Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego

Polskie Państwo Podziemne

27 września 1939 r. powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski, przekształconą później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. To były początki powstania Polskiego Państwu Podziemnemu (PPP).

Z okazji 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego swoją działalność rozpoczęło Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, w którym zebrano unikalne zdjęcia, filmy, dokumenty, rozkazy, dokumentu ukazujące organizacyjną strukturę polskiego państwa podczas okupacji oraz akta personalne z przebiegu służby.

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego to hołd odwadze cywilnej Polaków. Muzeum działające na stronie tajnepanstwo.pl jest jednocześnie bazą udostępniającą źródła historyczne wszystkim osobom, które interesują się tą tematyką.

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego stworzyła Fundacja na Rzecz Wielkich Historii przy wsparciu Fundacji PGE oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Wirtualne muzeum, które nie ma swojej siedziby, opowiada historię państwa, które także nie istniało fizycznie, ale jego struktury funkcjonowały dzięki odwadze tysięcy naszych rodaków. Dzisiaj, dzięki Wirtualnemu Muzeum Państwa Podziemnego możemy zapoznać się z tą inspirująca opowieścią o bohaterstwie, patriotyzmie i odwadze cywilnej Polaków pod okupacją niemiecką. (…) – mówi Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. Operacyjnych, mecenasa Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego.

Strona muzeum jest pewnego rodzaju opowieścią podzieloną na rozdziały o dowódcach, wydarzeniach, kobietach w trakcie II wojny światowej, terrorze podczas okupacji, tajnym nauczaniu, zagładzie Żydów, twórczości kulturalnej, tajnej działalności wydawniczej. Krótkie opisy wzbogacone są historycznymi zdjęciami, wprowadzają zwiedzających w przeszłość. W niedługim czasie pojawią się kolejne rozdziały tematyczne.

Konkurs „Śladami bohaterów podziemia”

Do części nowych rozdziałów, materiały zostaną przygotowane przez uczestników konkursu „Śladami bohaterów podziemia”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych i trwa od 27.09.2023 roku do 12.11.2023 roku. Konkurs ma być swoistą podróżą śladami bohaterów i bohaterek – osób, które w czasie II wojny światowej w lokalnych społecznościach włączały się w działanie ruchu oporu wobec okupantów. Szczegóły konkursu na stronie konkurs.tajnepanstwo.pl

– Muzeum jest pomyślane jako przestrzeń przyjazna dla młodzieży, która korzystając z mediów społecznościowych przyjmuje informacje podzielone na krótkie bloki. Wzorowaliśmy się na działaniu najpopularniejszych wśród młodych ludzi platform, po to, aby w jak najbardziej przystępny dla nich sposób zaciekawić ich tematem – mówił Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Do końca roku 2023 w muzeum mają się znaleźć kolejne zdjęcia, dokumenty czy filmy, które pochodzą m.in.: ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Radia Wolna Europa, Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Wśród materiałów będzie także seria animacji o dowódcach Armii Krajowej – „Głosy AK”.

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego jest realizowane siłami Fundacji na Rzecz Wielkich Historii przy wsparciu Fundacji PGE, mecenasa głównego, oraz Fundacji PZU i zaangażowaniu kilkunastu ośrodków muzealnych i zasobów archiwalnych.

Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego to hołd odwadze cywilnej Polaków

/om/

Źródło: Biuro Prasowe Grupy PGE
Foto: www.gov.pl (struktura Polskiego Państwa Podziemnego), Biuro Prasowe Grupy PGE

Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec

 error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content