Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 23-25 czerwca 2023 roku
Najbliższy weekend, z 23 na 24 czerwca, wypada Noc Świętojańska, znana również pod nazwą Nocy Kupały. Jedną z tradycji związanych z tym świętem jest puszczanie na rzece własnoręcznie robionych wianków. Jednakże Słowianie obchodzili to starożytne święta znacznie huczniej. Rozpalali ognista, śpiewali i tańczyli. Obecnie chętnie przypominamy sobie dawne tradycje, dlatego imprezy z okazji dnia Kupały będą odbywać się w różnych miejscach w stolicy.
Oczywiscie zabawy świętojańskie nie będą jedynymi ciekawymi imprezami w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę. Zobaczcie zatem, gdzie ciekawie można spędzić czas 23, 24 i 25 czerwca 2023 roku po prawej stronie Wisły. Oto nasza lista bezpłatnych imprez weekendowych.
Wydarzenia na Białołęce
Sobota, 24 czerwca, godz. 10.00-14.00, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. van Gogha 1 – Dziecięca Wyprzedaż Garażowa
Wyprzedaże garażowe cieszą się coraz większą popularnością. Kolejna taka impreza odbędzie się w najbliższą sobotę w BOK-u. Wydarzenie to będzie nietypowe, ponieważ zaprezentowane na nim będą wyłącznie rzeczy dla dzieci.
Ceny zabawek, ubranek i innych artykułów dla dzieci są coraz wyższe. Dlatego „dziecięca garażówka” to doskonała okazja, by nabyć te przedmioty po stosunkowo niskiej cenie, dając im przy tym drugie życie.
Osoby, które chciałyby pojawić się na tym wydarzeniu jako sprzedawcy muszą wysłać maila na adres ar105@wp.pl.
Regulamin „dziecięcej Wyprzedaży Garażowej” znajduje się na stronie bok.waw.pl.
Wydarzenie realizowane jest w ramach konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOKu!”.
Niedziela, 25 czerwca, godz. 12.00-18.30, Białołęcki Ośrodek Sportu, ul. Strumykowa 21 – Białołęka zawsze w formie, czyli piknik Sportowy
W programie:
- Zumba Fitness – czyli połączenie tańca i fitnessu, polega na powtarzaniu za instruktorem prostych choreografii łączących kroki z przeróżnych stylów tanecznych z krokami z fitnessu.
- Zumba Kids oraz inne zabawy i animacje dla dzieci – to odrobinę prostsza forma zumby, taka by kroki mogły powtórzyć już kilkuletnie dzieci. Układy przeplatane są zabawami ruchowymi i animacjami.
- Cross-trening – to trening wytrzymałościowo-siłowy, połączenie zróżnicowanych i intensywnych ćwiczeń, które mają na celu podniesienie wydolności organizmu.
- Podstawy boksu – nauka podstawowych ciosów i uników wykorzystywanych w tym sporcie.
- Warsztaty taneczne – prezentacja prostych kroków z wybranego stylu tanecznego, a następnie nauka prostej choreografii złożonej z przećwiczonych wcześniej kroków.
- Joga i relaksacja – ćwiczenia rozciągające połączone z relaksem, wpływające pozytywnie na samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne.
- Jump rope – ćwiczenia przy użyciu skakanek.
Szczegółowy program Pikniku:
- godz. 12:00 – aktywności i zabawy dla dzieci,
- godz. 13:00 – rodzinny bieg z przeszkodami,
- godz. 13:30 – skakanka,
- godz. 14:00 – cross-trening,
- godz. 15:00 – podstawy boksu,
- godz. 15:30 – warsztaty taneczne; zumba, jak zacząć,
- godz. 16:00 – maraton Zumba Fitness,
- godz. 18:00 – joga.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Zawsze w formie”. Projekt współfinansowany przez Dzielnicę Białołęka m.st. Warszawy.
Niedziela, 25 czerwca, godz. 21.15-23.00, Plac przed Białołęckim Ośrodkiem Kultury, ul. Głębocka 66 – Kino plenerowe
Filmowa uczta na leżakach! Tym razem w programie film pt. „Zupełnie nowy testament” w reżyserii Jaco Van Dormaela.
O filmie:
Gdzie mieszka Pan Bóg? W Brukseli. Z rodziną, którą tyranizuje. Największą przyjemność sprawia mu bezmyślne oglądanie telewizji, dokuczanie żonie i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują ludziom życie. Do czasu. Jego córka Ea nie może go już znieść i postanawia się zbuntować. Wykrada ojcu z komputera hasła i wszystkie tajemnice, dzięki którym będzie mogła urządzić świat zupełnie od nowa.
Uwaga! Wstęp wolny, ale liczba leżaków jest ograniczona!
