Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 14-16 lipca 2023 roku
Lato w pełni, a pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu (pamiętajcie, by nosić czapki i dużo pić!). Dlatego na naszej top liście najciekawszych i darmowych imprez po prawej stronie Wisły dominują te, które odbywają się w plenerze.
Wydarzenia na Białołęce
Piątek, Sobota i niedziela, 14-16 lipca, godz. 12.00-18.00, Kanał Żerański – Kajaki na Kanale Żerańskim
Wakacyjna bezpłatna wypożyczalnia kajaków na Kanale Żerańskim.
Wypożyczalnia znajduje się przy zbiegu ul. Płochocińskiej i ul. Krzyżówki (okolice przystanku statku Zefir pływającego do Serocka). Do dyspozycji warszawiaków jest 12 kajaków jedno lub dwuosobowych wraz z kompletem sprzętu, czyli z wiosłami i kamizelkami asekuracyjnymi w każdym rozmiarze (również dziecięcym).
Czas wypożyczenia to maksymalnie 2 godziny. Kajak można wypożyczyć na miejscu lub wcześniej zarezerwować poprzez stronę internetową kajakWstolicy. Na stronie tej znajdują się również szczegółowe informacje dotyczące zasad wypożyczania sprzętu.
Piątek, 14 lipca, godz. 17.00-20.00, Park Henrykowski – „O Rety! Balety”, czyli potańcówki na Białołęce IV edycja
Zabawa w rytm porywających do tańca przebojów, które zaprezentuje DJ Marek. W razie deszczowej pogody impreza odbędzie się pod namiotami.
Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawa Dzielnicy Białołęka.
Piątek, 14 lipca, godz. 21.30-23.50, Park Henrykowski – Plenerowy pokaz filmu pt. „Nieznośny ciężar wielkiego talentu”
Białołęckie lato filmowe. Tym razem na ekranie amerykańska komedia z 2022 roku w reżyserii Toma Gormican.
To opowieść o potrzebującym zastrzyku gotówki hollywoodzkim gwiazdorze Nicolasie Cage’u. Mężczyzna przyjmuje zaproszenie do posiadłości tajemniczego milionera, nie podejrzewając, że staje się uczestnikiem bardzo niebezpiecznej gry.
Sobota, 15 lipca, godz. 11.00, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66 – Muzyka od Fryderyka
Koncert dla dzieci. Najmłodsi będą mogli usłyszeć pieśni nawiązujące do melodii ludowych. Koncert będzie miał formę interaktywną, dlatego w przerwach pomiędzy utworami dzieci i ich opiekunowie będą zapraszani do muzycznych zabaw opartych na rytmie, ruchu i wspólnym śpiewaniu.
Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona! Dlatego należy się zapisać – LINK.
Niedziela, 16 lipca, godz. 13.00-13.40, Park Picassa – Przedstawienie dla dzieci pt. „Słowik”
Plenerowe przedstawienie teatralne na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Bajka opowiada o chińskim cesarzu, który zakochał się w śpiewie słowika, mieszkającego w jego ogrodach. Pewnego razu jednak władca otrzymuje w darze sztucznego ptaka, śpiewającego jeszcze piękniej. Wówczas cesarz wygania z ogrodów żywego słowika.
Wydarzenia na Pradze Południe
Piątek, sobota i niedziela, 14-16, godz. 12.00-19.00, Jezioro Kamionkowskie – Kajaki na Jeziorze Kamionkowskim
Bezpłatna wypożyczalnia kajaków na Pradze Południe.
Wypożyczalnia znajduje się przy Jeziorze Kamionkowskim na wysokości KS Drukarz (wejście od strony jeziora lub od strony parku). Do dyspozycji warszawiaków jest 12 kajaków dwuosobowych oraz wiosła i kamizelki asekuracyjne w każdym rozmiarze (również dziecięcym).
Kajak można wypożyczyć maksymalnie na jedną godzinę. Sprzęt można zarezerwować poprzez stronę kajakWstolicy lub na miejscu. Na wspomnianej stronie znajdują się również szczegółowe zasady wypożyczania kajaków.
