Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 24-26 marca 2023 roku
Przed nami pierwszy wiosenny weekend w tym roku. Zrobiło się całkiem ciepło. Zdecydowanie więc warto w weekend wyjść z domu. Na duże plenerowe imprezy musimy jeszcze poczekać, ale możemy np. wybrać się na spacer edukacyjny. Albo wybrać inną z wielu imprez, odbywających się w Warszawie. Oto nasza propozycja ciekawych i darmowych wydarzeń odbywających się w piątek, sobotę i niedzielę, 24-26 marca 2023 roku po prawej stronie Wisły.
Wydarzenia na Białołęce
Sobota, 18 marca, godz. 11.00, Park Henrykowski – II Trening interwałowy w Parku Henrykowskim
Trening odbywa się pod hasłem SPORT ZAWSZE I WSZĘDZIE – TRENUJ I MOTYWUJ! Jego celem jest motywowanie do aktywności fizycznej. Wydarzenie dla każdego, również dla tych, którzy do tej pory nie uprawiali sportu.
Trening interwałowy to rodzaj ćwiczeń fizycznych przeznaczony dla osób, które chcą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawić kondycję. Są to dość intensywne ćwiczenia, które wykonuje się w rundach, tak zwanych interwałach, pomiędzy którymi wprowadzane są lżejsze ćwiczenia.
Na zajęcia należy zabrać ręcznik, wodę i pozytywne nastawienie.
Zajęcia poprowadzi Piotr Kołłątaj. Od najmłodszych lat związany ze sportem. Jest instruktorem fitness i trenerem personalnym od 14 lat.
Wydarzenia na Pradze Południe
Piątek, sobota i niedziela, 24-26 marca, godz. 11.00-18.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Wystawa „JEDNIA”
Wystawa obrazów Aleksandry Batury.
Prócz abstrakcji, na jej obrazach pojawiają się ślady różnych opowieści, które składają się na jedną historię widzianą z różnych perspektyw, w różnym czasie.
Wystawa jest otwarta do 5 kwietnia 2023 roku.
Aleksandra Batura mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ma kilka realizacji wideo, eksperymentuje z technikami malarskimi i rysunkowymi. Projektowała i zrealizowała wielkopowierzchniowe murale.
Piątek, 24 marca, godz. 18.00, Terminal Kultury Gocław, Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 – Celtycka noc
Wydarzenie dla wszystkich miłośników muzyki folkowej i ballady poetyckiej. Koncert „Celtycka noc” duetu Cotton Cat. W jego skład wchodzą Aneta i Kuba Michalscy.
Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece Publicznej, znajdującej się na I piętrze Terminalu Kultury Gocław.
Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.
Sobota, 18 marca, godz. 10.30, Miejsce Akcji PACA 40, ul. Paca 40 – Medytacja krok po kroku
Nauka medytacji krok po kroku. Uczestnicy poznają proste, ale skuteczne techniki medytacji. Zrelaksują się i wzmocnią.
Do zajęć nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy wygodny, ciepły strój. W sali znajdują się kanapy, materace i krzesełka.
Zajęcia odbywają się w sali nr 8, mieszczącej się na parterze budynku.
Sobota, 25 marca, godz. 11.00, ul. Podskarbińska 1 – Tor i stadion
Spacer po terenie KS Orzeł. Uczestnicy dowiedzą się m.in:
- o przeszłości toru kolarskiego Orzeł,
- co pisała o nim prasa sportowa lat 70. i 80. ubiegłego wieku,
- dlaczego prawie dwuhektarowa działka przy Podskarbińskiej dziś stoi pusta.
Uczestnicy spotykają się pod Halą przy Podskarbińskiej 11. Wycieczkę poprowadzi przewodniczka warszawska Iwona Kulesza. O torze w prasie sportowej z lat 70. i 80. opowie Dorota Lamcha.
Sobota, 25 marca, godz. 12.00-14.00, Miejsce Akcji PACA 40, ul. Paca 40 – Wymiennik Grochowski
Cykliczna akcja sąsiedzkiej wymiany rzeczy bez użycia pieniędzy! Jak to działa?
