordynator kardioanestezjologów w klinice kardiochirurgii szpitala MSWiA. Wsparcie psychologiczne może się okazać ważne nie tylko dla chorych, ale też dla personelu – Jestem niezmiernie wzruszony. Gigantyczna dawka pozytywnej energii. Mam nadzieję, że te murale dadzą otuchę wątpiącym i odwagę tym, którzy z lęku przed zakażeniem odchodzą od łóżek pacjentów – dodaje Drobiński.

Malowidła mają pokrzepiać ludzi po obu stronach śluzy. Po stronie przeznaczonej dla personelu medycznego powstaje ilustracja autorstwa Katarzyny „Nioski” Boguckiej, przedstawiająca tłum ludzi w różnym wieku i najprostsze, najważniejsze hasło: „Dziękujemy!”.

Po stronie dla zakażonych powstaje ilustracja autorstwa Beaty „Barrakuz” Śliwińskiej, nawiązująca do „Stworzenia Adama”, słynnego fresku Michała Anioła ze sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawia dłoń w rękawiczce chirurgicznej podającą kwiat piwonii. Towarzyszy jej hasło: „Wiosna będzie jutro”.

W obecnej sytuacji miałam problem z zaprojektowaniem malowidła o optymistycznym przesłaniu – opowiada artystka – Próbowałam sobie uzmysłowić co mogłoby na mnie zadziałać, gdybym to ja była po drugiej stronie… Mam nadzieję, że po zakończeniu tego wszystkiego nastąpi jakiś nowy porządek, stąd wykorzystanie obrazu opowiadającego o stworzeniu świata.

Gest podawania wiosennego kwiatu ma też przemawiać uspokajająco do chorych: to niedługo się skończy, będzie dobrze, miejcie nadzieję.

Nad muralami pracowało czterech artystów – dwie malarki i dwóch malarzy.

Ludzie czują dziś mentalną blokadę i strach przed pracą w warunkach wzmożonego zagrożenia – mówi Karol Szufladowicz z Good Looking Studio.

Co istotne – na oddziale zakaźnym nadal trwają prace remontowe, więc nie istnieje żadne realne zagrożenie dla artystów.

Pomimo, że teren jest stuprocentowo biologicznie czysty, malując murale w szpitalu MSWiA używamy wszelkich środków ochrony, jakimi dysponujemy, rękawiczek i masek – dodaje Szufladowicz.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content