Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 15-17 grudnia 2023 roku
Przed nami przedostatni weekend przed świętami. Będziemy zapewne pochłonięci robieniem świątecznych zakupów. Warto jednak poświęcić trochę czasu na własne przyjemności. Dlatego przygotowaliśmy listę ciekawych i bezpłatnych imprez, które odbędą się 15-17 grudnia po prawej stronie Wisły.
Wydarzenia na Białołęce
Piątek, sobota i niedziela, 15-17 grudnia, godz. 12.00-19.00, Galeria Północna, ul. Światowida 17 – Fabryka elfów
Jak robić najpiękniejsze ozdoby i wyjątkowe zabawki w zimowym klimacie. Bałwanek, kula śnieżna, nastrojowy lampion, dekoracje choinkowe z recyklingu, a dla wyjątkowych odbiorców – kartki z życzeniami. We wszystkim pomogą zręczne i pomysłowe elfy. W elfiej fabryce nie zabraknie wszelkiego typu potrzebnych materiałów, więc ograniczeniem jest tylko wyobraźnia najmłodszych.
Niedziela, 17 grudnia, godz. 12.00-16.00, Urząd Dzielnicy Białołęka, sala konferencyjna, ul. Modlińska 197 – Malarskie warsztaty świąteczne
Uczestnicy warsztatów świątecznych na Białołęce będą mogli pomalować specjalnie zaprojektowaną na to wydarzenie figurkę. Do dyspozycji uczestników będą farby, pędzle, przygotowane stanowiska malarskie oraz pomoc instruktorów.
Warsztaty odbędą się w godz. 12.00-16.00 lub do wyczerpania dostępnej puli figurek.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń na miejscu.
Wydarzenia na Pradze Południ
Piątek, 15 grudnia, godz. 19.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Wernisaż wystawy „KALAHARI”
Wystawa rzeźby Dominiqu’a Albińskiego pt. „KALAHARI”.
Dominik Albiński urodził się w Johannesburgu w 1975 roku. Od dziecka był zainteresowany Afryką, jej przyrodą, i życiem afrykańskich zwierząt. Zainteresowania artystyczne odkrył wcześnie, jeszcze w wieku szkolnym, i kształcił się w tej dziedzinie. Tematy afrykańskie towarzyszyły mu przez całe życie. Po skończeniu St. John’s College w Johannesburgu, wyjechał do Paryża następnie studiował na wydziale rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego pierwsze wystawy odbyły się w Normandii, w Paryżu, Bordeaux, Tours, La Rochelle, i Le Mans. W Paryżu wystawiał w Trocadero center. W Polsce jego artystyczne prace prezentował w Kanadyjskiej i Południowo Afrykańskiej ambasadzie, i na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu. Wystawiał na Zamku Królewskim w Warszawie. Jego rzeźby odniosły sukces w Johannesburgu Mandela Square, i Sculpt X w Melrose Gallery w Nowym Jorku, wystawiał również Amsterdam –Whitney, i Grimandi Galleries, gdzie uzyskał nagrody przyznane przez Art Tour International, jednego z 60 najlepszych Artystów, i Artystę dekady. Natomiast w październiku 2023 jego rzeźba „Szaleństwo” będzie na Biennale we Florencji.
Sobota i niedziela, 16-17 grudnia, godz. 11.30, Terminal Kultury Gocław, Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 – VII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Szlakiem Bardów
VII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Szlakiem Bardów
Program festiwalu:
16 grudnia 2023 (sobota)
godz. 11.30 – 14.30 konkurs główny (prowadzenie: Krzysztof Tyniec) – wstęp wolny
- godz. 18.00 – koncert laureatów VII MFP Szlakiem Bardów (przewodniczący jury: Krzysztof Tyniec) oraz koncert galowy festiwalu w którym wystąpi: Tadeusz Woźniak z zespołem – wstęp wolny na podstawie bezpłatnych zaproszeń do odebrania w Terminalu Kultury Gocław i online >> link
https://biletyna.pl/event/view/id/370908
17 grudnia 2023 (niedziela)
- godz. 18.00 wystąpią: Piotr Kajetan Matczuk, Lubelska Federacja Bardów – wstęp wolny na podstawie bezpłatnych zaproszeń do odebrania w Terminalu Kultury Gocław i online >> link.
