Wstrzymane szczepienia medyków, brakuje szczepionek w szpitalach
Z blisko 5,4 tys. szczepionek przeciw COVID-19 zamówionych przez szpitale miejskie, do placówek trafiło jedynie 810 dawek. Co ważne, dostarczone szczepionki są przeznaczone wyłącznie do szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej. Szczepienia medyków w ramach etapu 0 zostały wstrzymane.
– Rząd uruchamia kolejne etapy szczepień mieszkańców przeciw COVID-19, tymczasem dostawy szczepionki niezbędnej do szczepienia lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych zostały wstrzymane. Dla przypomnienia, szacujemy, że w Warszawie mamy około 100 tys. mieszkańców, którzy mogą skorzystać ze szczepień w ramach etapu 0; w tym ok. 50 tys. medyków. Rząd dopisuje kolejne grupy objęte priorytetem szczepień, a przecież nadal część z personelu medycznego czeka na szczepionkę, a pozostali – na podanie drugiej dawki. Panuje chaos informacyjny, a to dopiero początek narodowego programu szczepień – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej ochrony zdrowia podkreśla, że już w przyszłym tygodniu nastąpi „zderzenie” osób z grupy 0, które czekają na podanie pierwszej dawki szczepionki i osób z grupy 0, które czekają na drugą dawkę szczepionki ze szczepieniami seniorów w wieku 70+.
Wiceprezydent Kaznowska wylicza również, że aktualnie w 10 miejskich szpitalach oraz Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym udało się zaszczepić ponad 9,3 tys. pracowników medycznych i niemedycznych. – Decyzja Agencji Rezerw Materiałowych, że część placówek nie dostanie w tym tygodniu ani jednej szczepionki, wstrzymuje cały proces szczepień grupy „0”. W kolejce na szczepienia – i to tylko do miejskich szpitali – nadal czeka blisko 14 tys. medyków, a przecież przed nami kolejne etapy narodowego programu szczepień, które obejmą kolejną bardzo liczną grupę mieszkańców Warszawy. Zgodnie z zapowiedziami rządu od 25 stycznia ruszają szczepienia osób powyżej 70. i 80. r. życia. W kolejce w etapie I czekają też m.in. seniorzy powyżej 60 lat, pracownicy sektora oświaty, przedszkoli, żłobków, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz służby mundurowe – dodaje wiceprezydent Kaznowska.
W związku z uruchomieniem przez rząd od 15 stycznia procesu zgłoszeń na szczepienia przeciwko COVID-19, Warszawa rozpoczęła kampanię informacyjną, ab
y zachęcać mieszkańców do szczepień. W tym celu na ulicach miasta i w środkach transportu miejskiego pojawiły się już plakaty informujące o rządowym programie szczepień. Materiały informacyjne udostępniamy również w miejskich mediach społecznościowych.
Co ważne, w Warszawie 43 punkty szczepień zostaną utworzone w miejskich placówkach medycznych, a w sumie w mieście powstanie blisko 260 punktów. Pełen wykaz punktów szczepień znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.
/um/