Wydarzenia na Pradze Południe
Piątek, 25 czerwca, godz. 19.00, PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23 – Wernisaż wystawy plakatu „VIVA MEXICO” Jozepa Renau Berenguera
Wystawa kolekcji plakatów filmowych jednego z najwybitniejszych artystów pochodzenia hiszpańskiego tworzącego w Meksyku.
Organizatorem wydarzenia jest AMS. Kuratorzy wystawy: Xavier Bermudez, Paula Bermudez, Karolina Goźlińska.
Wydarzenie towarzyszące 28. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie
Wystawa potrwa do 13 sierpnia 2023 roku.
Sobota, 24 czerwca, godz. 12.00, Miejsce Akcji Paca, ul. Paca 40 – Wymiennik Grochowski
Wymiennik Grochowski to akcja wymiany rzeczy bez użycia pieniędzy. Jak działa?
- Wybieramy rzeczy, które chcemy wymienić (maksymalnie 15 sztuk). Mogą to być ubrania, bibeloty, książki (wydane po 2000 roku) i tym podobne drobiazgi. Wszystkie przedmioty powinny być w dobrym stanie, tak by nadawały się do użytku. Ubrania powinny odpowiadać aktualnej porze roku, czyli wiosenno-letnie. Nie przynosimy artykułów spożywczych, zużytych kosmetyków, używanej bielizny, używanych rzeczy osobistych (np. szczotki, grzebienie, smoczki), leków, czy porwanych, poplamionych ubrań etc.
- Wybrane rzeczy przynosimy w piątek, 23 czerwca w godz. 10.00-16.00 lub w dniu Wymiennika do Miejsca Akcji Paca. Za każdą przyniesioną rzecz, niezależnie od jej wartości otrzymujemy 1 kupon.
- Przychodzimy na Wymiennik. Otrzymane kupony możemy wymienić na przedmioty, które nam się spodobają. Za każdy kupon możemy „nabyć” tylko jedną rzecz.
Sobota, 24 czerwca, godz. 17.00, Rondo Waszyngtona – „Nie mów, że w Warszawie byłeś…”
Spacer po Saskiej Kępie, jednym z najbardziej urokliwych zakątków Warszawy.
W trakcie wydarzenia uczestnicy dowiedzą się m.in.:
- dlaczego Saska Kępa była nazywana Holandią,
- gdzie mieszkał uczestnik pierwszej zimowej wyprawy na Mount Everest,
- kto rzucał w dyrektorów i ministrów popielniczką,
- z jakiej okazji wylano asfalt na Zakopiańskiej,
- co ma wspólnego Agnieszka Osiecka z Coca Colą,
- do czego służyła Biała Willa,
- gdzie była tzw. furtka do wolności,
- kto był życzliwy ludziom i zwierzętom,
- co ma wspólnego Saska Kępa z Zakopanem,
- gdzie mieszkał współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Fotograficznego,
- gdzie mieszkała pierwsza Polka, która stanęła na Antarktydzie.
Wydarzenie nie jest biletowane, ale mile widziane są napiwki dla przewodnika.
Spacer poprowadzi przewodnik miejski Warszawskiego Zaułka.
Niedziela, 25 czerwca, godz. 17.00, Park Nad Balatonem – Niezapomniane przeboje
Koncert nad gocławskim Balatonem.
Scena plenerowa zostanie zainstalowana w tytułowym Parku nad Balatonem na Gocławiu, w pobliżu Balaton Cafe, który także jest partnerem w organizacji wydarzenia.
- Pierwsza część około 70-minutowego koncertu zespołu wokalno-aktorskiego “Sonanto”, który wystąpi wraz ze swoim bandem, zostałaby poświęcona szlagierom Dwudziestolecia Międzywojennego.
- W kolejnej części koncertu – popularnych piosenkach lat 40. i 50. – pojawią się znane warszawiakom “Zakazane Piosenki” czasu niemieckiej okupacji.
- Następna część to przeboje z lat 60. i 70. – publiczność usłyszy przeboje takich zespołów jak Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary czy Skaldowie oraz takich wykonawców jak Karin Stanek, Katarzyna Sobczyk, Helena Majdaniec czy Piotr Szczepanik.
- W finałowej części pojawią się niezapomniane hity polskiej piosenki rozrywkowej z lat 80. i 90. i współczesności – takich zespołów jak Lombard, Perfect czy Varius Manx.
Organizatorami wydarzenia są: Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Stowarzyszenie WEST, Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe.
Wydarzenia na Pradze Północ
Piątek, 23 czerwca, godz. 9.00, Galeria Wileńska, ul. Targowa 72 – EkoWileńska
„Metrem, rowerem, spacerem” – pod takim hasłem w Galerii Wileńskiej odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach kampanii „EkoWileńska”.