Sobota, 16 grudnia, godz. 10.00-20.00, Promenada, Ostrobramska 75c – Gwiazdkowe atrakcje w Promenadzie
16 grudnia dzieci będą mogły spotkać się z ulubionymi filmowymi bohaterami – wesołymi Trollami! Najbardziej rozśpiewani bohaterowie powracają w najnowszej odsłonie serii, który na ekranach kin zagości już 1 grudnia. W programie m.in. spotkanie z Poppy i Mrukiem, szkoła Trollowej Zumby dla dzieci, pokaz skręcania figur z kolorowych balonów oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami! Na najmłodszych czekać będzie także Miasteczko Trolli, Fabryka Kolorowych Lizaków oraz Szkoła Latania! Dokładny harmonogram atrakcji dostępny jest na stronie centrum.
Niedziela, 17 grudnia, godz. 10.00-14.00, Błonia PGE Narodowego – Youngtimer Święta czyli Wigilijny Spot YW i zbiórka prezentów dla potrzebujących
Tradycyjne już Wigilijne Spotkanie Klasycznej Motoryzacji połączone ze zbiórką prezentów dla tych najbardziej potrzebujących.
Wydarzenia na Pradze Północ
Piątek, 15 grudnia, godz. 13.00-17.00, Obieg Twórczy, ul. Białostocka 5 – Daj nowe życie garderobie
Wspólne cerowanie ubrań oraz przerabianie zużytych plecaków na maty dla psów.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Inicjatywy Ekologicznej działającej w Sekcji Innowacji NZS UW we współpracy z projektem Złap Przyjaciela i „Akademickim Centrum Edukacji Ekologicznej” NZS UW.
Piątek, 15 grudnia, godz. 17.30, Instytut Świadomości, Wileńska 13/41 – Klub PrzyJaźni w Instytucie Świadomości
Klub PrzyJaźni w Instytucie Świadomości – Dominikana w środku zimy, Światło Piaskiem Malowane, Wyciszenie i niezwykłe instrumenty.
Zajęcia wielokierunkowego rozwoju dla dzieci 0-6 lat.
Piątek, 15 grudnia, godz. 20.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – Wesołych Świąt Prago!
Koncert świąteczny w trochę innej odsłonie – jazzowo-soulowej.
5 grudnia w świąteczny nastrój wprowadzi wszystkich Stan Breckenridge – amerykański wokalista, pianista muzyki soulowej i jazzowej, kompozytor i autor testów. Posiada tytuł doktora w dziecinie muzykologii, nadany przez Uniwersytet Claremont w Kalifornii, USA. Nagrodzony w roku 2019 wyróżnieniem Amicus Poloniae (“Friend of Poland”), przyznawanym corocznie obywatelom USA za zasługi w dziedzinie rozwoju stosunków polsko-amerykańskich.
Oprócz działalności artystycznej, Doktor Stan Breckenridge piastuje stanowisko profesora wizytującego na Wydziale Anglistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Wcześniej był Dyrektorem Wydziału Studiów Afroamerykańskich na Stanowym Uniwersytecie Kalifornii we Fullerton.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sobota i niedziela, 16-17 grudnia, godz. 12.00 (sobota), 18.00 (niedziela), Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – Świąteczny weekend w Pałacyku
Dwudniowy świąteczny program dla małych i dużych. Poczujcie przedsmak Świąt w Pałacyku!
Sobota, 16 grudnia:
- Godz. 12.00 – Dziecięca Scena Teatralna „Kolędowa noc” TeatRyle. To przedstawienie szopkowe, które w humorystycznej konwencji opowiada historię Bożego Narodzenia. Wszystko zaczyna się od stworzenia świata i pierwszych ludzi na ziemi – Adama i Ewy. Nagle w raju pojawia się podstępny wąż, który namawia do zjedzenia zakazanego owocu. Jak historia dalej się potoczy – my dorośli wiemy ale dzieciom warto ją przybliżyć, by Gwiazdka nie kojarzyła się jedynie z choinką i prezentami. Opowieść jest przeplatana kolędami i pastorałkami. Na scenie pojawiają się piękne, utrzymane w stylistyce ludowej, tradycyjne szopkowe lalki. Dla dzieci w wieku 3-10 lat.
- Godz. 13.00-16.00 – Rodzinne warsztaty świąteczne. Wspólne przygotowania świątecznych łakoci, stroików, ozdób i drobnych upominków.
- Godz. 18.00 – Koncert Warsaw Camerata à la Carte. Cykl koncertowy Warsaw Camerata a’la Carte! obecny jest w warszawskim życiu kulturalnym od 2011 roku, łączy wysoki walor artystyczny i element aktywizujący publiczność poprzez zaangażowanie jej w tworzenie programu koncertów. Jest to unikalny i pierwszy w skali kraju projekt koncertowy, w którym program każdego koncertu wybierają wyłącznie słuchacze. Spośród wielu propozycji repertuarowych, które umieszczamy na liście – swego rodzaju “menu” składającym się z różnych utworów, melomani zaznaczają swoje ulubione pozycje.
