Wymiana książek i płyt w Białołęckim Ośrodku Kultury
Od 1 października do końca 2021 roku w Białołęckim Ośrodku Kultury trwa akcja wymiany książek i płyt. Jeśli posiadasz w swoim domu pozycje, których z jakiś powodów już nie potrzebujesz, możesz przynieść je do ośrodka i zostawić lub wymienić na inne. Wydarzenie realizowane jest w ramach konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOK-u”.
Wypuść książkę lub płytę w świat razem z Białołęckim Ośrodkiem Kultury!
W ramach akcji „Wymiana książek i płyt w BOK-u”, Białołęcki Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich, którzy pragną podzielić się z innymi swoimi książkami, płytami z muzyką bądź płytami z filmami. Przedsięwzięcie odbywa się w siedzibach BOK przy ulicach Głębockiej 66 oraz Vincenta van Gogha 1. Znajdziemy tam specjalnie oznakowane regały, na których możemy pozostawić przyniesione przez siebie dzieła. I jeśli będziemy tego chcieć, możemy nieodpłatnie zabrać z nich coś dla siebie – książkę, którą chcielibyśmy przeczytać czy też film, który nas zainteresuje.
Idea wymiany książek w Białołęckim Ośrodku Kultury narodziła się w trakcie konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOK-u”, który białołęcki ośrodek przeprowadza regularnie już od 2016 roku.
Jest to konkurs na najlepsze inicjatywy, wydarzenia, projekty i przedsięwzięcia, które może przeprowadzić Białołęcki Ośrodek Kultury. Mogą w nim brać udział zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, placówki oświatowe oraz grupy nieformalne. Autorką pomysłu na akcję „Wymiany książek i płyty w BOK-u” jest pani Anna Myślińska.
Bookcrossing, czyli podziel się literaturą z innymi!
Akcja wymiany książek, którą przeprowadza w tym roku Białołęcki Ośrodek Kultury nie czymś nowym. Tego typu przedsięwzięcia zwane są Bookcrossingiem i są organizowane w wielu krajach na świecie. Pomysł wymiany książek narodził się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker.
Bookcrossing polega pozostawianiu literatury w specjalnie przeznaczonych na to miejscach publicznych, np. takich jak Białołęcki Ośrodek Kultury. Każdy może zostawić w nich swoje książki i/lub wziąć wybrane tytuły, pozostawione przez innych; oczywiście za darmo. Jest to więc coś w rodzaju społecznej biblioteki czy też księgarni, tyle że bez żadnych kart bibliotecznych i opłat.
Bookcrossing jest zatem niezwykle ciekawą i wartą uwagi formą propagowania czytelnictwa. Możliwość pozyskania za darmo książek z pewnością zachęca ludzi do czytania, zwłaszcza tych, którzy nie dysponują dostatecznymi funduszami na regularne kupowanie nowych dzieł. Przykra prawda jest taka, że dla wielu osób bookcrossing to jedyny sposób na zapoznanie się z literaturą!
Idea wymiany książek stała się popularna na całym świecie – entuzjastów bookcrossingu są miliony. W chwili publikacji tego artykułu na polskim portalu BookcrossingPolska zarejestrowanych jest 63235 użytkowników, którzy uwolnili 334891 tytułów! Z pewnością jednak zwolenników wymiany książek jest w naszym kraju znacznie więcej. Nie wszyscy przecież są zarejestrowani na wspomnianym portalu!
Na terenie Warszawy znajduje się obecnie 17 stałych punktów wymiany książek , z czego 5 znajduje się na prawym brzegu Wisły (wg. BookcossingPolska). Zlokalizowane są przy Gimnazjum nr 30 na ulicy Józefa Szanajcy 17/19, na Dworcu Warszawa Wschodnia, przy klinice Ekodent na ulicy Krypskiej 30a, przy Szkole Podstawowej nr 312 oraz przy Zespole Szkół nr 94 na ulicy Krótkiej 1.
Nie tylko książki!
Warto zauważyć, że akcja Białołęckiego Ośrodka Kultury dotyczy nie tylko książek. W BOK=u można oddać lub wymienić także płyty z muzyką i filmami.
Białołęcka akcja nie jest więc tylko bookcrossingiem, to także „disccrossing”, jeśli można tak powiedzieć. Dlatego jest to inicjatywa godna uwagi. „Nowe życie” możemy dać nie tylko książkom!