W piątek 23 czerwca na klientów czekać będą sadzonki roślin, warsztaty na temat recyklingu i segregowania odpadów. Odwiedzający będą mieli także możliwość obejrzenia od środka nowoczesnej śmieciarki i elektrycznej taksówki.
Na klientów centrum będą też 2023 roku czekały między innymi darmowe sadzonki ziół – bazylii, mięty, melisy, oregano czy lubczyku. Otrzyma je pierwszych 200 ekoklientów, którzy zrobią zakupy w Galerii Wileńskiej oraz pokażą bilet ZTM, zrobione 5 tysięcy kroków w dowolnej aplikacji czy też dotrą do obiektu rowerem lub hulajnogą.
Ponadto samochód zostanie oklejony magnesami, które klienci będą mogli zabrać ze sobą, a 10 szczęśliwców wygra vouchery na przejazd o wartości 50 zł.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Jacka Jeżewskiego, Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.
Piątek, 23 czerwca, godz. 18.00, róg ul. Stalowej i ul. Czynszowej – Spacer szlakiem knajp Nowej Pragi
W trakcie wydarzenia uczestnicy poznają historię dawnych i współczesnych knajpek. Spacer ruszy ze skrzyżowania ulicy Stalowej z Czynszową. Poprowadzi go Jarek Spacerolog Praski.
Sobota, 25 czerwca, godz. 17.00-19.00, Pałacyk Konopackiego, Strzelecka 11/13 – Open Stage
Kolejne występy zespołów w ramach otwartej sceny w Pałacyku Konopackiego!
- Godz. 17.00 Laura Majek.
- Godzi. 18.00 HAGA.
Laura Majek wykonuje polską poezję śpiewaną takich autorów jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Janusz Kofta, a także utwory śpiewane przez Marylę Rodowicz, Magdę Umer czy Hannę Banaszak. Laureatka 1 miejsca w międzyszkolnym konkursie wokalnym odbywającym się w liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie.
Pod pseudonimem artystycznym HAGA kryje się Paulina Kopeć, która pisze i komponuje piosenki prawie od dziecka. Do tworzenia swoich utworów wykorzystuje ukulele, gitarę, klawisze, a czasem także elementy elektroniczne. Uczy się łączyć to wszystko wykorzystując looper. Jej styl można określić jako garść miejskiego folkloru ciśniętą w odmęt piosenki poetyckiej i posypanego elektronicznością w minimalistycznym wydaniu.
Niedziela, 25 czerwca, godz. 19.00, Pawilon Edukacyjny Kamień, ul. Pucka 1 – Koncert L Estro Cantando pt. „Natura miłości”
Koncert Zespołu L’Estro Cantando. Kierownictwo artystyczne Irina Bogdanovich. Komentarz Teresa Gręziak.
Zespół wystąpi z repertuarem związanym z tematyką bogactwa i różnorodności natury, w tym krajobrazów wodnych i towarzyszących im zjawisk przyrodniczych, które fascynowały poprzez stulecia poetów i tworzących do ich tekstów kompozytorów.
W programie m.in.: Claudio Monteverdi, Thomas Morley, Camille Saint-Saëns.
Wydarzenia w Rembertowie
Piątek, 23 czerwca, godz. 18.30, Miejsce Aktywności Lokalnej „Szopa Dobrych Pomysłów” w DK „Rembertów”, ul. Komandosów 8 – Noc Kupały, czyli Wianki w Janki
Sąsiedzki warsztat wicia wianków w tradycji ludowej. Organizatorzy proszą o przyniesienie polnych kwiatów o długich łodygach.
Sobota, 24 czerwca, godz. 13.00-18.00, Urząd Dzielnicy Rembertów, Aleja Generała Antoniego Chruściela „Montera” 28 – Wakacyjna Strefa Rekreacji
Urząd Dzielnicy Rembertów zaprasza wszystkie dzieci do zabawy na dmuchańcach w Wakacyjnej Strefie Rekreacji. Miejsce znajduje się na parkingu przy Urzędzie.
Sobota, 24 czerwca, godz. 18.00-22.00, Urząd Dzielnicy Rembertów, Aleja Generała Antoniego Chruściela „Montera” 28 – Rembertowskie potańcówki
Rembertowskie Potańcówki to coroczny cykl imprez plenerowych organizowanych przez Urząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy. Jest to niepowtarzalna okazja do świetnej zabawy ze znajomymi, na świeżym powietrzu i przy super muzyce.
Wydarzenie odbywa się na dziedzińcu Urzędu.
Wydarzenia na Targówku
Piątek, 23 czerwca, godz. 18.00-23.00, Domek herbaciany w Parku Rzeźby, Park Bródnowski – Noc Kupały: działania z ogniem, muzyką i tańcem
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na Noc Kupały, która otworzy letni sezon wydarzeń w Parku Rzeźby na Bródnie. W programie m.in.
