Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 8-10 marca 2024 roku
Choć do pierwszego dnia wiosny trochę jeszcze pozostało, to już wyraźnie czuć ją w powietrzu, prawda? Robi się coraz cieplej, a to zachęca do wychodzenia z domu. Co macie zamiar robić w najbliższy weekend? Wypad na koncert? A może spacer edukacyjny? Oto nasze propozycje ciekawych i bezpłatnych imprez, które odbędą się w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę po prawej stronie Wisły.
Bazarki i wyprzedaże po prawej stronie Wisły
Bazarki i wyprzedaże na Pradze Północ
Sobota, 9 marca, godz. 12.00-17.00, Nowy Bazar Różyckiego, ul. Targowa 54 – Vintage Market na Nowym Bazarze Różyckiego
Tutaj można znaleźć rękodzieło, sztukę i wszelkie unikatowe produkty, o których nawet się nie śniło. Nowy Bazar Różyckiego jest również miejscem spotkań. Możesz tu spędzić miło czas z przyjaciółmi i rodziną, psiaki też są mile widziane!
Bazarki i wyprzedaże w Wawrze
Niedziela, 10 marca, godz. 8.00-15.00, Targowisko “Falenica”, Trocinowa 1 – Falenicka Giełda Staroci
Prawdziwa giełda staroci, jakich mało zostało. Tylko antyki / bibeloty / starocie, bez wszechogarniającego zalewu chińskich produktów dzisiejszych targowisk. Do tego rękodzielnicy i artyści… Wszystko to na utwardzonym i zadaszonym terenie, z pełnym węzłem sanitarnym i parkingiem. Na terenie duży wybór punktów gastronomicznych.
Imprezy sportowe po prawej stronie Wiły
Imprezy sportowe w Wawrze
Niedziela, 10 marca, godz. 8.00-12.30, Specjalny Ośrodek Wychowawczy TPD “Helenów”, Hafciarskia 80/86
IV Bieg “Wygraj z depresją”
Przybliżony program zawodów:
- 08.30 – rozpoczęcie imprezy, odbiór pakietów startowych w biurze zawodów
- 09.30 – bieg dziecięcy na ok 400 m
- 09.45 – bieg młodzieżowy – 1000 m
- 10.15 – bieg główny 5 km,
- 10.16 – Marsz Nordic Walking 5 km
- 11.30 – bieg główny 10 km
Koncerty po prawej stronie Wisły
Koncerty na Pradze Południe
Piątek, 8 marca, godz. 17.30, sala widowiskowa Klubu RELAX ul. Tarnowiecka 13 – Muzyka piękna jak kobieta
Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ostrobramska” zapraszają na koncert pn. „Muzyka piękna jak kobieta”.
Sobota, 9 marca, godz 18.00, Hala SP. nr 127, ul. Kowieńska 12/20 – Dzień Kobiet z Jose Torres & Havana Dreams
Dzień Kobiet należy świętować z przytupem i przy najlepszej muzyce. Dlatego organizatorzy zapraszają na tańce w kubańskim stylu!
W tym roku Dzień Kobiet organizatorzy imprezy przez dwa dni! Tradycyjnie 8 marca oraz dzień później – 9 marca. Tego dnia zapraszają na kolorowy, niezwykle energetyczny występ zespołu pod kierownictwem najsłynniejszego Kubańczyka w Polsce – maestro Jose Torres – z latynoską, niezwykle gorącą i taneczną muzyką kubańską! Wspólna zabawa i tańce przy gorących rytmach.
Koncerty na Pradze Północ
Niedziela, 10 marca, godz. 19.00, To się wytnie, ul. Stalowa 46 – Teściowa Śpiewa
Teściowa Śpiewa łamie konwencje i stereotypy, udowadnia że teściowa i zięć mogą tworzyć wspólnie wyjątkowy muzyczny projekt i od prawie 10 lat bawić swoimi autorskimi piosenkami publiczność na koncertach i festiwalach.
Wstęp wolny, udział wiąże się z kosztem zamówienia jedzenia/picia; podczas wydarzenia prowadzona jest zrzutka za udział.