Niedziela, 17 grudnia:
- Godz. 16.00 – kolędowanie z zespołami i pracownikami DK Praga. Zestawy kolęd przygotują zespoły: Tonika, D-Tonacja, Seniorita i Duże Mazurki.
Sobota, 16 grudnia, godz. 14.00, ul. Ząbkowska 39 – Koneser vel Monopol detalicznie – wódka i papierosy, słodycze, broń i pieniądze
Spacer edukacyjny. Monopol alias Koneser znajdujący się przy Ząbkowskiej to od ponad 120 lat to ważny kawał dziejów Pragi, Warszawy i tożsamości nie jednego, ale aż trzech krajów. Warto poznać otoczenie tej dawnej fabryki, nim zacznie się zwiedzać jej tereny. Trzeba też przypomnieć o tym, co jeszcze działo się się w samym Monopolu i jego sąsiedztwie – oprócz rektyfikacji spirytusu i kupażowania trunków.
Wycieczkę poprowadzi Jarek Spacerolog Praski. Start: ul. Ząbkowska 39 (róg ul. Nieporęckiej, przystanek „Korsaka” – 850 m od stacji metra M2 Wileńska lub 450 m od przystanków na ul. Kijowskiej przy Dworcu Wschodnim).
Wydarzenie nie jest biletowane, ale mile widziane są napiwki dla przewodnika.
Sobota, 16 grudnia, godz. 18.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – Koncert WARSAW CAMERATA A’LA CART
PROGRAM:
- H. Parry – An English Suite na orkiestrę smyczkową. Piękny, inspirowany tradycyjną muzyką angielska utwór.
- G. Rossini – II Sonata na smyczki, czyli młodzieńczy utwór Mistrza opery – mnóstwo pięknych melodii, włoskiego temperamentu i humoru.
- Joseph Lanner – Walc Die Schönbrunner – czyli powiew wiedenskiego czaru i lekkości!
- WYKONAWCY:
- Warsaw Camerata
- Paweł Kos-Nowicki- dyrygent, prowadzenie koncertu
Sobota, 16 grudnia, godz. 19.00, Kamień. Pawilon Edukacyjny, ul. Wybrzeże Puckie 1 – Performance improwizacyjny “BREATHE” #wKamieniu
Performance improwizacyjny “BREATHE” o ludzkich uczuciach i emocjach. Dla osób powyżej 14 lat.
Niedziela, 17 grudnia, godz. 14.20, ul. Targowa 73 – Knajpy Starej Pragi: od ogródka “Pod Rakiem” po lokale w Koneserze – przedwojenne, PRLowskie i dzisiejsze
Spacer edukacyjny.
Gdzie były dawne, legendarne praskie knajpy – te słynne i te zapomniane? Powiemy, gdzie imprezowali przedwojenni i niedawni gangsterzy, a gdzie cinkciarze. Kto się dorobił majątku podczas kelnerowania, a który z prominentnych gości wylądował w więzieniu. “U Abrama”, “U Wicka”, “W Schronie u Marynarza”, “Rybacka”, “Portowa”, “U Kulasów”, “Bar Wschodni”, “Kasandra”, “Kalinka”, “Zakopianka”, obie “Oazy”, “Dunajcowa”, “Szemrana” i mnóstwo innych słynnych lokali i spelunek. Słowem będzie o lokalach przedwojennych, tych z okresu peerelu, czasu okupacji niemieckiej, z momentów przełomów (lata dziewięćdziesiąte oraz lata tużpowojenne), a także tych całkiem niedawno zamkniętych, a wreszcie o tych obecnie działających.
Start ul. Targowa 73 (przy narożnym wejściu na pocztę od al. Solidarności i metrze M2 Dw. Wileński). Wycieczkę poprowadzi Jarek Spacerolog Praski.
Wydarzenie nie jest biletowane, ale mile widziane są napiwki dla przewodnika.
Wydarzenia na Targówku
Sobota, 16 grudnia, godz. 11.00, Dom Kultury Świt, ul. Piotra Wysockiego 11 – Bródnowski Uniwersytet Dzieci: Wykład o drapieżnikach
Jak to więc z tymi drapieżnikami jest? Czy rzeczywiście są groźne? Jak zdobywają pokarm? Czy drapieżnik musi być duży? Czy roślina lub grzyb mogą być drapieżnikami? Między innymi na te pytania będzie można poznać odpowiedzi podczas wykładu poświęconego drapieżnikom, który poprowadzi przyrodnik Konrad Malec (kulturainatura.pl).
