Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 17-19 lutego 2023 roku
Przed nami ostatni weekend karnawału. Z pewnością wielu z Was będzie chciało hucznie się zabawić. Zachęcamy nie tylko do zabaw tanecznych, ale również innych form rozrywek. Zwłaszcza, że w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejna edycja Biegu Wedla – corocznej imprezy sportowej w Parku Skaryszewskim na Pradze Południe. Nie zapomnijmy również o imprezach, odbywających się z okazji tegorocznych urodzin Pragi.
Prezentujemy listę najbardziej ciekawych – naszym zadaniem – i darmowych wydarzeń, które odbędą się w piątek, sobotę i niedzielę (17-19 lutego) w dzielnicach po prawej stronie Wisły.
Wydarzenia na Białołęce
Sobota, 18 lutego, godz. 18.00, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66 – Teatr Fizyczny na styku kultur | międzynarodowe spotkanie teatralne
Międzynarodowe spotkanie teatralne artystów z krajów Europy i Ameryki Południowej „Zjednoczeni w Różnorodności – Dla Teatru Fizycznego”. Jednego wieczoru wystąpią przedstawiciele dwóch kontynentów. W programie spektakle i pokazy pracy artystów z Ekwadoru, Chile, Kolumbii, Danii, Francji i Polski. Nie zabraknie elementów klaunady, pantomimy, teatru cieni, iluzji oraz technologii video mappingu na scenie.
Na wydarzenia obowiązują wejściówki – do pobrania w kasach BOK-u.
Wydarzenia na Pradze Południe
Piątek, sobota, niedziela, 17-19 lutego, godz. 11.00, Atrium Promenada, Ostrobramska 75c – Strefa gier w Atrium Promenada
Wydarzenia dla każdego, również dla dzieci. Centrum Handlowe Promenada zmienia się w multiwersum z kilkoma strefami gier, w których każdy znajdzie coś dla sobie:
- Strefa free to play – Będzie można zagrać w popularnego Robloxa i w Tekkena, pojeździć w najnowszym Mario Kart, a także spróbować swoich sił na symulatorze jazdy.
- Strefa gier retro – Znajdą się w niej oryginalne konsole i komputery z przełomu lat 80. i 90., między innymi takie sprzęty jak Atari 130, Sega Saturn, Nes, Snes czy Sega Dreamcast. Do wyboru jest wiele klasycznych tytułów: od Mario po River Raid.
- Strefa z automatami Arcade – To walki z wrogą armią, kosmitami i innymi nadnaturalnymi stworzeniami, takimi jak mumie, potwory czy zombie. To także strefa gier zręcznościowych w rodzaju Pac-Man lub Galaxian.
- Strefa wirtualnej piłki – Tu rządzi FIFA 23! Od początku ferii można tutaj trenować do turnieju, który odbędzie się 24 i 25 lutego. Zapisy na turniej w strefie gamingowej. Liczba miejsc ograniczona – liczy się kolejność zapisów. Losowanie par turniejowych odbędzie się 24 lutego o godzinie 12.00.
Piątek, 17 lutego, godz. 17.30, Biblioteka, ul. Meissnera 5 – Klub Podróżnika „Trampek”: Szkocja
Do oferty kulturalnej biblioteki przy Meissnera powraca Klub Podróżnika „Trampek”. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie Szkocji. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak samodzielnie zorganizować wyjazd dla całej rodziny do tego interesującego zakątka świata.
Wydarzenia odbędzie się w sali dydaktycznej biblioteki przy ul. Meissnera 5.
Sobota, 18 lutego, godz. 10.30, Miejsce Akcji PACA, ul. Paca 40 – Medytacja krok po kroku
Nauka medytacji krok po kroku. Uczestnicy poznają proste i wysoce efektywne techniki medytacji dobre dla każdego. Zrelaksują się i pokrzepią na sercu.
Do zajęć nie potrzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy wygodny, ciepły strój (w sali do siedzenia dostępne są kanapy, materace i krzesełka).
Sobota, 18 lutego, godz. 10.30-15.30, Miejsce Akcji PACA, ul. Paca 40 – Krąg Kobiet „Po sąsiedzku”
Otwarty Krąg Kobiet, czyli przestrzeń, w której uczestniczki wydarzenia będą „tkać pełne uważności doświadczenie współ-bycia”. Na początku krótka medytacja i automasaż.
Krąg odbędzie się w sali nr 8. Należy ubrać się wygodnie, uczestniczki będą siedzieć na matach na ziemi. Każdy, jeśli ma ochotę, może przynieść świecę i coś na wspólny „stół”.
Uwaga! Liczba uczestniczek jest ograniczona. Obowiązują zapisy: kasia@sztukaspokoju.pl. W przypadku niewystarczającej liczby chętnych, krąg zostanie przełożony na inny termin.
Niedziela, 19 lutego, godz. 10.00, Park Skaryszewski – XVIII Bieg Wedla
Cykliczna impreza sportowa, ciesząca się dużą popularnością mieszkańców Warszawy. Co roku, niezależnie od pogody, w Parku Skaryszewskim spotyka się wielu uczestników, a także wielu warszawiaków, którzy wspierają startujących dopingiem i słowami otuchy.