Koncerty na Targówku
Sobota, 9 marca, godz. 16.00, Dom Kultury Zacisze, Blokowa 1 – Koncert: Czy ten Pan i Pani
Dom Kultury Zacisze zaprasza na koncert studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zacisze z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn.
Wystąpią:
- Zespół wokalno-estradowy Zaciszańska Nuta
- Męski Zespół Wokalny Żurawie
- Akompaniament:
- Piotr Kurpik (pianino)
Niedziela, 10 marca, godz. 18.00, Dom Kultury Zacisze, Blokowa 1 – Celtic Fusion – koncert Jig Reel Maniacs
Dom Kultury Zacisze (ul. Blokowa 1) zaprasza na koncert Jig Reel Maniacs (JRM) w nurcie world music (muzyki świata) z okazji Dnia Kobiet z nutą Świętego Patryka.
Sekstet “Jigowo Reelowi Maniacy” porusza się swobodnie od tradycyjnych poprzez popowe, rockowe, reggae’owe, funkowe do modernistycznych interpretacji standardów celtyckich oraz kompozycji własnych, które okrasza improwizacjami. W dwóch słowach: Celtic fusion.
Jig Reel Maniacs (JRM) to formacja z trzydziestoczteroletnim stażem, inspirująca się muzyką irlandzką i szkocką. Łączy tradycyjne celtyckie nuty ze zróżnicowanymi aranżacjami, nawiązującymi do wielu trendów muzycznych. Grupa instrumentalistów, która świadomie i z doświadczeniem, prezentuje różnorodne i ciekawe brzmienia, oparte na bogatym instrumentarium.
Obok wiodących klimatów irlandzkich i szkockich w repertuarze grupy nie brakuje pierwiastków walijskich i bretońskich oraz muzycznych smaków z tzw. nurtu world music („muzyka świata”).
Skład Jig Reel Maniacs:
- Michał Jankowski – gitara akustyczna
- Aleksander Brych – celtycki flet drewniany poprzeczny
- Michał Mazur – dudy, piszczałki (low & high whistles), didgeridoo
- Dobrochna Surma – skrzypce
- Filip Wyrwa – perkusja, instrumenty perkusyjne
- Mariusz Sprutta – gitary basowe, śpiew
Koncerty w Rembertowie
Sobota, 9 marca, godz. 18.00-19.00, Dom Kultury “Wygoda”, ul. Koniecpolska 14 – Koncert operetkowy z okazji Dnia Kobiet
Dom Kultury “Wygoda” zaprasza na koncert operetkowy z okazji Dnia Kobiet – “Ach, Kobietki – co świat z wami ma!“. Wydarzenie odbędzie się 9 marca o godzinie 18:00 – 19:00. W programie znajdą się arie i duety operetkowe oraz musicalowe, m.in. utwory J. Straussa, E. Kalmana, F. Lehara, J. Offenbacha oraz F. Loewe.
Wystąpią:
- Sylwia Knap – sopran
- Magdalena Wojakowska – mezzosopran
- Piotr Kowalczyk – baryton
- Krzysztof Gwiazda – bas-baryton
- Leonard Serafin – ksylofon
- Mirosław Feldgebel – fortepian
Spacery edukacyjne po prawej stronie Wisły
Spacery edukacyjne na Pradze Południe
Niedziela, 10 marca, godz. 13.00, Park Skaryszewski – Spacer po Parku Skaryszewskim
Spacer po jednym z największych warszawskich parków – Parku Skaryszewskim, na którego terenie ponad sto lat temu wypasały się beztrosko krowy. Park, który w 2009 roku otrzymał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce i został uznany za trzeci najpiękniejszy park w Europie. O Parku Skaryszewskim pisał znany varsavianista Jerzy Kasprzycki: odczuwa się tu niekłamaną naturalną warszawskość, której nie ma Ogród Saski ani nawet Łazienki (…) gdy dziś wybieram się nad Jeziorko Kamionkowskie, zapowiadam znajomym: Idę do prawdziwego parku.
Uczestnicy spotykają się przed wejściem do parku od strony ronda Waszyngtona, obok popiersia Ignacego Jana Paderewskiego. Spacer przewidziany jest na około 1.5h. Wycieczkę poprowadzi przewodnik miejski Warszawskiego Zaułka.
Uwaga! Wydarzenie nie jest biletowane, ale mile widziane napiwki dla przewodnika.
Spacery edukacyjne na Pradze Północ
Sobota, 9 marca, godz. 14.00, Kamień, Pawilon Edukacyjny, Wybrzeże Puckie 1 – Skrzydlata Dzielnica Wisła
Spacer ornitologiczny, podczas którego będzie można poznać skrzydlatych mieszkańców brzegów Wisły. Wycieczkę poprowadzi ornitolog Zarządu Zieleni Hubert Mateuszczyk. Uczestnicy spotykają się pod Pawilonem Edukacyjnym Kamień.
Spektakle teatralne po prawej stronie Wisły
Spektakle teatralne w Rembertowie
Piątek, 8 marca, godz. 19.00-20.30, Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów m.st Warszawy, ul. Gawędziarzy 8 – Widowisko muzyczno-komediowe – Teatr Toto Impro
Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów m.st Warszawy zaprasza na widowisko muzyczno-komediowe w wykonaniu Teatru Toto Impro. Gwiazdą wieczoru będzie niezrównany Michał Głowacki, a towarzyszyć mu będą również utalentowani artyści: Hubert Sycz, Bartłomiej Wiater, Marcin Lipski oraz akompaniujący im Przemysław Łażewski.
Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej Biblioteki przy ul. Gawędziarzy 8.
Wieczory literackie po prawej stronie Wisły
Wieczory literackie na Pradze Południe
Sobota, 9 marca, godz. 17.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Szymborska: odkrywanie oczywistości
SALON LITERACKI zaprasza na spotkanie pt. „Szymborska: odkrywanie oczywistości”.
Opowiada Marek Wawrzkiewicz polski poeta, dziennikarz, tłumacz, władający kilkoma językami, wydał m.in. antologię poezji rosyjskiej Pamięć. Poeci St. Petersburga. Ponad trzydzieści lat pracował jako dziennikarz radiowy i prasowy. Był redaktorem naczelnym pism literackich „Nowy Wyraz”, „Poezja”, oraz tygodnika „Kobieta i Życie”. Redaktor audycji literackich Polskiego Radia Łódź, prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Zasłużony Działacz Kultury.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!
Wieczory literackie na Pradze Północ
Sobota, 9 marca, godz. 18, Dom Kultury Praga, Dąbrowszczaków 2 – Reportażowy Klub Książki: „Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych” Michaela Bootha
Tym razem będzie o skandynawskim modelu życia, o zaletach i wyzwaniach, jakie stają przed społecznościami Północy.
Wieczory literackie w Wawrze
Sobota, 9 marca, godz. 18.00, WCK Filia Marysin, ul. Korkowa 119/123 – BYŁ SOBIE ROWER: Autorskie Piotra Brymasa z udziałem Daniela Gałązki.
WCK Filia Marysin zaprasza na spotkanie autorskie Piotra Brymasa. Promocja książki połączona jest z Recitalem kompozytora i jednego z autorów muzyki do wierszy Piotra Brymasa, Daniela Gałązki.
Sala widowiskowa na parterze. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzenia po prawej stronie Wisły
Wydarzenia na Pradze Południe
Sobota i niedziela, 9-10 marca, godz. 8.00-20.00 (sobota) i 8.00-18.00 (niedziela), PGE Narodowy – Festiwal Roślin na PGE Narodowym – Wielki market roślin w supercenach
Festiwal Roślin, czyli największa impreza tego typu w Polsce, powraca na PGE Narodowy! Niezależnie od tego, czy jesteś zielonym entuzjastą, czy dopiero chcesz odkryć magię roślin, czeka na Ciebie niesamowite wydarzenie pełne radości, barw i inspiracji!
Wejście bramą nr 1 od strony al. Zielenieckiej.
Sobota, 9 marca, godz. 12.00-18.00, Atrium Promenada, ul. Ostrobramska 75c – ROŚLINKA WLECI ZA ELEKTROŚMIECI
Pozbądź się elektrośmieci i otrzymaj sadzonki wiosennych kwiatów!