Sobota, 16 grudnia, godz. 13.00, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Koncert: Bardzo cicha noc
Świąteczny koncert Studia Wokalnego. Wystąpią:
- Lena Brzezińska
- Malina Dolega
- Natalia Jurska
- Julia Kamińska
- Zuzanna Kamińska
- Hanna Kożuch
- Kacper Majewski
- Alicja Majle
- Helena Makowska
- Mariieliena Matsiuk
- Karolina Mroczek
- Marianna Paruch
- Szymon Piotrowski
- Amelia Tratkiewicz
- Wiktoria Trzebiatowska
- Lidia Wesserling
- Ewa Winiarek
- Filip Wilczyński
- Jan Zdziennicki.
Opieka artystyczna: Katarzyna Olk.
Więcej: https://zacisze.waw.pl/pl/bardzo-cicha-noc
Niedziela, 17 grudnia, godz. 12.00-17.00, parking przed Urzędem Dzielnicy Targówek, ul. L. Kondratowicza 20 – Świąteczne spotkanie z Mikołajem na Targówku
Od godziny 12:00 na parkingu przed Urzędem Dzielnicy Targówek przy ul. L. Kondratowicza 20 będą czekały liczne atrakcje:
- spotkanie ze świętym Mikołajem
- pieczenie i dekorowanie pierniczków
- warsztaty artystyczne dekoracji świątecznych
- wspólne śpiewanie kolęd
- fotobudka 360
- świąteczna karuzela
- poczęstunek dla uczestników imprezy
Ponadto w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek:
- godz. 13.00 – Czerwony Kapturek – Święta Bożego Narodzenia – spektakl dla dzieci od 5 lat
- godz. 14.00 – Elf Magik – występ iluzji dla dzieci
- godz. 16/00 – Świąteczny koncert STAN BRECKENRIDGE BAND – liczba miejsc ograniczona
Wydarzenia w Wawrze
Piątek, 15 grudnia, godz. 18.00, WCK Filia Marysin, Korkowa 119/123 – Koncert kolęd w wykonaniu chóru SEMPRE
WCK Filia Marysin zaprasza na koncert kolęd w wykonaniu chóru SEMPRE, pod dyrekcją Marii Augustyniak.
Wydarzenie odbywa się w sali widowiskowej na parterze. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
Sobota, 16 grudnia, godz. 18.00, WCK Filia Marysin, Korkowa 119/123 – Wieczór poetycki w ramach Sceny Piosenki Poetyckie
WCK Filia Marysin zaprasza na wieczór poetycki w ramach Sceny Piosenki Poetyckiej prowadzonej przez Adama Tkaczyka.
„Ballada o Zielonym Konstantym”. Wystąpią Piotr Siła, aktor reżyser, animator kultury oraz Adam Tkaczyk aktor, piosenkarz, autor muzyki, lider zespołu „Wyspy Dobrej Nadziei”, animator kultury.
Wieczór będzie miał formę rozmów o Konstantym I. Gałczyńskim zilustrowany piosenkami ze słowami K.I. Gałczyńskiego z muzyką Adama Tkaczyka.
Liczba miejsc ograniczona. Sala widowiskowa na parterze.
Sobota, 16 grudnia, godz. 17.00-18.00, WCK Fila Radość, ul. Powojowa 2 – Audycja muzyczna „Kolędowe Grajki”
Pokaz umiejętności gry na pianinie uczestników sekcji pianina pod opieką artystyczną Elżbiety Osiak i Anny Krakowskiej.
Niedziela, 17 grudnia, godz. 9.00-16.00, Pole do Disc Golfa, Droga Golfowa 1 – Turniej Świąteczny: Zimowy Puchar Disc Golf Warszawa
Świąteczny Turniej Disc Golfa w ramach Zimowego Pucharu Disc Golf Warszawa. Rozegranie dwóch 15-dołkowych rund, to idealny sposób aby spędzić niedzielę aktywnie i na świeżym powietrzu.
W przerwie między ciepły posiłek oraz wspaniałe nagrody. Świąteczne rozgrywki toczą się zazwyczaj dosyć łatwym tempem, zatem serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych – również kompletnych debiutantów.
Więcej informacji na Facebooku.
/JPN/
Foto: