Wyjątkowi artyści znaleźli swój dom na Pradze
3 grudnia już po raz trzydziesty obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Myśląc o tym, jak pomóc osobom z niepełnosprawnościami najczęściej myślimy o dostępie do lekarzy, fizjoterapeutów, czy środków zaopatrzenia medycznego. Myślimy też o ułatwieniach w poruszaniu się, likwidacji barier architektonicznych, dostępności oznaczonych kopertami miejsc parkingowych. Znacznie rzadziej przychodzi nam do głowy myśl o tym, że osoby z niepełnosprawnościami mają też prawo do edukacji, jak również biernego i czynnego uczestniczenia w życiu kulturalnym. Warto więc przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami przedstawić wyjątkowe miejsce, które powstało niedawno na Pradze.
Centrum Sztuki Włączającej/ Teatr 21
18 listopada br. w świeżo wyremontowanym lokalu przy ul. Skoczylasa 10/12, niedaleko placu Hallera, swoją siedzibę znalazło Centrum Sztuki Włączającej, tworzone przez Teatr 21. To grupa teatralna aktorów i aktorek z zespołem Downa i autyzmem, działająca już od 17 lat. Teatr nie miał do tej pory swojej oficjalnej siedziby. Teraz, dzięki wsparciu władz Warszawy, Centrum Sztuki Włączającej będzie służyć sztuce osób z niepełnosprawnościami, nie tylko sztuce teatralnej.
W świeżo wyremontowanej siedzibie na Skoczylasa organizatorzy stworzą także przestrzeń wystawienniczą. Będą się na nią składać się wybrane rekwizyty i elementy scenograficzne ze spektakli Teatru 21, które przybliżą gościom historię tego zespołu oraz sztukę, jaką dotychczas stworzyli artyści z Teatru 21.
Teatr 21 i jego aktorzy
Teatr 21 działa od 2005 roku. Założony początkowo jako amatorska grupa działająca przy szkole specjalnej, ewoluował w stronę profesjonalnego teatru zatrudniającego aktorów i aktorki z niepełnosprawnościami, głównie z zespołem Downa i autyzmem. W ostatnich latach jego działalność znacząco się poszerzyła. Teatr 21 powołał do życia Centrum Sztuki Włączającej. W ramach Centrum realizuje m.in. działania związane ze studiami o niepełnosprawności, wydaje książki, organizuje spotkania, rozmowy, wykłady, a także występy gościnne. Swoją sztukę mogą więc zaprezentować artyści oraz artystki z niepełnosprawnościami również spoza zespołu Teatru 21. Aktualny repertuar wydarzeń można znaleźć na fejsbukowym profilu teatru: https://www.facebook.com/teatr21.
Członkami Teatru 21 są m.in. Piotr Swend, którego szeroka publiczność od wielu lat zna z roli Macieja Lubicza w serialu telewizyjnym “Klan”; Grzegorz Braun, który zagrał epizod w serialu Patryka Vegi “Botoks” oraz wziął udział w programie telewizyjnym “Down the Road”; Barbara Lityńska, która w serialu “Głęboka woda” zagrała siostrę głównej bohaterki. Od początku istnienia teatru występuje w nim Marta Stańczyk, obdarzoną niezwykłą wyobraźnią autystka, uzdolniona również plastycznie i muzycznie. Maluje, rysuje, szyje, szydełkuje, rzeźbi w glinie, gra na pianinie, a jej prace plastyczne wystawiane były w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, w Galerii Art Brut we Wrocławiu i na kilku zbiorowych wystawach uczniów Szkoły “Dać Szansę”.
Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.
Źródło: Teatr 21, UM Warszawa
Zdjęcie: Grzegorz Press
/EKZ/