Wpadnij nocą do biblioteki

Przed nami Noc Bibliotek, cykliczne wydarzenie organizowane od 2015 roku. Tegoroczna, IX edycja odbędzie się 7 października pod hasłem: Absurd nie czytać! W 2022 r. w akcji wzięło udział prawie 1500 bibliotek w całym kraju, a ile będzie w 2023 r.? W tej chwili jest ponad 1000, a zgłoszenia są przyjmowane do 7 października.

Doświadczenie z poprzednich lat pokazuje, że Noc Bibliotek to nie tylko czytanie książek, ale także spotkania z pisarzami, znanymi osobistościami, lokalnymi przewodnikami, udział w warsztatach, grach, wspólne śpiewanie, czy oglądanie filmów. Atrakcji jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Noc Bibliotek to nie tylko święto czytania, to także wspólna zabawa osób w różnym wieku.

Noc Bibliotek 2023 Moja mama Gorylica Foto Noc Bibliotek

Książka to nie tylko nudna lektura. Książka pobudza wyobraźnię, przenosi nas w nieznany świat, rozwija nasze horyzonty, a także wzbogaca słownictwo. Jest to także doskonała „baza” dla filmowych i teatralnych scenarzystów i reżyserów. Skoro o filmie mowa… „Moja mama Gorylica” to film Nocy Bibliotek 2023 będący animowaną adaptacją książki Fridy Nilsson. Film o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych.

Inspiracją dla części tegorocznych działań podczas Nocy Bibliotek będzie Wisława Szymborska. „Humor Szymborskiej nierzadko jest pełen absurdu. A wiemy przecież, że „Absurd nie czytać”” – komunikują organizatorzy wydarzenia.

Macie ochotę stworzyć biblioteczną drużynę kultury i działać na rzecz dziedzictwa lokalnego Lubicie tematy lokalnej historii, kultury? Uczestniczycie w projektach społeczno-artystycznych? Na stronie organizatora nocbibliotek.ceo.org.pl znajdziecie mnóstwo inspiracji związanych z lokalnymi działaniami.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami”, której celem jest zachęcenie czytelników do przekazania bibliotekom przeczytanych nowości, klasyki czy lektur.

Jaką rolę w życiu pełnią biblioteki?

Trzeba pamiętać, że przestały pełnić funkcję tylko i wyłącznie wypożyczania książek. Od wielu lat pełnią funkcje ośrodków kultury, w których spotykamy się z historią danego miejsca. To instytucje kultury, które łączą ludzi odmiennych zainteresowań w lokalną społeczność. To miejsce w którym można realizować pomysły z innymi i dla innych osób. W bibliotekach można brać udział w warsztatach literackich, językowych, majsterkowania, kreatywnego pisania. Organizowane są także koncerty.

Ważne jest to, żebyśmy zdali sobie sprawę z tego, że biblioteka nie jest już instytucją bezwzględnej ciszy, w której niemal bezszelestnie można wypożyczyć tylko książkę. Dlatego warto wpaść nocą do biblioteki i przekonać się o tym, jak bardzo się zmieniła.

/om/

Źródło: własne, Noc Bibliotek
Foto: nocbibliotek.ceo.org.plerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content