Program wydarzenia:
- godz. 10.00 – start nordic walking i O-run
- godz. 11.00 – start trasy C
- godz. 11.30 – start BnO
- godz. 12.15 – start trasy A
- godz. 12.40 – start trasy B
- godz. 13.00 – start trasy D
Niedziela, 19 lutego, godz. 15.00, Rondo Waszyngtona – Nie mów, że w Warszawie byłeś… Spacer po Saskiej Kępie.
Spacer edukacyjny po Saskiej Kępie, podczas którego uczestnicy dowiedzą się:
- Dlaczego Saska Kępa była nazywana Holandią?
- Gdzie mieszkał uczestnik pierwszej zimowej wyprawy na Mount Everest?
- Kto rzucał w dyrektorów i ministrów popielniczką?
- Z jakiej okazji wylano asfalt na Zakopiańskiej?
- Co ma wspólnego Agnieszka Osiecka z Coca Colą?
- Do czego służyła Biała Willa?
- Gdzie była tzw. furtka do wolności?
- Kto był życzliwy ludziom i zwierzętom?
- Co ma wspólnego Saska Kępa z Zakopanem ?
- Gdzie mieszkał współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Fotograficznego?
- Gdzie mieszkała pierwsza Polka, która stanęła na Antarktydzie?
Spacer poprowadzi przewodnik miejski Warszawskiego Zaułka. Miejsce spotkania popiersie Jerzego Waszyngtona przy Rondzie Waszyngtona. Spacer przewidziany jest na 90 minut.
Wydarzenia na Pradze Północ
Piątek, 17 lutego, godz. 18.00, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52 – 375. Urodziny Pragi: Otwarta próba Orkiestry Społecznej
Orkiestra Społeczna to ludzie różnych zawodów, którzy spotykają się po pracy, żeby wspólnie grać. Każdy może przyjść w roli słuchacza lub słuchaczki, bądź artysty (z własnym instrumentem).
Sobota, 18 lutego, godz. 10.00-12.00, ul. Targowa 12 – 375. Urodziny Pragi: Spacer „Ulica Targowa niezaistniała”
Spacer edukacyjny szlakiem dawnej i współczesnej ulicy Targowej. Zabudowa głównej arterii Pragi w swojej historii przechodziła liczne zmiany. Część obiektów już nie istnieje, ale niektóre można obejrzeć na archiwalnych fotografiach. Są też budynki, które nigdy nie zaistniały. Podczas spaceru będzie można się dowiedzieć, jak mogła wyglądać ulica Targowa, gdyby wybuch II wojny światowej nie pokrzyżował planów inwestorów.
Spacer poprowadzi Monika Wesołowska, Z Pragą za pan brat.
Miejsce zbiórki: przed kamienicą Targowa 12.
Sobota, 18 lutego, godz. 13.00-15.00, ul. Skaryszewska 2 – 375. Urodziny Pragi: Spacer „Sekrety ulicy Skaryszewskiej”
Przemierzając Skaryszewską można podziwiać stare kamienice, obok których w ostatnich latach wyrosły nowe budynki. Można ją lepiej poznać dzięki wydanej w 2022 roku monografii ulicy Skaryszewskiej. Książka rzuca nowe światło na fakty, dotyczące znajdujących się tu budynków, mieszkańców i osób związanych z tym miejscem.
Spacer poprowadzi Monika Wesołowska, Z Pragą za pan brat.
Miejsce zbiórki: kamienica przy ul. Skaryszewskiej 2.
Sobota, 18 lutego, godz. 16.00-17.30, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52 – 375. Urodziny Pragi: Debata „jak świętować kolejne Urodziny Pragi”
Otwarta dyskusja o kolejnej edycji urodzin Pragi. Organizatorzy będą zbierać propozycje obchodów i przygotują najdłuższe życzenia dla Pragi (plan minimum to 375 kroków).
Sobota, 18 lutego, godz. 10.30-13.00, Dworzec Wschodni – Szmulowizna filmowa
Spacer edukacyjny z pokazem filmowym. Choć Szmulowizna nie jest tak „obfilmowana” jak Stara i Nowa Praga, także i tu kręci się sporo, przy czym szmulkowskie lokacje często pełnią w filmach inną rolę niż te staro i nowo praskie! To prawdopodobnie dlatego, że poza prażanami mało kto zapuszcza się do takich mateczników jak ulica Śnieżna, Łochowska, czy różne zaplecza Kawęczyńskiej i te widoki nikomu się z Pragą nie kojarzą. Co zatem udają w filmach Szmulki – będzie można dowiedzieć się w sobotę.
Spotkanie: przed halą Dworca Wschodniego od strony ul. Kijowskiej. Oprowadza: Karol Bulski.
Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire.
Sobota, 18 lutego, godz. 14.00, ul. Ząbkowska – Legendarna Ząbkowska
Spacer edukacyjny po ul. Ząbkowskiej.
Ząbkowska na Pradze to jedna z najbardziej rozpoznawanych ulic w Polsce. To bazary, dawne zakłady przemysłowe, sławni mieszkańcy, to legendarne knajpy, a także galerie i pracownie artystyczne. „Jak się ma Ząbkowską, nie trzeba po cuda jeździć do Neapolu” – napisał Olgierd Budrewicz.
Miejsce spotkania ul. Targowa 62 (róg ul. Ząbkowskiej). Spacer poprowadzi Karol Bulski.
Wydarzenie nie jest biletowane, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire.
Niedziela, 19 lutego, godz. 19.00-21.00, To Się Wytnie, ul. Stalowa 46 – 375. Urodziny Pragi: Teściowa Śpiewa na Urodzinach Pragi
Koncert zespołu Teściowa Śpiewa w To Się Wytnie.
Duet Teściowa Śpiewa to gwarancja klawej, charakternej zabawy i poprawy psychicznego dobrostanu. Śpiewają od 8 lat, rok temu wydali płytę „Pozytywne myślenie”, kochają kontakt z publicznością niezależnie od tego czy grają na dużych imprezach jak Zacieralia czy Kazimiernikejszyn czy w małych klimatycznych lokalach.
Niedziela, 19 lutego, godz. 12.00, Hulakula, ul. Jagiellońska 82b – HULA KALAMBURY
Rodzinna Niedziela w Hulakula. W programie:
- godz. 12.00 taniec z animatorkami Hulaparku podczas gry JUST DANCE!,
- godz. 13.30 warsztaty taneczne z trenerami szkoły HULA DANCE KIDS dla dzieci w wieku 3-6 lat. Zajęcia odbędą się na scenie główniej,
- godz. 13.00 warsztaty taneczne z trenerami szkoły HULA DANCE KIDS dla dzieci w wieku 7-12 lat. Zajęcia odbędą się na scenie główniej!
- godz. 14.00 zabawa HULA KALAMBURY,
- godz. 15.00 kino dla dzieci na wielkim 350 calowym ekranie.
Wydarzenia na Targówku
Piątek, 17 lutego, godz. 18.00, Dom Kultury ŚWIT, u. Wysockiego 11 – Klub Gier Planszowych w Domu Kultury ŚWIT
Kolejne spotkanie Klubu Gier Planszowych. Dobra zabawa i fantastyczna atmosfera gwarantowane. Organizatorzy przygotują gry, ale zachęcają do zabrania własnych, jeśli to możliwe.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy za pośrednictwem maila: skwiatek@dkswit.com.pl.
Piątek, 17 lutego, godz. 17.00-23.00, Centrum MTG, Kondratowicza 25 – Pokazy gry bitewnej Argatoria
Spotkania przy grach figurkowych. To podobne do planszówek gry, jednak uczestnik może decydować, na jakiej planszy gra, jak wspaniale ją udekoruje i jakimi figurkami będziesz grał. Organizatorzy pokażą jak grać, jak malować figurki i jak czerpać wielką radość z tego hobby.
Niedziela, godz. 16.00, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Koncert charytatywny „Piosenka ratuje życie”
Artyści z Ukrainy i Polski na rzecz pomocy Ukrainie! Na scenie pojawią się:
- Anna Stopkiewicz-Sierova – sopranistka chórku, poetka, wydała książkę w 2021 roku, organizatorka wydarzenia
- Zarina Hrupina – konferansjerka
- Chór „Basileus” parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie, dyrygent Roman I. Drozd – kompozytor, aranżer, adiunkt muzycznej Akademii w Łodzi, autor muzyki filmowej
- Szkoła „Materynka” – taniec aniołów, opieka artystyczna: Natalya Ostapyshyn, etno taniec i śpiew – opieka artystyczna: Nataliia Balacka
- Swietlana Uryna – bandurzystka
- Yaryna Rak – wokalistka, absolwentka Lwowskiej Akademii muzycznej M. Kruszelnickiej w klasie śpiewu operowego. Laureatka konkursów fortepianowych i wokalnych w Polsce i za granicą.
- Haliina Klymkiv Szokodzińska – pianistka, absolwentka Lwowskiej narodowej akademii muzycznej im. Mykoły Łysenka. Laureatka międzynarodowych i ukraińskich koncertów pianistycznych.
- Trio z Targówka: Zbigniew Wójcik Maestro – instrument i wokal, Halinka Grotkowska-Wójcik – wokal, Witold Harasim – wokal
Uwaga! Na wydarzenie trzeba się zapisać, dzwoniąc pod numer 22 743 87 10.
Podczas spotkania prowadzona będzie zrzutka pieniężna.
Wydarzenia w Wawrze
Sobota, 18 lutego, godz. 10.00, Ferio Wawer, Kazimierza Szpotańskiego 4 – Eko Sobótka w Ferio Wawer
EKO SOBÓTKI to cykl warsztatów, podczas których czeka nas mnóstwo spotkań z przyrodą i nauką!
- Będzie wesoło
- Będzie edukacyjnie!
- Będzie EKO!
/JPN/ Foto: Archiwum Mieszkańca