Witamy w świecie odnawialnych źródeł energii

ecofabryka

WARSZAWSKI PROGRAM „ZLIKWIDUJ KOPCIUCHA”

Wciąż ogrzewasz swój dom „kopciuchem” na paliwo stałe lub olej opałowy?
Jeśli tak, to ten program jest właśnie dla Ciebie!

Do większości z nas, zapewne także i do Państwa, każdego dnia dociera informacja, że musimy zadbać o środowisko, w którym żyjemy. Zmiany klimatyczne, których świadkami jesteśmy także i my, zmuszają nas do podjęcia działań na rzecz poprawy tej sytuacji. Dodatkowo wiemy, że smog nie tylko wpływa negatywnie na środowisko, ale także zabija nawet kilkadziesiąt tysięcy naszych Rodaków rocznie.

Oczywiście, wielu z nas jest wciąż sceptycznych i nie daje wiary w alarmujące informacje płynące ze strony naukowców. Nawet jeśli tak jest, to i tak warto skorzystać z nadarzającej się okazji do modernizacji naszej starej kotłowni. A okazja jest wyjątkowa i niepowtarzalna: Warszawa włączyła się, poprzez program „zlikwiduj kopciucha”, do intensywnego finansowego wsparcia modernizacji, a oferowane dotacje są bodaj najwyższe w całym kraju.

Korzystając z okazji i wykorzystując dotację, możemy ułatwić sobie życie. Powiedzieć „dość” uciążliwym pracom w okresie grzewczym. Skończyć z szuflowaniem węgla, pilnowaniem kotła, kopceniem i obawą o zatrucie czadem. Jest realna szansa, aby nasze życie stało się prostsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Wreszcie proszę wziąć pod uwagę, że kierunek zmian jest jeden i zmierza do pełnej likwidacji źródeł ciepła na paliwa kopalne. Pewnym jest, że już niedługo nowe przepisy zmuszą nas do likwidacji wszelkich uciążliwych „kopciuchów”. Zatem bez żadnych wątpliwości kosztowna modernizacja czeka nas tak czy inaczej. Tym bardziej więc warto skorzystać z dotacji, by uniknąć ponoszenia kosztów wyłącznie z własnej kieszeni.

Obok „dotacji warszawskiej” oferowane są także inne formy wsparcia. Jeśli spełniamy warunki programu „Czyste Powietrze”, to możemy skorzystać z dotacji także i w tym programie, co dodatkowo zmniejszy koszty inwestycji w OZE.

Jeżeli powyższe kilka słów trafia Państwu do przekonania, to warto wspomnieć o dalszych krokach. W ramach programu warszawskiego mamy kilka możliwości wyboru nowego źródła ciepła. My proponujemy inwerterową powietrzną pompę ciepła wspomaganą dodatkowo instalacją fotowoltaiczną. Zapraszamy zatem do lektury kolejnych stron, gdzie staramy się wyjaśnić, dlaczego warto zdecydować się na proponowane rozwiązanie.

INWERTEROWA POWIETRZNA POMPA CIEPŁA. CO ZA ULGA! OGRZEWANIE I CIEPŁA WODA PRZEZ CAŁY ROK!  
BEZ WYSIŁKU I SMOGU!

Korzystając z dotacji warszawskiej macie Państwo do wyboru kilka różnych, akceptowanych przez Program, urządzeń grzewczych. My zdecydowanie polecamy inwerterową powietrzną pompę ciepła.

Generalnie pompy ciepła stają się popularne także i w Polsce. Coraz więcej osób docenia niewątpliwe walory tych urządzeń. Mamy dwa rodzaje pomp ciepła: gruntowe i powietrzne. Tak, to prawda, że pompy gruntowe, jako że korzystają z ciepła w ziemi, są stabilniejsze i nieco bardziej efektywne, tzn. wytwarzają ciepło taniej niż pompa powietrzna. Ale co warto podkreślić, powietrzne pompy ciepła na przestrzeni ostatnich lat dokonały prawdziwego skoku technologicznego i ich wydajność niewiele różni się od gruntowej pompy ciepła. Są natomiast sporo tańsze na etapie inwestycji, a wymiana „kopciucha” na taką pompę trwa zaledwie kilka dni, bez potrzeby wiercenia otworów i niszczenia ogródka. Najważniejsze natomiast to fakt, że różnica w kosztach inwestycji w powietrzną pompę ciepła są sporo niższe niż przy pompie gruntowej.

Jak to działa? Powietrzna pompa ciepła to urządzenie elektryczne, które wytwarza ciepło korzystając w 1/3 z energii elektrycznej, a w 2/3 z powietrza. Pozwala to na produkcję ciepła w cenie porównywalnej z węglem czy drewnem i taniej niż z gazem ziemnym, nie mówiąc już o oleju opałowym czy propanie. Dodatkowo, proponowane pompy mają modulowaną moc, tzn. pobierają tylko tyle energii, ile jest potrzebne w danej chwili, co również wpływa korzystnie na ponoszone koszty ogrzewania.