Już 9 marca wrzuć do kosza swoje elektrośmieci, zadbaj o planetę i swój domowy ogródek! Każdy, kto przyniesie zużyte sprzęty małego AGD do Centrum Handlowego Promenada w Warszawie — otrzyma sadzonkę wiosennego kwiatu. Dostępne będą: prymulka (pierwiosnek), hiacynt, narcyz (żonkil). Wystarczy więc zebrać wszystko, czego już się nie używa i odwiedzić Promenadę. Przy okazji sobotnich zakupów można skorzystać – oddać niepotrzebny i zalegający w domu sprzęt małego AGD (czyli taki, którego waga nie przekracza 10 kg) i w zamian otrzymać sadzonki wiosennych kwiatów. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym!
Organizatorzy czekają na przy fontannie.
Wydarzenia na Pradze Północ
Niedziela, 10 marca, godz. 12.00, Hulakula, ul. Jagiellońska 82b – Rodzinna Niedziela w HULAKULA / ILUZJONISTA
10 marca w HULAKULA pojawi się Maciej Piskorz, który przeniesie Wasze pociechy w świat iluzji i podzieli się z nimi tajemniczą wiedzą!
W programie:
- 12.00 – JUST DANCE
- 13.00 – ILUZJONISTA MACIEJ PISKORZ
- 14.00 – HULA KALAMBURY
- 15.00 – BAJKA NA DUŻYM EKRANIE
Wydarzenia na Targówku
Piątek i sobota, 8-9 marca, godz. 12.00-48.00, Centrum handlowe Atrium Targówek, Głębocka 15 – Daj włos! – darmowa metamorfoza>/b>
Pomaganie w pięknym stylu!
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet Atrium Targówek organizuje akcję „Daj włos!” na rzecz Fundacji Rak’n’Roll.
Odwiedzające centrum kobiety będą mogły wziąć udział w akcji charytatywnej – poddać się darmowej metamorfozie i wesprzeć pacjentki zmagające się z chorobami nowotworowymi.
Organizatorzy zapraszają kobiety, które mogą ściąć co najmniej 35 cm niefarbowanych włosów, mają wielkie serca i chcą zrobić coś dobrego dla innych kobiet. Będzie również możliwość przekazania datku na zakup peruk z włosów syntetycznych.
Strefa metamorfoz zlokalizowana będzie w pobliżu kawiarni Starbucks oraz drogerii Douglas.
Do akcji włączyli się najemcy. Chętne osoby będą mogły poddać się metamorfozie i skorzystać z usług makijażystki na specjalnym stanowisku Douglas. Wsparcie okazali także Rituals, Grycan, Paris Optique, Multikino, Bubble Joy, Sephora.
Piątek, 8 marca, godz. 13.00, Dom Kultury Świt, ul. Piotra Wysockiego 11 – Entuzjastki Siłaczki Bojowniczki – Kobiety Mazowsza 1863-1918
W programie:
- wernisaż wystawy plenerowej
- projekcja filmu dokumentalnego
- prelekcja dr Beaty Michalec
28 listopada 1918 r. Polki uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. Tego dnia Marszałek Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej stanowiący, że wyborcą Sejmu jest każdy obywatel „bez różnicy płci”, który ukończył 21 lat. 22-minutowy film telewizyjny oraz wystawa plenerowa przedstawiają plejadę wspaniałych bohaterek, mieszkanek Mazowsza, zaangażowanych w walkę o niepodległość i równouprawnienie kobiet. Pośród nazwisk znanych takich jak Wanda Umińska, Maria Konopnicka czy Helena Kirkorowa przywołano również postaci zapomniane, niefunkcjonujące w zbiorowej pamięci.