- lepienie i wypalanie glinianych symboli, związanych z przesileniem,
- część poetycko-muzyczna,
- ognisko,
- i inne tradycje związane z Nocą Kupały.
Wydarzenie przygotowane we współpracy z Pawłem Althamerem, Marią i Aliaksandrą Hushcha, Dj Blendmaster RIP.
Sobota, 24 czerwca, godz. 12.00-15.00, Domek herbaciany w Parku Rzeźby, Park Bródnowski – Gobliny i Gobeliny
Warsztaty z kreatywnego szycia dla młodzieży i dorosłych, organizowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Tkanina jako materia przeżywa obecnie swój renesans w sztuce. Spotkanie rozpocznie się od przedstawienia różnych możliwości działania z tkaniną. Uczestnicy posłuchają o artystkach i artystach, dla których szycie było nie tylko działaniem domowym, ale równoprawną techniką twórczą, równoważną malarstwu czy rzeźbie. Poznają różne techniki szycia. Zajęcia będą również okazją do rozmów o historii, pamięci oraz innych tematach.
Uwaga! Obowiązują zapisy – LINK.
Niedziela, 25 czerwca, godz. 19.00, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Sceny, czyli pokaz Weekendowej Szkoły Aktorskiej dla Dorosłych
Pokaz Studentek i Studentów Weekendowej Szkoły Aktorskiej dla Dorosłych, Warsztatów Teatralnych z Akademii Sztuki i Kultury!
Na pokaz składają się sceny z dramatów współczesnych i klasyki XX wieku. Studenci „Weekendowej Szkoły Aktorskiej dla Dorosłych – WSAD”, wybrali teksty, które posłużyły do intensywnej pracy w czasie zajęć z przedmiotu „Sceny” dotyczącej nauki budowania postaci i nawiązywania relacji z partnerem scenicznym”. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć powarsztatowe efekty tej pracy w postaci kilku fragmentów sztuk teatralnych.
Wydarzenia w Wawrze
Piątek, 23 czerwca, godz. 18.00-21.00, OSiR-Syrenka, ul. Starego Doktora 1 – Potańcówka dla seniorów
Dla gości przewidziany jest słodki poczęstunek, herbata i napoje.
Piątek, 23 czerwca, godz. 18.00-19.00, WCK Filia Marysin, Korkowa 119/123 – „Sfera Przedmiotu”
Wernisaż malarstwa uczestniczek sekcji rysunku i malarstwa połączony z uroczystym nadaniem nazwy Galerii sztuki – PRZEJŚCIE oraz koncertem piosenek w wykonaniu chóru SEMPRE (godz. 19.00-20.00, Sala widowiskowa na parterze.). Występują:
- Milena Jaworska
- Iwona Kamińska
- Katarzyna Kania
- Renata Kasprzykowska
Sobota, 24 czerwca, godz. 10.00, Plaża Romantyczna – Aktywny weekend nad Wisłą, czyli otwarcie sezonu letniego na Plaży Romantycznej!
Całodniowe wydarzenie wypełnione atrakcjami, takimi jak:
- skimboard,
- rejsy motorówką,
- nauka jazdy na deskorolce przy pomocy specjalnego urządzenia,
- spacery na końskim grzbiecie: atrakcja dla najmłodszych z Klubem Jeździeckim Trybułowo Na Nowo.
Niedziela, 25 czerwca, godz. 12.00, WCK Filia Marysin, ul. Korkowa 119/123 – Sąsiedzka wyprzedaż garażowa
Garażówka sąsiedzka to świetna okazja aby dać drugie życie ubraniom i przedmiotom, które nie są Wam już potrzebne. Możecie też upolować śliczny drobiazg, ciekawą książkę lub inne skarby za drobny pieniążek.
Wydarzenie odbędzie się na parkingu, znajdującym się na tyłach budynku WCK Marysin ul. Korkowa 119/123.
Niedziela, 25 czerwca, godz. 19.00-21.00, Kulturoteka, ul. Walcownicza 4/6 – Falenickie Koncerty Letnie
Falenickie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na XXII sezon koncertów plenerowych. Kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertów: Agnieszka Kurowska-Janecka. Koncerty odbędą się na otwartej scenie Kulturoteki w Falenicy.
W najbliższą niedzielę wystąpi Kinga Rataj z zespołem w Programie autorskim.
Wydarzenia w Wesołej
Sobota, 24 czerwca, godz. 18.00, ul. Armii Krajowej 32 – Noc Kupały na Plaży Wesoła
W programie:
- niesamowity koncert,
- tworzenie wianków,
- pokaz tańca z ogniem,
- dj na parkiecie,
- pyszne jedzenie,
- zimne piwo,
- świetne napoje z BeachBaru,
- …i wiele innych atrakcji!
/Jacek P. Narożniak/
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie, Gazeta Mieszkaniec
Foto: Pixabay