Niedziela, 16 lipca, godz. 17.00-20.00, Park nad Balatonem – Praskie Pląsy
Potańcówka międzypokoleniowa na Pradze Południe.
Na wydarzenie zapraszają Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski oraz Prezes Fundacji Retro im. Mieczysława Fogga, Michał Fogg.
Niedziela, 16 lipca, godz. 20.30-21.30, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – „Poza czasem”
Plenerowy spektakl teatralny przygotowany przez Teatr Act, który odbędzie się na dziedzińcu Centrum Promocji Kultury.
Spektakl jest bez słów, na świeżym powietrzu i mimo wieczornej pory nadaje się zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Przedstawienie to ekspresyjne, plenerowe widowisko z elementami nowego cyrku, tańca, pantomimy, które w połączeniu z elektroniczną muzyką graną na żywo tworzy niezapomnianą opowieść utrzymaną w malowniczej stylistyce steampunk. Ruszające się zegary, latające walizki i zagubieni w czasie podróżnicy porwą widzów w szaloną podróż w głąb własnej wyobraźni. To będzie uczta dla oka, ale też dla ucha, bo muzyka w wykonaniu Dominika Strycharskiego to przy okazji prawdziwy koncert współczesnej muzyki alternatywnej.
- Reżyseria – Agnieszka Musiałowicz i zespół.
- Scenografia – Tomasz Musiałowicz, Hektor Werios.
- Muzyka na żywo – Dominik Strycharski / vocal performance.
- Występują: Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Katarzyna Stefanowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk, Tomasz Musiałowicz.
Projekt współfinansuje m. st Warszawa.
Partner: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy
Wydarzenia na Pradze Północ
Sobota, 15 lipca, godz 12.00-20.00, Stacja Praga, ul. Zaokopowa 5 – Festiwal Inżynierów
To już druga edycja imprezy, która w 2022 roku stanowiła oficjalne otwarcie niezależnego centrum kultury „Stacja Praga”. Wydarzenie odbędzie się na podwórzy placówki i przeniesie uczestników w czasie. Warto wiedzieć, że to właśnie w tym miejscu mieściła się pierwsza warszawska zajezdnia tramwajowa, z której w 1866 roku wyruszył na ulicę pierwszy warszawski tramwaj, wówczas jeszcze konny!
W programie imprezy m.in.:
- wystawy, np. wystawa prac praskiej młodzieży o tematyce motoryzacyjnej pod nadzorem Przemysława Sienko (Praktis),
- instalacje, takie jak ,Pokój, który myśli”, czyli wirtualna rzeczywistość artystyczna, w ramach której uczestnicy będą malować po wirtualnych pociągach,
- warsztaty, np. ,,Nasze idealne podwórko”, czyli warsztaty street art dla dzieci, młodzieży, a także dla dorosłych,
- oraz inne atrakcje, takie jak Mini zlot retro aut (m.in. londyńską taksówka!), stoiska z przedmiotami vintage, stoiska z przekąskami i strefa kinowa.
Sobota, 15 lipca, godz. 21.00, Park Praski – Kino Letnie w Parku Praskim
Filmowe wydarzenie w Muszli Koncertowej. Tym razem na ekranie francuska komedia w reżyserii Loisa Garrela z 2022 roku pt. „Winny czy niewinny”.
Abel dowiaduje się, że jego matka ma zamiar poślubić mężczyznę przebywającego w więzieniu, co zaczyna go niepokoić. Z pomocą swojej przyjaciółki robi wszystko, by ją chronić.
Niedziela, 16 lipca, godz. 11.00-12.00, Pawilon Edukacyjny Kamień, ul. Wybrzeże Puckie 1 – Kulturalne Spotkanie z Przyrodą
Do teatru czy do parku? Na warsztaty czy spektakl? Spotkanie ze sztuką czy z przyjaciółmi? Dla dzieci czy dla dorosłych? – tym razem nie trzeba wybierać.
Kulturalne Spotkania z Przyrodą to niezwykły cykl wydarzeń łączących kulturą z naturą!
Wydarzenie odbywa się w ramach Latającego Teatru Sztuki Ciała i jest współfinansowane przez m. st. Warszawa.
