Wsiądź do „Tramwaju Różnorodności”!

W najbliższy weekend, 15-16 grudnia, na warszawskie tory wyjedzie „Tramwaj Różnorodności”. W ten sposób Tramwaje Warszawskie rozpoczną wyjątkową akcję promującą wśród pasażerów otwartość na różnorodność i ideę równości, bez względu na płeć, rasę, orientację seksualną czy pochodzenie etniczne.

Pomysł Tramwajów Warszawskich na akcję „Tramwaj Różnorodności” to efekt zgłoszeń motorniczych, którzy na co dzień spotykają się w prowadzonych przez siebie pojazdach z problemami braku tolerancji i agresji. W 2017 roku w stołecznych składach doszło do blisko 950 aktów przemocy i agresji. Z kolei według sprawozdania Prokuratury Krajowej, tylko w pierwszej połowie 2017 roku, w Polsce prowadzono 947 postępowań dotyczących przestępstw z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych.

Z inicjatywy warszawskich tramwajarzy przez weekend, 15-16 grudnia, po Warszawie będzie jeździł „Tramwaj Różnorodności” – specjalny wagon pokryty grafikami pokazującymi, że warszawskie tramwaje są miejscem, gdzie każdy pasażer, bez względu na swoją płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, a także wiek czy niepełnosprawność ma czuć się dobrze i bezpiecznie. W tych dniach w „Tramwaju Różnorodności” odbędzie się cykl debat z ambasadorami akcji – m.in. z Mahmoudem Khalifą, ambasadorem Palestyny w Polsce, Tomaszem Raczkiem, krytykiem filmowym i aktywistą społecznym czy Henryką Krzywonos, opozycjonistką z czasów PRL i posłanką na sejm RP.

Trwające 50 minut przejazdy odbędą się o godz. 11.00 i 13.00 i rozpoczynać się, i kończyć na pl. Narutowicza. Tramwaj przejedzie trasą: Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. ks. J. Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – L. Krzywickiego – Filtrowa.

Przejazd „Tramwajem Różnorodności” będzie bezpłatny. /um/