Często spotykamy się z pytaniem, czy powietrzna pompa ciepła ogrzeje budynek, w którym są tradycyjne grzejniki. Oczywiście tak. Powietrzna pompa ciepła wytwarza temperaturę 58 stopni C i bez problemu można ją podłączyć do starych grzejników. Oczywiście, jeśli mamy ogrzewanie podłogowe, będzie nieco taniej (wszak taniej jest wyprodukować temperaturę około 30 stopni na podłogówkę niż 58 stopni na grzejniki), ale bez obaw, powietrzną pompę ciepła można podłączyć do istniejącej instalacji grzewczej.

Kolejna wątpliwość, to czy w zimie taka pompa da sobie radę i zapewni komfort w sposób ciągły? Tak, pompa zadba o ciepło w Państwa domu bez względu na temperaturę na zewnątrz. Kiedy temperatura spadnie do minus 20 stopni pompa będzie wspomagana przez zamontowane fabrycznie grzałki. Jasne, że w tym krótkim okresie będzie to kosztować drożej. Ale analizując cały rok (a ogrzewamy dom od września/października do marca/kwietnia, a ciepłą wodę potrzebujemy przez cały rok) wyższe koszty poniesione w tym krótkim okresie mroźnej zimy zrekompensujemy sobie w okresach cieplejszych. Dla ocieplonego budynku o powierzchni 100 metrów kwadratowych i zapotrzebowaniu 50W/m2 zużyjemy około 3500 – 4000 kWh/rok, co przy obecnych kosztach energii wyniesie około 2500 – 3000 zł/rok.

Jeśli przekonaliśmy Państwa, że warto rozważyć instalację inwerterowej powietrznej pompy ciepła ze względu na koszty inwestycji, niskie koszty ogrzewania, komfort to dodajmy na koniec:

Powietrzna pompa ciepła to: energia czysta – nie wymaga instalowania komina, nie wydziela zapachów; jest w pełni zautomatyzowana, nie potrzebuje konserwacji ani częstych przeglądów, to energia bezpieczna – pompa ciepła nie powoduje żadnego ryzyka wybuchu, zatrucia itp. to energia przyjazna środowisku – pompa pracuje cicho, nie emituje sadzy ani spalin, to urządzenie pracujące w pełni automatycznie – nie wymaga Państwa obecności i ciągłego doglądania i, analizując temperaturę otoczenia, dba o komfort i wygodę przez cały rok. Warto dodać, że w odróżnieniu od tradycyjnych kotłów pompa ciepła ma pracować nawet 20 lat ze swoją 100% sprawnością.

WŁASNY PRĄD. DECYDUJĄC SIĘ NA POWIETRZNĄ POMPĘ CIEPŁA ZYSKUJEMY PRAWO DO DOTACJI TAKŻE NA INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ.

Czy do pompy ciepła niezbędne jest instalacja fotowoltaiczna? To częste pytanie od naszych Klientów. Nie, aby obsłużyć pompę ciepła wystarczy energia, którą z reguły już dziś mamy w gniazdku (prąd trójfazowy, przydział mocy 10 kW z reguły wystarcza).

Osoby, które nie śledzą na bieżąco tego, co dzieje się na rynku, często też mylą solary z fotowoltaiką. Wyjaśnijmy, mimo podobieństwa to dwie różne instalacje. Solary mają za zadanie ogrzać nam wodę w sezonie letnim, fotowoltaika produkuje prąd elektryczny.

Oczywiście, jeśli jest okazja by zainstalować fotowoltaikę i skorzystać z dopłaty, to warto się nad tym zastanowić. W końcu, obok zużycia prądu dla naszych bieżących potrzeb, dojdzie dodatkowe urządzenie, które będzie potrzebowało energii elektrycznej. A produkując własny prąd, uniezależniamy się także od rosnących kosztów energii.

Jak określić wielkość instalacji fotowoltaicznej? Najrozsądniej jest określić nasze roczne zapotrzebowanie. Jeśli dziś zużywamy 4000 kWh rocznie, a do tego dojdzie powietrzna pompa ciepła z zapotrzebowaniem na załóżmy 4000 kWh, to nasza optymalna instalacja powinna mieć moc około 10 kW (jeden kW instalacji powinien wyprodukować 1000 kWh energii rocznie). Do tego przykładowego zużycia dodaliśmy jakieś 20% na koszty przesyłu (nasz dostawca prądu odbierze od nas wyprodukowaną energię, ale zwróci nam w rozliczeniu 80% tej otrzymanej od nas). Tak więc w ten sposób zbilansujemy nasze roczne zapotrzebowanie.

Oczywiście na wielkość instalacji fotowoltaicznej wpływają także możliwości techniczne (wielkość i położenie dachu, ewentualnie działki) oraz możliwości finansowe. 

Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Oferujemy kompleksową obsługę projektów: przygotowanie i procedowanie wniosków oraz realizację inwestycji „pod klucz”. W odróżnieniu od setek powstających „jak grzyby po deszczu” firm, działamy na rynku OZE od 10 lat.

Aby uzyskać bezpłatną konsultację dzwoń: 512 750 991

Artykuł sponsorowany

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content