Wydarzenia w Rembertowie
Niedziela, 16 lipca, godz. 19.00-21.00, Dom Kultury Rembertów – Spektakl teatralny pt. „Długi Łykend”
Dwie pary, Karol i Wanda oraz Robert i Pola spędzają weekend w domu letniskowym. Relacje łączące tę czwórkę nie są takie, jakie można by się spodziewać, a wspólny wyjazd wywróci ich życie do góry nogami. „Długi Łykend” to klasyczna komedia ze świetnymi dialogami i zwrotami akcji.
Spektakl odbędzie na scenie Domu Kultury “Rembertów” i jest przeznaczony dla widzów dorosłych.
- Obsada: Katarzyna Walter, Maja Barełkowska, Piotr Cyrwus, Wojciech Wysocki.
- Reżyseria: Piotr Dąbrowski, Julia Wacławik-Dąbrowska.
- Scenografia: Magdalena Wacławik.
Wydarzenia na Targówku
Sobota, 15 lipca, godz. 11.00-12.00, Park Bródnowski – Joga w Parku Bródnowskim
Miejsce spotkania: polanka przy boisku „Syrenka”. Należy założyć wygodne ubranie oraz zabrać koc lub matę do ćwiczeń.
Wydarzenia w Wawrze
Niedziela, 16 lipca, godz. 11.00-12.30, Plaża Romantyczna – Joga na Plaży Romantycznej
Urząd Dzielnicy Wawer oraz Fundacja Piwnica Poetycka i Studio Wellness Yoga zapraszają na bezpłatne zajęcia z jogi na najpiękniejszej plaży w Wawrze!
Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie w praktyce jogi. Sesja będzie poprowadzona tak, aby każdy mógł ją wykonać.
Na zajęcia należy zabrać:
- matę lub koc,
- wygodny strój,
- butelkę wody,
- i dobry nastrój!
Niedziela, 16 lipca, godz. 21.30-23.00, Plaża Romantyczna – Kino na Plaży Romantycznej
Plenerowy seans filmowy. Na ekranie film pt. „Trzy tysiące lat tęsknoty”. To amerykańsko-australijski romans fantasy w reżyserii George’a Millera.
Zadowolona z życia uczona, spotyka Dżinna, który oferuje jej spełnienie trzech życzeń w zamian za swoją wolność.
Wydarzenia w Wesołej
Sobota, 15 lipca, godz. 19.00-20.00, Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła, u. Stefana Starzyńskiego 21 – Spektakl improwizowany pt. „Damsko-Męski punkt widzenia”
Spotkanie dwóch światów, które na co dzień w fascynujący i czasem niełatwy sposób spotykają oraz przenikają się w życiu: damskiego i męskiego.
Przedstawienie jest improwizowane. To znaczy, że kolejne sceny i dialogi rodzą się na oczach widza, bez wcześniejszego scenariusza.
Wystąpią:
- Ania Łada,
- Agnieszka Bajer,
- Jacek Młynarczyk,
- Piotr Barański.
Niedziela, 16 lipca, godz. 15.00-17.00, Plaża Wesoła – Koncert na Plaży! Moonrivers
Jazzowe trio Moonrivers zaprezentuje nie tylko klimatyczne standardy jazzowe, ale i autorskie aranżacje znanych i lubianych przebojów.
Niedziela, 16 lipca, godz. 19.00-20.00, Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła, ul. Stefana Starzyńskiego 21 – Koncert zespołu Banda Do Frio
Koncert plenerowy zespołu Banda Do Frio.
Zespół zagra największe klasyki muzyki brazylijskiej w aranżacjach na głos, gitarę klasyczną i tradycyjne latynoskie instrumenty perkusyjne: pandeiro, tan tan i cajon. Grupa zabierze słuchaczy w podróż przez Brazylię, od kojących, spokojnych dźwięków bossa novy, poprzez taneczne, ogniste samby i forró. W programie muzyka artystów takich jak: Antônio Carlos Jobim, Vinicius de Moraes, Baden Powell, João Gilberto, Fagner czy Adoniran Barbosa.
Wystąpią: Katarzyna Szyffer, Radosław Krysiński, Michał Balas.
/Jacek P. Narożniak/
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie, Gazeta Mieszkaniec
Foto: autor