- Wybieramy rzeczy, które chcemy wymienić (maksymalnie 15 sztuk). Mogą to być ubrania, buty, książki (wydane po 2000 roku), płyty CD, bibeloty. Ważne, by nadawały się do użytkowania. Ubrania powinny być zgodne z aktualnym sezonem, czyli wiosenno-letnie. Nie należy przynosić artykułów spożywczych, zużytych kosmetyków, używanej bielizny, używanych rzeczy osobistych (np. szczotki, grzebienie, smoczki), leków czy porwanych, poplamionych ubrań.
- Rzeczy, które chcemy wymienić przynosimy do Miejsca Akcji Paca 40 w trakcie trwania Wymiennika. Za każdą rzecz, niezależnie od wartości, wielkości i innych cech otrzymamy jeden kupon. Osoby odpowiedzialne za wydarzenie przeliczą liczbę rzeczy i ocenią możliwość ich użytkowania.
- Jeśli nie wykorzystaliśmy wszystkich kuponów, można z nich skorzystać podczas kolejnego Wymiennika. Kupony z poprzedniej edycji wydarzenia zachowują ważność tylko na następny Wymiennik.
Sobota, 25 marca, godz. 18.00-18.45, Atrium Promenada, ul. Ostrobramska 75c – Zróbmy razem slime
Warsztaty dla dzieci w wieku 3-7 lat z tworzenia slime doskonałego. Slime to ciągnąca i plastyczna masa, którą można formować na różne sposoby. Jej wykonanie nie jest aż tak trudne, jak się może wydawać, o czym dowiedzą się uczestnicy zajęć.
Uwaga! Na zajęcia obowiązują zapisy – LINK.
Sobota, 25 marca, godz. 18.00, Terminal Kultury Gocław, Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 – Zajęcia z tańca współczesnego
Zajęcia dla osób, które ukończyły 16. rok życia. Poprowadzi je Aneta Bułka – dyplomowany instruktor tańca współczesnego i towarzyskiego, sędzia turniejowy, założycielka Teatru Tańca Jazgot, choreografka z pasją.
Zapisy: projekty@terminalkultury.pl.
Sobota, 25 marca, godz. 19.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – „Young Fusion”
Koncert zespołu Hard Staff, w skład którego wchodzą:
- Krzysztof Wąsik – wokalista i kompozytor,
- Natan Supeł – perkusista i kompozytor,
- Egon Wielgos – saksofonista i kompozytor,
- Albert Wielgos – pianista i kompozytor.
Hard Staff – Zespół składający się z czterech młodych muzyków założony pod koniec 2021 roku. 26 maja 2022 roku wydał pierwszy album na platformie Spotify. W swojej muzyce łączy takie gatunki muzyczne jak jazz, funk, pop, rock a czasem nawet rap.
Niedziela, 26 marca, godz. 11.00, al. Waszyngtona 2a – Saska Kępa najstarsza
Spacer edukacyjny po Saskiej Kępie. Uczestnicy odwiedzą m.in. miejsca zamieszkania wybitnych architektów, zobaczą dom Agnieszki Osieckiej oraz liczne budynki reprezentujące różne formy modernizmu w architekturze. Nie zabraknie historii „szemranych”, m.in. z czasów, gdy przed I wojną Saska Kępa była miejscem plenerowych imprez, nie zawsze przebiegających w atmosferze sielanki.
Start al. J. Waszyngtona 2a (przed popiersiem Jerzego Waszyngtona). Wycieczkę poprowadzi Karol Bulski.
Wydarzenie nie jest biletowane, ale mile widziane napiwki dla przewodnika.
Wydarzenia na Pradze Północ
Sobota, 25 marca, godz. 11.00, Skaryszewska 2 – Szlakiem ulicy Targowej
Spacer historyczno-edukacyjny z Praską Ferajną po ulicy Targowej – jednej z najbardziej znanych praskich ulic. Uczestnicy spotykają się na ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej). Wycieczkę poprowadzi Karol Bulski.
Wydarzenie nie jest biletowane, ale mile widziane są napiwki dla przewodnika.