Dr Beata Michalec – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historii; zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Niepodległości w Warszawie; adiunkt w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Instytut Historii; radna Miasta Stołecznego Warszawy kadencji 2018−2023. Autorka wielu artykułów z zakresu varsavianistyki oraz książek: Tekla z Bądarzewskich Baranowska. Autorka nieśmiertelnej „La prière d’une vierge”. Miejsca. Czas i ludzie (2012); Tekla z Bądarzewskich Baranowska. Zapomniana kompozytorka z Mazowsza (2016), Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934−1939 (2021); Ks. kanonik Jan Golędzinowski – duchowny, społecznik, radny Warszawy, więzień Pawiaka, Auschwitz i Dachau (2022). W latach 2013−2019 społeczny prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Pomysłodawczyni certyfikatu „Varsavianistyczna szkoła” przyznawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy od 2014 roku warszawskim placówkom oświatowym, realizującym edukację varsavianistyczną. Pomysłodawczyni symbolicznej nagrody finansowej dla Powstańców Warszawskich oraz reaktywowania plebiscytu „Warszawianka Roku”. Członek: Rady Naukowej Dyscypliny Historia AFiB Vistula, Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Rady Muzeum Powstania Warszawskiego, Rady Programowej TVP „Polonia”, Rady Programowej „Biuletynu Informacyjnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Prezydencie m.st. Warszawy w latach 2015−2020. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Niepodległość i Pamięć”. Od 2006 roku członek Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, od 2017 roku członek Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, od 2020 roku członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich – Oddział Mazowiecki. Odznaczona m.in. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”; Odznaką Honorową „Zasłużony dla Warszawy”, Medalem Pamiątkowym „Pro Mazovia”, wyróżniona w 2016 r. Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Wystawy po prawej stronie Wisły
Wystawy na Pradze Północ
Piątek, 8 marca, godz. 18.00-20.00, Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 111/113 – „Moje pejzaże”
Wernisaż wystawy fotografii Łukasza Kowalskiego.
Prezentowane prace są tylko częścią dorobku artystycznego Marka Jóźwiaka. Powstawały w pracowniach, podczas podróży, w plenerach i na zdjęciach. Ulubioną tematyką artysty są pejzaże i architektura, a inspiruje się wielkimi artystami malarstwa. Obrazy, które zobaczymy, są wykonane farbami olejnymi na płótnie oraz pastelami na kartonie „Cansona” i oprawione szkłem.
Wystawy na Targówku
Niedziela, 10 marca, godz. 16.00, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Wernisaż wystawy: Z potrzeby przebywania… gdzie czas nie istnieje
Wernisaż wystawy twórczości uczestników Pracowni Rysunku, Pracowni Rysunku i Malarstwa oraz Architekturek Domu Kultury Zacisze pod kierunkiem Bożeny Wiśniewskiej.
Wystawa prezentuje eksperymenty malarskie osób uczestniczących w Pracowni Rysunku, Pracowni Rysunku i Malarstwa, Architekturek. Prace wykonane ołówkiem, węglem, kredką, akwarelą, gwaszem, akrylem, ale też linoryty. Pokazane kompozycje malarskie, rysunki i grafiki pulsują życiem, rozmaitością tematów oraz bogactwem kolorów. Zachwycają twórczą wyobraźnią i wrażliwością autorek/ów.
Wystawy w Wawrze
Niedziela, 19 marca, godz. 17.00, WCK Filia Marysin, Korkowa 119/123 – “Mikro Marysin”
Wernisaż wystawy fotografii Łukasza Kowalskiego.
Łukasz „Xander P” Kowalski, fotograf z pasji i wykształcenia. Absolwent Akademii Fotografii oraz Dziennikarstwa ze specjalizacją Fotografia na Uniwersytecie Warszawskim. Przez większość swojej kariery zajmował się fotoreportażem. Chodź zawodowo zakończył swoją przygodę dalej rozwija pasje w wolnych chwilach. Ulubione tematy to makrofotografia i portret.
Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej na parterze. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
Zabawy i potańcówki po prawej stronie Wisły
Zabawy i potańcówki na Pradze Południe
Sobota, 9 marca, godz. 16.00-19.00, Hala “Saska” OSiR Dzielnicy Praga-Południe, ul. Saska 80 – Maraton Zumba Kids w Hali “Saska”
Organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci do wzięcia udziału w Maratonie Zumba Kids.To wydarzenie pełne radości, tańca i energii, które odbędzie się w ramach Maratonu Zumby – Święto Kobiet:
- Zumba Maraton dla dorosłych w godz. 16.30-19.00
- Zumba Kids w godz. 16.00-16.30
/JPN/
lokalny portal informacyjny w Warszawie
Foto: UD Targówek