Wymiana dokumentów, składanie wniosków czyli załatwiamy sprawy w Urzędzie Dzielnicy Białołęka
Obostrzeń jest coraz mniej, powolutku sytuacja wraca do normy, choć do stanu sprzed epidemii jeszcze daleka droga. Wciąż musimy się liczyć z tym, że w urzędach trudniej niż kilka miesięcy temu jest załatwić wszelkie formalności. Czy to oznacza, że chcąc wymienić dowód czy złożyć jakiś wniosek musimy czekać wiele tygodni? Nie, jednak procedury w niektórych przypadkach są nieco inne. Jak to wygląda na Białołęce?
Sprawy, które mieszkańcy załatwiają w urzędzie dzielnicy, można je podzielić na dwa rodzaje:
1. Sprawy z zakresu komunikacji (m.in. prawa jazdy i dowody rejestracyjne) oraz z zakresu ewidencja ludności (m.in. meldunki, dowody osobiste) realizowane przez białołęcką Delegaturę Biura Administracji i Spraw Obywatelskich
Na dziś załatwiane są wszystkie sprawy z tego zakresu.
-W obecnej sytuacji, spowodowanej epidemią Covid-19 w urzędzie zostały wprowadzone ograniczenia związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego przede wszystkim dla klientów. Przy stanowiskach przebywają tylko osoby umówione i zapisane telefonicznie, obsługa odbywa się przy zachowaniu bezpiecznej odległości. Z uwagi na te ograniczenia liczba klientów, których można obsłużyć w ciągu dnia musiała ulec również ograniczeniu, a tym samym dostępne wolne terminy wydłużyły się. I tak, 14 maja w sprawach związanych z rejestracją pojazdów urzędnicy przyjmowali zapisy na 8 czerwca; w sprawach związanych z prawami jazdy – na 21 maja, a do ewidencji ludności i dowodów osobistych – na 26 maja – mówi Marzena Gawkowska, rzecznik Urzędu Dzielnicy Białołęka.
2. Sprawy obsługiwane przez Wydział Obsługi Mieszkańców, a więc sprawy z zakresu architektury i urbanistyki, gospodarki nieruchomościami, geodezji i katastru, odpadów komunalnych, ochrony środowiska, infrastruktury i drogownictwa, zasobów lokalowych, ochrony środowiska, spraw społecznych, kultury, oświaty i sportu oraz podatków i opłat lokalnych.
-Przez cały czas realizowaliśmy i realizujemy pełen zakres spraw, ograniczenia dotyczą wyłącznie liczby czynnych stanowisk. Obecnie WOM przyjmuje interesantów przy dwóch stanowiskach obsługi oraz w punkcie informacyjnym. Obsługa odbywa się na bieżąco – nie ma dużych kolejek (maksymalnie kilkanaście osób). Złożyć można wszystkie rodzaje wniosków oraz odebrać dokumenty przygotowane przez komórki merytoryczne. Obsługa jest czynna codziennie od 8 do 16 – tłumaczy Marzena Gawkowska.
Do urzędu wchodzą maksymalnie 3-4 osoby. 2 stoją przy stanowiskach, pozostałe mogą usiąść i wypełnić wniosek. W razie zwiększania się liczby interesantów jesteśmy gotowi otworzyć dodatkowe stanowiska obsługi. Nie działa na razie system numerkowy. Czynny jest natomiast system rezerwacji internetowej na wizytę. Osoby umawiające się internetowo prosimy o zabieranie ze sobą na umówioną wizytę numeru rezerwacji wygenerowanego przez system, celem weryfikacji przy wejściu do ratusza.