Sobota, 25 marca, godz. 11.30, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – Kurs dla młodzieży „Design i sztuka”
Kurs projektowania z artystką i projektantką Halyną Dudar. Uczestnicy będą mieli okazję zaprojektować m.in. własną kolekcję ubrań. Poznają trendy, obowiązujące we współczesnym projektowaniu przy użyciu ogólnodostępnego programu Canva. Będą mieli również okazję stworzyć własne portfolio.
Organizatorzy zapraszają szczególnie dzieci i młodzież z Ukrainy. Zajęcia będą tłumaczone.
Zapisy na zajęcia: promoukr@dkpraga.pl.
Niedziela, 26 marca, godz. 17.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13 – „Wiosenna Konopielka”
Wiosenny koncert orkiestry dziecięcej „Wesołe Mazurki z Pragi”.
„Wesołe Mazurki z Pragi” to wyjątkowy zespół grający polską muzykę tradycyjną. W jego repertuarze znajdą się: mazurki, oberki, polki, walczyki, kujony, fokstroty, piosenki i melodie liryczne oraz dziecięce.
Wydarzenie poprowadzi Paula Kinaszewska – skrzypaczka, aktorka, wokalistka. Liderka i założycielka zespołów Wowakin i Maryna C. Prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych.
Niedziela, 26 marca, godz. 17.00, Centrum Zarządzania Światem, ul. Okrzei 26 – Wieczór komedii Dżem impro #165
Kolejny wieczór z cyklu Dżem impro. W programie improwizowany spektakl teatralny. To niezwykła forma teatru, w której każda scena rodzi się na oczach widzów bez wcześniej przygotowanego scenariusza i dialogów. Dżem oznacza, że również widzowie mogą wskoczyć na scenę i rzucić się w wir improwizacji.
Wydarzenie jest bezpłatne, ale obecność na nim wiąże się z zakupem jedzenia/picia.
Wydarzenia w Rembertowie
Sobota, 25 marca, od godz. 14.00, Dom Kultury Rembertów, al. Komandosów 8 – Bezpłatny przegląd rowerów
Coraz więcej słońca i zieleni wokół. Ze snu zimowego budzą się… rowerzyści! Jednak przed wyruszeniem w trasę, dobrze jest dokonać przeglądu jednośladu!
Wydarzenia na Targówku
Niedziela, 26 marca, godz. 11.00-16.00, Arteneum, ul. Radzymińska 121 – Wystawa makiet i modeli kolejowych
Wystawa makiet i modeli kolejowych! Warszawscy pasjonaci we współpracy z Bydgoskim Klubem Modelarzy Kolejowych zapraszają do podziwiania makiety modułowej z ruchomymi modelami pociągów!
Niedziela, 26 marca, godz. 18.00, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Koncert: The REYals
Koncert zespołu The REYals na Zaciszu. W skład zespołu wchodzą uczniowie oraz absolwenci XI LO im. Mikołaja Reja w Warszawie. Grają muzykę rockową, popularną, jednak nie jest im obcy także soul. Młodzi artyści sami tworzą aranżacje wybranych utworów, a ich cechą rozpoznawczą jest polifonia.
Zapisy na wydarzenie pod numerem telefonu 22 743 87 10.
Wydarzenia w Wawrze
Niedziela, 26 marca, godz. 18.00, Wawerskie Centrum Kultury Filia Marysin, Korkowa 119/123 – „Wiosna u Joanny”
Koncert Joanny Mioduchowskiej z cyklu Sceny Piosenki Poetyckiej. Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej na parterze. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!
Joanna Mioduchowska jest autorką piosenek. Śpiewa, gra na gitarze oraz gra na harmonijkach ustnych. Jej utwory znalazły uznanie w kręgach piosenki autorskiej, literackiej oraz country (nagroda – Piknik Country 2021 r na Piosenkę Drogi – utwór „Nieśmiali”). Laureatka MFB OPPA 2010 – Złota Piątka, Poetyckie Rubieże 2012 – Grand Prix i innych.
/JPN, Lokalny Serwis Informacyjny Gazety Mieszkaniec/
Foto: Pixabay